A nómenklatúra nem vész el, csak átalakul

Egyre ingerültebben reagál, s már érdemi válaszokat sem ad a kormány azokra az ellenzéki felvetésekre, amelyek a Kádár-rendszerbeli nómenklatúrával való kapcsolatát, folytonosságát firtatják. Pedig mint emlékezetes, a témát nyár végén Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke hozta szóba először, ő kárhoztatta a régi nómenklatúra örökségét. A kijelentést hosszas belső perlekedés követte az MSZP-ben. Kis idő elteltével már elsikkad, hogy a szocialisták hatalmi harcai indukálták az állampárti örökség felemlegetését, nem pedig az ellenzék bolygatta meg a jelenbe nyúló múltat. Jelesül: hogy a vezető szocialista politikusok zöme az állampárt hatalmi erőközpontjához tartozott, és pozícióját gazdasági hatalommá konvertálta a rendszerváltás idején. Vezető MSZP-s politikusok botránypolitizálással vádolják a Fideszt, s válaszadás helyett egyre agresszívebben, egyre kurtábban próbálják azokat a főként a parlamentben elhangzó kérdéseket elintézni, amelyek a volt nómenklatúra tagjainak ingatlanszerzéseire irányulnak.

2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A folyamat megértéséhez érdemes felidézni a nómenklatúra-vita eredettörténetét, mert rávilágít a valódi ok-okozati öszszefüggésekre. A nyáron már Jánosi György, az MSZP választmányának elnöke is több ízben kritikát gyakorolt pártjával szemben, ám az igazi bomba akkor robbant, amikor Szili Katalin, a szocialista párt elnökhelyettese kijelentette a Hír TV-ben: „Mindaddig, amíg pártunk a nómenklatúrától nem szabadul meg, addig ezzel szembe kell néznünk.” Mindezt a műsorvezetőnek a Gyurcsány Ferenc kétes ingatlanszerzéseit taglaló kérdésére fejtette ki, s úgy vélekedett: a botrányért nemcsak a sporttárca vezetőjét, de Medgyessy Péter miniszterelnököt is felelősség terheli. Hogy az üzenet ne legyen pusztába kiáltott szó, másnap, szeptember elsején megismételte észrevételeit Szekszárdon, ezzel nyilatkozatdömpinget generálva a nagyobbik kormányzó párt berkeiben. Egymást érték a dodonai – nevek kimondását kerülő – hozzászólások. Jánosi György elvi egyetértéséről biztosította Szilit, mert mint mondta: a közszereplőknél a szakmai teljesítmény, a hozzáértés és a társadalmi megítélés lehet döntő, így nem árt végiggondolni, ki segít és ki árt a kormányzat iránti társadalmi bizalom megerősítésében. (Az előző sportminiszter konzekvens maradt, hiszen korábbi vihart kavaró kijelentése úgy szólt: aki nem tisztességes, nem valódi teljesítménnyel szerzett vagyont a rendszerváltást követően, annak nincs helye a közéletben.) Csiha Judit a talányos „a történtek következményeit közösen kell viselnünk” mondattal rukkolt elő, míg Juhász Ferenc honvédelmi miniszter arra a meghökkentő kijelentésre ragadtatta magát, hogy az MSZP tagjai sem pártállamibbak, mint más pártok tagjai. Lendvai Ildikó a tőle megszokott bőbeszédű semmitmondással azt mondta: a tartalom és program alapján az MSZP már nem idézi fel a régi nómenklatúrát, de erkölcsileg problémát okozhat, ha az a kép alakul ki a társadalomban róluk, hogy a pártban még mindig az egykori politikai elit kéz kezet mos elve érvényesül. Ez utóbbi megnyilatkozás különösen figyelemre méltó, hiszen az MSZP vezetői részéről talán először hangzott el a késő Kádár-rendszerre vonatkozó éles bírálat, ám még feltűnőbb, hogy minden szocialista politikus kínosan kerülte a botrányok egyik kiváltójának, Gyurcsány Ferencnek a nevesítését. Még a nekibátorodott Szili Katalin is ódzkodott attól, hogy nyíltan bírálja Medgyessy jobbkezét. Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány vajon megüti-e az általa felállított erkölcsi mércét, azt mondta: a véleményét megtartja magának.

