Alkotmányozási csúcs Rómában

Mérföldkőhöz érkezett az európai alkotmányozási maraton. A Rómában ma kezdődő kormányközi konferencián dől el ugyanis a konvent által másfél év alatt kidolgozott dokumentumtervezet végső formája.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyors konferenciában reménykednek az alapító hatok és Nagy-Britannia, ám könnyen lehet, hogy csalódniuk kell. Erre utal az a levél is, amelyet hét kisebb régi és új tagállam – köztük Magyarország – miniszterelnöke írt az unió soros elnöki tisztét ellátó Olaszország kormányfőjének, Silvio Berlusconinak. A hetek leginkább a tanácskozás napirendjének további bővítését és újabb témák felvételét szorgalmazzák. Erre gyakorlatilag minden esélyük meg is van, hiszen az uniós külügyminiszterek legutóbbi határozata értelmében a konferencián bármely téma felvethető, amelynek megvitatását egy vagy több ország szükségesnek tartja. Egyébként maga a napirend még meglehetősen képlékeny, erről és a diskurzus mikéntjéről várthatóan a szombati, római nyitányon döntenek majd az uniós résztvevők.
A következő két és fél hónapban a huszonöt tagország első számú vezetői és külügyminiszterei próbálnak majd egyezségre jutni az EU életét feltehetőleg évtizedekre meghatározó szerződésről. A heves vitákat, az eseti – változó összetételű – érdekszövetségek alakulását és felbomlását már most borítékolni lehet, mint ahogy az alkotmányozási folyamat főbb irányvonalai is világosan elkülöníthetők. A tagországok alapvetően két csoportba sorolhatók. A kisebb és közepes tagországok szerint a tervezet sok vitatható elemet tartalmaz, és ezért néhány ponton újratárgyalnák a tervezetet. Ezzel szemben a nagyobb tagországok többsége – így Németország, Franciaország, Olaszország – nem nyitná ki „Pandora szelencéjét”.
Maguk a nyitott kérdések is kétfélék. Az egyikbe leginkább azok tartoznak, amelyekkel kapcsolatban a résztvevők egy része nem ért egyet a konvent által ajánlott megoldással. Idetartozik például az Európai Bizottság majdani létszámának és összetételének kérdése. A problémák másik részét az okozza, hogy a tervezetet sokan – különböző okokból – hiányosnak tartják. Míg a lengyelek a vallás és Európa keresztény gyökereinek említéséért lobbiznak, Magyarország a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak védelméért kardoskodik.
***
Védelmi találkozó. A kormányközi konferenciával gyakorlatilag egy időben Rómában tanácskoznak az EU védelmi miniszterei is. A résztvevők várhatóan megtárgyalják a közös katonai képesség 2010-ig tartó fejlesztését, és szó esik az alkotmányos szerződés tervezetében szereplő – elvben 2004-ben létrehozandó – európai fegyverkezési ügynökségről is. Várhatóan a napirend része lesz a Javier Solana, az Európai Bizottság kül- és biztonságpolitikai főképviselője által javasolt „biztonsági stratégia” védelmi képességekre gyakorolt hatásáról folytatandó előzetes vita is. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.