Mi vagy te, miféle titok? / E vers is elnémul hirtelen, / Ködös november-éjjelen / a rólad zokogó gépfegyverek / Mert kimondani téged nem lehet, / a földnél, mely terem, / szül és pusztít, külön történelem, / dombok lágy ívénél, álmodó folyóknál, / a népnél – ének az időben –, / több vagy te önmagadnál! – így vall hazaszeretetéről Szaggatott Óda című költeményében Barna T. Attila 32 esztendős költő. Nem lehet nem észrevenni a szövegben az egyértelmű utalásokat az ’56-os forradalomra. Barna T. Attilát arról kérdeztük, mit jelent számára ’56 októbere?
– A magyar nép e napokban maga fölé emelkedett, nemzetté lett. Ha ’56-ról beszélünk, a 12 napos Magyarországról beszélünk. Ennyi adatott nekünk akkor, hogy a szó szoros értelmében szabadok és függetlenek legyünk. Keserűen teszem hozzá, hogy még ez is csak az anyaországi magyaroknak jutott, határon túli testvéreink csak reménykedhettek, persze a megtorlások elérték őket is. Van egy ’56-os amatőr film, amelyet nem láttam, és mégis láttam. Végh Attila költőbarátom A sírás öregkora című versét ez a kép ihlette. Két ember botladozva cipel egy bolti mérleget az ’56-os novemberi romos pesti utcán. „Nézd ezeket a régi embereket: / még nem akarnak meggazdagodni, / a mértéket cipelnék biztos helyre, / körülményekkel nem mérni maguk. / Negyvenöt évvel később kimégy / az utcára és látod: nem sikerült a mentés” – írja Végh Attila. Megrázó vers, amelynek megállapításait igazolni látszanak a tények, de én mindent elkövetek azért, hogy ne kelljen vele egyetértenem. Egyetemessé tágítva a vers metaforáját: ’56 őszén a magyar nép a mértéket próbálta menteni, ki ne veszszen a világból. Dsida Jenő Psalmus Hungaricusával szólva kívánom Nyugat-Európának, hogy egyszer ezt felfogja, és „Őrüljön bele”!
– Sokszor még tájleíró versein is átütnek a történelem fordulatai, a haza sorsa miatt érzett fájdalom. A hétköznapjaiban hogyan van mindez jelen?
– Engem majd’ szétfeszít a történelem. Nekem most már nem elég a vers, hogy mindent elmondjak a múltról, a történelemről, a magyarságomról. Prózai, publicisztikai műveket is tervezek, amelyekben elsősorban huszadik századi történelmi eseményekről kívánok szólni, köztük az ötvenes évek történéseiről is.
– Régi költők, politikusok műveit olvasva időnként azt kérdezzük, létezik-e még az az öntudatosság, az a szenvedély közös múltunk és a haza sorsa iránt, amely őket annyi áldozatra sarkallta?
– A fiatalok jelentős részében ma is megvan az érdeklődés a történelem és a politika, a nemzeti ügy iránt, sőt készek is elkötelezni magukat a nemzeti oldalon. Manapság éppen ez számít lázadó, forradalmi magatartásnak. A lázadás a tizen- huszonévesek életkorából fakadó szerepigény is. A baloldali propaganda – amely minden nemzeti megnyilvánulást igyekszik szélsőségesnek feltüntetni – ebből adódóan időnként hathat rájuk. Olykor elhiteti velük, hogy valóban olyanok, amilyennek politikai ellenfeleik látni akarják őket. Valaha én is beleestem ebbe a csapdába. Nagyon fontos, hogy e mélyen rosszindulatú kivetítések nélkül szemléljék önmagukat, s mindig a valódi arcukat mutassák a világnak, bármit kiabáljanak is rájuk.
– Milyen volt a számos politikai és hazafias költeményt is tartalmazó Félárbocon című könyvhétre megjelent kötet fogadtatása?
– Néhány pályatárs üdvözölte ezeket a törekvéseket, de a legtöbben elutasították. A ma uralkodó magyar irodalmi kánonba ugyanis ezek a témák és ez a hangnem nem fér bele. Különbséget kell tenni egyébként politikai és hazafias vers között. A hazafias vers tágabb, mitologikusabb műfaj.
– A hazafias vers egykor mindenkihez szólt, aki magyar. Ma akadnak olyanok, akik kijelentik, hogy ők csupán magyar állampolgárok.
– A rosszul, túl individuálisan felfogott demokrácia miatt van, hogy sokan azt képzelik, bármit tehetnek. Pedig a demokrácia nem azt jelenti, hogy hatan hétfelé fussunk, a demokrácia közösségi fogalom, a szolidaritást, a szociális érzékenységet és a nemzeti összetartozást kell, hogy kifejezze.
– Mi az oka annak, hogy a fiatalabb költők nemigen írnak sem politikai, sem hazafias verset?
– Ma az ember automatikusan lesz költő. Az egyetemen megtetszik neki a versírás, aztán publikálni kezd. Figyeli, milyen témájú verseket hoznak le tőle a folyóiratok, és hajlamossá válik, hogy csak olyat írjon, ami a szerkesztői elvárásoknak megfelel. Aki nem ezt teszi, az a szakma szélére sodródik. Akinek családja van, gyerekekről kell gondoskodnia, az ezt nem teheti meg. A baloldal egyébként megbecsüli, körüludvarolja, és el is tartja költőit, íróit. Mi már azzal is megelégednénk, ha nem azt éreznénk, amikor hátranézünk, hogy nincs mögöttünk senki.

Családi fotót posztolt Orbán Viktor anyák napja alkalmából