Bűnbakkeresés szocialista módra

Feltűnő, hogy senki sem vállalkozott a nagyobbik kormányzó párt prominensei közül arra: fellebbenjen a fátyol a nómenklatúra kifejezés valódi tartalmáról, s arról, ki mindenki képviseli a régi elitet a vezetőségben. Az MSZP elnökhelyettese csak annyit közölt: nem akar névsorolvasást tartani, bár ezzel akarva-akaratlanul is beismerte: számbavételük időigényes lenne.
A szemérmes szőnyeg alá söprés jegyében a szeptember 3-i elnökségi ülésen természetesen csakis általánosságokban fogalmazó állásfoglalások születhettek. Tudni lehetett, hogy a K&H-botrányon kívül Gyurcsány Ferenc az egyik fő téma az éjszakába nyúló tanácskozáson, s távozását is felvetették László Csaba pénzügyminiszter menesztésének mérlegelése mellett, ám mindebből a színfalak előtt semmit sem ismert el a vezetőség. Sokak derültségére az egyetlen nevesített gyenge láncszem Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium szóvivője lett, aki Kovács László pártelnök szerint „halálra rémíti” az embereket némely kijelentésével.
A hétvégi frakcióülés aztán a maradék illúziókat is eloszlatta azokban, akik a múlttal és jelennel való szembenézésre alkalmasnak ítélték a szocialista pártelitet. S megtaláltatott a bajok fő okozója is a gonosz ellenzék személyében. Igaz, a nyitottság és a szabad sajtó pártolása jegyében politizáló szocialisták még a tapolcai szálló épületébe sem engedték be az újságírókat, ám annyi mégis kiderült: Medgyessy Péter megvédte hű fegyverhordozóját, Gyurcsányt, s a melodramatikus „Nem fogom hagyni, hogy egyenként lőjenek ki bennünket!” felkiáltással tett pontot az ügy végére. Egy oldalszúrást Szili felé is megengedett: „Ez Orbán stílusa, aki Liszszabonba megy panaszkodni.” Kovács László mindezt azzal fokozta, hogy elmondta: a népszerűségvesztés és a belső gondok eredője az ellenzék gátlástalan, populista támadásaiban keresendő. No meg a lassú és nem mindig lojális apparátusban. Egyszóval: Medgyessy interpretációjában „történtek hibák” (vö. a Kádár-rendszerbeli szóhasználattal), a kormánynak csak a kommunikációja rossz, de az eltelt tizenöt hónap alapvetően sikeres volt. Az egyetlen ember, aki a nómenklatúra-kérdést a sajtó előtt szóba hozta, Horn Gyula volt, aki úgy fogalmazott: „Kikérem magamnak, hogy nómenklatúrásnak higgyenek bennünket!”
A kétnapos tapolcai kirándulás után még a pártállami időkben oly kedvelt önkritika gyakorlására sem került sor. Horn Gyula nem bánta meg, hogy (nagyrészt Kovács pártelnök-külügyminiszter kontójára) a párttisztségek és kormányzati pozíciók szétválasztását indítványozta sokak egyetértésével találkozva, Gyurcsány sem bánt meg semmit, fel sem szólalt, és Szili Katalin sem volt hajlandó hamut szórni a fejére. Nem vont vissza semmit, sőt, odanyilatkozott, hogy az MSZP-ben a többség hozzá hasonlóan látja a helyzetet, s a párt erkölcsi amortizálódását. Összefoglalva: az elnökségi üléssel és frakcióüléssel tarkított belső polémia soványka eredményt hozott: a volt nómenklatúra botrányos ingatlanügyeiről, népszerűségvesztésről szó se essék, minden gond az ellenzék műve, amely az egész pályás letámadás helyett most éppen egyenként akarja őket kilőni. (Ferenc Józsefet továbbfejlesztve: minden nagyon szép, minden nagyon jó, magunkkal meg vagyunk elégedve.)
Nem véletlen, hogy a kampányígéretekkel homlokegyenest ellentétes megszorító intézkedéseket követő népszerűségesésre nem próbált igazi választ találni az MSZP. Nem véletlen, mert a Kereskedelmi és Hitelbank brókercégének fodrozódó botrányába a legfontosabb kormányzati tényezők is belekeveredtek – élükön a miniszterelnökkel, kabinetfőnökével és a pénzügyminiszterrel –, a több mint gyanús ingatlanügyekben pedig Medgyessy legfőbb bizalmasa, Gyurcsány Ferenc viszi a prímet. Amennyiben ugyanis a milliárdos sportminisztert bármilyen formában elmarasztalják – netán leváltják –, magát a spontánprivatizációs nómenklatúrát ítélik el, s ezzel az állampárt hatalomátmentési gyakorlata felett törnek pálcát. Ez természetesen lehetetlen lett volna, hiszen a szocialista párt éppen ezeknek a vagyonszerzési technikáknak köszönheti anyagi alapját. Egyetlen kiút látszott megfelelőnek a követett gyakorlat és a szóban hangoztatott népboldogító elmélet közti tátongó szakadék áthidalására: a választási kampányban már egyszer bevált agresszív stratégia. A kudarcba fulladt, feltűnően ügyetlenül kommunikált frakcióhétvége után szinte közvetlenül meghirdették felvilágosító lakossági hadjáratukat. A werberi metódus szerint az ifjú szocialista aktivisták pár napon belül a nyílt utcán támadták le meglehetősen ízléstelen kivitelű és bugyuta szlogeneket tartalmazó programfüzeteikkel a járókelőket, meggyőzendő őket a Fidesz rágalmairól. (A helyzet képtelenségét illusztrálja, hogy a kormányzat kritikájától feltűnően óvakodó baloldali liberális Heti hetes hosszú percekig időzött hahotázva a benne található blődségeken.) Mintegy véletlenül, a kormánypárti írott sajtóban is a jobboldalt lejáratni igyekvő, kreált hírek jelentek meg. Előbb a kegyeletsértő ál-Teller-levéllel szenvedett látványos kudarcot a Népszabadság, nemrégiben pedig – nyilván szintén véletlenül – a még leplezetlenebbül a baloldali kormánynak gazsuláló Népszava adott közre a Magyar Rádió elnökéről egy olyan állítólagos dokumentumot, amellyel Kondor Katalin titkosszolgálati érintettségét kívánták bizonyítani. Mindez azt jelzi, hogy a kormányoldal szeretné tematizálni a politikai közbeszédet, napirendre erőszakolt ügyekkel elterelni a társadalom figyelmét saját, botrányokkal és szószegésekkel tarkított kormányzati mindennapjairól.
A parlamentben szintén megfigyelhető a fordulat. Igaz, eddig is jellemző volt, hogy az interpellációkra, azonnali kérdésekre, napirend előtti kérdésekre adott válaszokban a kioktató, vádaskodó, visszamutogató tónus volt az uralkodó, ám az őszi ülésszakon új színfolttal gazdagodott a szocialista paletta. Egyre tömörebb agresszivitással reagál az MSZP az ellenzék felvetéseire. Írhattuk volna, hogy „válaszol”, de nem lettünk volna egzaktak: éppen az a szembetűnő, hogy még a válaszadás szándékának látszatát sem kívánják megóvni. Az előbbiekből következően nincsen csodálkoznivaló azon sem, hogy főként a kommunista nómenklatúra törvénytelen ingatlanjuttatásait, az állami közvagyon megnyirbálását firtató kérdésekre nem érkeznek válaszok, csupán gyakran hisztérikus hangvételű mellébeszélések.

