A kritikus tömeg

2003. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor tegnap délután a Kovászna megyei könyvtár zsúfolásig telt Gábor Áron Termében felcsendült a székely himnusz, és elkezdődött a Székely Nemzeti Tanács alakuló ülése, még a kétkedőknek is bebizonyosodott, hogy a romániai magyar társadalomban összegyűlt az a kritikus tömeg, amely – hogy maradjunk a fizikából vett hasonlatnál – elegendő egy láncreakció beindításához. A romániai magyar társadalomban szükség esetén politikai erőként is, de legfőképpen erős civil bázisként megjelent az a réteg, amely az RMDSZ politikájánál jóval határozottabb lépéseket sürget a tömbmagyar vidék autonómiája érdekében.
A sepsiszentgyörgyi rendezvényre azután kerülhetett sor, hogy az előző két hétben sorra alakultak a régi székely székek mintájára megszervezett települési és széki tanácsok, amelyek kétszáz küldöttet delegáltak a tegnapi alakuló ülésre. Közöttük nagy számban találjuk a történelmi egyházak lelkészeit – úgy látszik, a hivatásos politikusok erkölcsi amortizációja után az emberek a szellemi-lelki vezetőkben bíznak leginkább.
A szervezési-előkészítési munkák során az új kezdeményezés résztvevőinek megbélyegzésben és megfélemlítésben egyaránt volt részük: a plakátragasztó szervezőket zaklatták a hatóságok, az RMDSZ a szervezetből való kizárással fenyegette meg azon tagjait, akik részt vesznek a Székely Nemzeti Tanács ülésein, az ellenzékben lévő liberális (!) párt szóvivője pedig a kormány közbelépését sürgette, szerintük ugyanis alkotmányellenes a magyarok autonómiatörekvése. A múlt héten megszavazott alkotmánymódosítás ugyanis (amelyet az RMDSZ is támogatott és megszavazásra javasolt) érintetlenül hagyta az első cikkelyt, amely szerint Románia nemzetállam, így a magyar kezdeményezést az állam egysége elleni szerveződésnek is minősíthetik, tizenöt éves börtönbüntetéssel sújtva a szervezőket.
Az alulról jövő kezdeményezés akár az emberi méltóságában és megmaradásában veszélyeztetett székely lakosság önvédelmi harcaként is felfogható. A tömbmagyar vidéken egyre többen vannak azok, akik kiábrándultak az RMDSZ által képviselt kis lépések politikájából, és úgy vélik, a szervezet eltávolodott az eredeti céljaitól. Az elvesztegetett évek és az ámítás évtizede után itt az idő a cselekvésre – fogalmazták meg, mert a megmaradásért vívott harc az utolsó ütközethez érkezett. Az eltelt tíz évben kétszázezerrel csökkent a romániai magyarság létszáma, tizennégy évvel a változás után sincs állami magyar egyetem, akadozik az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása, és a bukaresti hatalom hallani sem akar az autonómiáról.
A nemzeti tanács fő feladatául a székelyföldi autonómiatervezet kidolgozását, majd parlamenti beterjesztését kapta a küldöttektől. A résztvevők közfelkiáltással fejezték ki akaratukat egy autonóm, nemzeti alapú eurorégió létrehozásáról, amelyet demokratikus eszközökkel próbálnak megalakítani. A feladat nem lesz könnyű, hiszen nemcsak Bukarest ellenállásával kell számolniuk, hanem az RMDSZ és a jelenlegi budapesti hatalom ellenérzéseivel is.
Az autonómia kivívása sehol nem ment könnyen Európában – emlékeztettek a hozzászólók –, ám most mégis tucatnyi önrendelkezési modell működik a kontinensen. A magyarok autonómiáját a román állam megalakulásakor, 1918-ban Gyulafehérváron megígérték, most itt az idő behajtani az ígéretet. A megmaradás kulcsa tehát megszületett, de a nemzeti fóbiák és görcsök országában nagy kérdés, van-e esély a szabadságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.