A csempészek tartanak az átvilágítástól

Több tízmillió forint értékű csempészett cigarettát, kábítószert, aranyat, gázolajat, valamint a legkülönfélébb tárgyakat és eszközöket sikerült lefülelniük a vámosoknak a tavaly ősszel üzembe helyezett, három röntgenkamion segítségével. Igazán jelentős fogásra azonban eddig még nem volt példa, amit a szakemberek azzal magyaráznak, hogy a csempészek megérezték, hogy a berendezések veszélyeztetik „üzleteiket”, és azóta más módszerek felé fordulnak szállítmányaik célba juttatásához.

Simits Timea
2003. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatezer szállítmányt világítottak át mind ez ideig a vám- és pénzügyőrség alig egy évvel ezelőtt beszerzett röntgenkamionjai, s ebből hatvan alkalommal mutattak ki a berendezések az ellenőrzött szállítmányokban csempészárukat. A felderítések összértéke több tíz millió forint, és a legkülönfélébb áruk találhatók meg köztük, kezdve a cigarettától és drogtól a gázolajon, szerszámon, textilipari, cipőgyártó gépen, aranyon, robogón, kerékpáron, laptopon, mobiltelefonon és fényképezőgépen át egészen a dísztárgyig vagy a madártetemig.
– Az eddigi eredmények azt bizonyítják, hogy megtérül a kétmillió eurós beruházás – nyilatkozta lapunknak Bencze József vezérőrnagy, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) rendészeti főigazgatója.
Mint elmondta, a három SilhouetteScan Mobile 300 típusú jármű főleg a keleti és nyugati határállomások között mozog, ahol a tapasztalatok szerint a leggyakoribbak a kábítószerfogások. A berendezések könnyen és gyorsan áthelyezhetők más határátkelőkhöz, vagy az ország belterületére, bárhova.
A főigazgató kifejtette: a gyanús teherautókat átvilágítják, s így a csempészáruk mellett például a sugárveszélyes anyagokat is kiszűrhetik. Az átvizsgálásnál a kockázatelemzéssel kiválasztott járműveknek lassan át kell haladniuk a röntgenberendezés alatt, amely a szállítmány tartalmát – anyagsűrűség szerint – a monitoron különböző színűre festi. Egy-egy átvizsgálás csupán két-három percet vesz igénybe, nincs felesleges kipakolás, ennek köszönhetően nem lassul le a határforgalom sem – fűzte hozzá Bencze József. Tájékoztatása szerint a legtöbb eredményes átvilágítás a keleti országrészben volt, csakúgy, mint a legérdekesebb fogás, amikor egy Romániából Olaszországba tartó, koporsókat szállító kamionban a röntgen kimutatta, hogy a koporsókban több száz madártetemet rejtettek el.
A berendezések alkalmazásától a vámőrség elsősorban a drog-, a cigaretta- és az embercsempészet visszaszorítását várta. A főigazgató úgy véli, azért nem voltak jelentős fogások, mert a bűnözők félnek a röntgenkamionoktól, inkább más módszereket választanak a csempészethez. Így több, kisebb szállítmányokra bontják a drog- és dohányárut, hogy lebukáskor kisebb veszteség érje őket. Az illegális cigarettaküldemények zömét ma már jellemzően postai úton próbálják meg eljuttatni. Többnyire sikertelenül, hiszen a feladott csomagokat is átvilágítják – tudtuk meg.
*
Egy olasz madárcsempészt buktattak le tegnap Ártándnál a vámosok. Az autóban talált hűtőtáskában több megtisztított madártetem, köztük négy védett állat teste is volt. Becsült értékük mintegy negyvenezer forint; a rendőrség természetkárosítás miatt indított eljárást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.