Gyurcsány show-ja

Jó példa minderre, hogy Gyurcsány Ferenc, lényegében megsértve a házszabályt – s ezzel kétségbe vonva a parlamentáris demokrácia létjogosultságát is –, nem volt hajlandó választ adni Szijjártó Péter egyetlen interpellációjára sem az elmúlt hetekben. A fideszes képviselő első ízben szeptember 22-én érdeklődött a volt KISZ- és Demisz-vezető miniszternél, lát-e lehetőséget arra, hogy az úttörőszövetség által áron alul kiárusított vadászház visszakerüljön az állam tulajdonába (különös tekintettel arra, hogy az eladó szövetség akkori elnökét és a mostani lakót is Rácz Péternek hívják). Másik kérdésfeltevése az volt: mi a véleménye a miniszternek arról, ha valaki régi politikai kapcsolatait kihasználva jóval áron alul vesz meg ingatlanokat a magyar államtól, súlyosan megkárosítva ezzel az összes magyar embert? Gyurcsány egyetlen szóval sem utalt az eredeti kérdésre, csupán gunyorosnak szánt szavakkal hosszasan ecsetelte Orbán Viktor – amúgy a nyilvános képviselői vagyonnyilatkozatban szereplő – általa kiszínezett vagyoni helyzetét. Jellemző, hogy a „Rosszul tetszik lenni képviselő úr? Vegye be a gyógyszert!” – volt a legtárgyszerűbb mondata. Szijjártó Péter október 6-án ugyanezeket a kérdéseket tette fel, de a miniszter ekkor sem kísérelte meg a válaszadást. A független elemzők számára is meglepően goromba hangvétellel valójában a fideszes képviselő pocskondiázásába fogott. Szerinte ugyanis Szijjártó mindenütt kommunista összeesküvést lát ott, ahol az emberek sikert, gazdagságot érnek el. „Ha ön azt kérdezi, hogy én tisztességesen boldogultam-e, azt mondom, hogy mi az hogy!” – magas hangra váltó mondata máris megindult a szállóigévé válás útján. A parlamentben nem volt eddig ildomos az olyan fenyegetőzés sem, mint amilyennel a mágnás-miniszter befejezte mondandóját: „Azt javaslom önnek, hogy ne mindig a visszapillantó tükörbe nézzen, mert aki ezt teszi, az előbb-utóbb karambolozni fog.” A fisztulás hangon handabandázó politikai pojáca imázsát mindinkább magára húzó Gyurcsány – és a nómenklatúra-vitát elszabotáló pártvezetés – számára több mint intő jel lehet, hogy néhány párt-, illetve koalíciós társ tartózkodó szavazatainak köszönhetően a házelnök Szili Katalin igenlő állásfoglalására volt szüksége a még arcpirítóbb felsülés elkerülése érdekében.

