A kormányfő emberei

2003. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Forró Tamás fehérgalléros médiaszemélyiség K&H-ügyben való érintettségének rendőrségi megerősítése ismét ráirányítja a figyelmet a balliberális politikai, gazdasági és médiaelit összefonódására. Közös célok, közös bulik, közös titkok fűzik egybe ezt a társaságot, amely tizenhárom évvel a rendszerváltozás után is stabil képviselettel rendelkezik a politikai főhatalom csúcsain, a gazdaság állami tulajdonú és privatizált szektorában, illetve a közszolgálati és magánkézben lévő sajtóban. Semmit nem ért a magyar belpolitikából az, aki alábecsüli ennek a kapcsolati hálónak az erejét. Nem történhetett volna oly olajozottan például a Pannonplast-részvények spekulatív felvásárlása, ha nem készíti elő a terepet egy megfelelő kormányrendelet. A közvélemény is tisztábban látna e valóban bonyolult, ám korántsem átláthatatlan ügyben, ha a véleményformáló médiaelit nem a ködösítésben lenne érdekelt. Puch László pénztárnok (MSZP) brittonos autója, kormánypolitikusok korábbi vitatott bankvezetői tevékenysége és mostani szerepe a botrányt feltáró pénzügyi felügyelet ellehetetlenítésében, a Kulcsár Attila jobbára MSZP közeli VIP-ügyfeleiről eddig megjelent információk vagy a jelenlegi miniszterelnököt „a XXI. század Deák Ferencének” nevező Forró Tamás lelepleződése átláthatóvá teszi e kapcsolati hálót.

Forró kapcsán érdemes elidőzni egy kicsit a sajtóetikánál. Modern demokráciákban a média szerepe a politikai, gazdasági hatalom ellenőrzése; az újságíró a köz érdekére hivatkozva jogot formál arra, hogy legitim módon megválasztott vezetők zsebében kutakodjon, erkölcsi ítéletet mondva pálcát törjön fölöttük, kérdőre vonjon, szembesítsen. Ugyan miféle erkölcsi magaslatról ítélkezhet az a médiaelit, amelynek egyik legbefolyásosabb, köztiszteletben álló tagja Forró Tamás? Kinek van itt joga kérdések kereszttüzébe szorítani, kínpadra vonni másokat? Kerülünk-e akár egy lépéssel is közelebb a kiegyensúlyozott, európai médiaviszonyokhoz, ha a közszolgálatiság eszméjét reggelente meggyalázó Gyárfás-féle Nap-kelte szélsőségesen elfogult műsorvezetőjének helyét mondjuk a Népszabadság vezércikkírója, a hasonló irányban elfogult Aczél Endre foglalja el? Forró és társai szerepvállalása a sajtóban, különösen a Magyar Televízióban nem csupán a sikkasztás- és pénzmosásgyanús ügyletek miatt botrányos, hanem elsősorban azért, amit szerkesztőként, műsorvezetőként, újságíróként művelnek. Nem csoda, hogy halódik a tényfeltáró újságírás, amikor a sajtó vezető munkatársai kormánypolitikusok haverjai, üzlettársai, tiszti kereszttel jutalmazott udvari bohócai; amikor a balliberális médiaelit krémje az uniós eurómilliárdokról rendelkező Dobrev Klára és a lízingkirály Gyurcsány Ferenc színe elé járul nyolcadik házassági évfordulójukon.

A kormányfő emberei a szorosra szőtt kapcsolati hálón keresztül bármikor bármilyen célra mozgósíthatók. Hol hamisított Teller-levél jelenik meg egy lapban, hol jogszabályokon és etikai normákon átgázoló támadás indul a közszolgálati rádió elnöke ellen. A pénzügyi felügyelettől a jegybankon át az orvosi kamaráig bármely kormánytól független intézmény célponttá válhat. Az akcióban a rágalmazástól a pénzügyi zsarolásig minden eszköz megengedett, ha bármi vagy bárki Medgyessy Péter, illetve az MSZP útjában áll.
Mostanában a kormányfő emberei sokat hibáznak (Teller-ügy, Forró bukása), de könnyelműség lenne lebecsülni őket. Ez a hálózat az Európai Unióban is velünk marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.