Igaz-e, hogy a tőkepiaci törvény rendelkezéseinek értelmében még további eljárásra van szükség ahhoz, hogy az Erste Bank tulajdon- és befolyásszerzését jogilag is lezárt ügyletnek lehessen minősíteni? – kérdeztük a Pénzügyminisztériumtól, miután a PSZÁF-hoz közel álló forrásaink szerint csakis nyílt ajánlattételi eljárással lehetett volna pályázni az állami tulajdonban álló részvénytársaság többségi tulajdonhányadára. A Pénzügyminisztérium szóvivője, Csák Csongor kérdésünkre azt válaszolta: „már a vételi eljárás előtt sor kerül a tulajdonszerzésre és a befolyásszerzésre, de az Erste Bank Rt. nem gyakorolhatja az ezzel járó jogokat, ha megsérti a vételi ajánlattételre vonatkozó szabályokat”.
A Pénzügyminisztériumtól megkérdeztük azt is, igaz-e, hogy a tőkepiaci törvény rendelkezései értelmében a három héttel ezelőtti pályázati bejelentést követően záros határidőn belül nyilvános ajánlatot kell tennie az Erste Banknak a Postabank-részvények 33 százalékát meghaladó hányadára. Csák Csongor a minisztérium véleményét közölve elmondta, hogy a tárca álláspontja szerint az adásvétellel meg nem szerzett, nem az állam tulajdonában álló, nagyjából kétszázaléknyi Postabank-részvény megvételére kell nyilvános ajánlatot tennie. A 25 százalék feletti befolyásszerzésről szóló részvény-adásvételi szerződés lezárása után két napon belül az Erste Bank Rt.-nek nyilvánosan be kell jelentenie az irányítói pozíció megszerzését, s csak ez után, 15 nap leforgása alatt kell ajánlatot tennie a nem állami tulajdonban lévő – a PM közlése szerint nagyjából kétszázaléknyi – részvényhányadra. Ezek után azt kérdeztük a PM-től, hogy helyes volt-e jogilag véglegesnek minősíteni az Erste ajánlatát a Postabank Rt.-re, ha a tranzakció még nem zárult le teljes egészében. A szaktárca szerint ebben nincs semmi kifogásolnivaló, hiszen az állami részvények megszerzését nem érinti a maradék két százaléknyi részvényhányadra vonatkozó nyilvános vételi ajánlattételi eljárás.
A szaktárca nem számít arra, hogy más piaci szereplők ellenajánlatot tesznek majd az Erste nyilvános vételi ajánlatára. A minisztérium abból indul ki, hogy senkinek nem éri meg kétszázaléknyi részvénycsomagot felvásárolni, mert sem befolyásra, sem komoly osztalékra nem számíthatnak az elenyésző mennyiségű részvényhányad után a vevők.

„Induljunk el, menjünk tovább és ne ragadjunk bele a nehézségbe” – Lakatos András inspiráló üzenete a szívátültetés után