A kancelláriaminiszter válaszol

Kevesebb publicitást kapott Szijjártó Péter azonnali kérdése, amelyet a kancelláriaminiszterhez intézett, s az állampárti nómenklatúra egymás közti, áron aluli ingatlanjuttatásainak egy másik esetére irányult. Kiss Péter nem volt hajlandó válaszolni, azt javasolta a fideszes honatyának, hogy más fórumon tegyen bejelentést, és állja szavainak jogkövetkezményét, majd felszólította: tartózkodjék a parlamentben besározni a feltételezett érintetteket (többek közt Medgyessy Pétert), majd fenyegető leereszkedéssel azt tanácsolta Szijjártónak: őrizze az arcát a következő húsz évre is… (Tegnap Szijjártó Péter már szót sem kapott a házelnöktől.)
Végezetül ki kell térnünk a volt pártállami nómenklatúra hatalmát átmentett tagjainak arra a divatos védekezésére, hogy a Kádár-rendszer alkonyán már jobbára a magasan kvalifikált, tehetséges szakemberek érvényesültek. A legenda szerint ezeknek az adottságaiknak köszönhetik a rendszerváltás utáni ugrásszerű vagyongyarapodásukat, nem pedig politikai kapcsolataiknak. Gyurcsány például egyenesen Kolosi Tamás közgazdászra hivatkozott egy televíziós interjújában, aki szerinte azt írta, hogy a kilencvenes évek elejének új gazdasági elitjében messze nincsen felülreprezentálva a nyolcvanas évek második felének politikai elitje. Csakhogy: Kolosi a kilencvenes évek elejéről ír, nem a Horn-kormány idejéről és az azóta eltelt időszakról. Másrészt a közgazdász nem ezt mondja. Szerinte önmagában a politikai tőkét nem lehetett gazdasági tőkévé konvertálni, ám kiegészítő elemként igen jól funkcionált, ráadásul a nagyvállalkozóvá váláshoz nagy előnyt jelentett az állami vállalatoknál betöltött vezető gazdasági pozíció. Harmadsorban: Kolosi és más közgazdászok a diktatúra idején regnáló politikai vezetők későbbi gazdasági aktivitását elemzik, s úgy találják, hogy már 1993 táján is több mint egyharmada a posztkommunista elitnek átmentette vezető státusát az üzleti szférába. Negyedrészt: amikor ezt a meglehetősen magas számarányt kapták, nem is a teljes nómenklatúra, csupán a pártállami vezetők (az MSZMP Politikai Bizottságtól az egyszerű kisvárosi párttitkárig) financiális gyarapodását vették górcső alá. A nómenklatúra ugyanis a szakszervezeti vezetőktől kezdve a vállalati vezetőkig minden olyan tisztség betöltőjét jelentette, amelyre csak az MSZMP kezdeményezésére lehetett valakit kinevezni. Végezetül: a nómenklatúra nemcsak az egykori állampárt fenntartóit és kiszolgálóit jelenti, hanem olyan kapcsolati hálót, networköt, amelybe az érdekeltté tett, korrumpált üzletfelek éppúgy beletartozhatnak, mint a fiatalabb generációkhoz tartozó „mi kutyánk kölykei”.
A jobboldali szimpátiákkal nemigen vádolható Tamás Gáspár Miklós filozófus pontosan írta le a helyzetet nemrégiben egy tanulmányában: „Az államkapitalista nómenklatúra-burzsoázia kiosztotta maga között a vagyonát.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.