Rendkívüli felmondással élünk, mert nem sok esélyt látunk arra, hogy megkapjuk a szentgotthárdi GFP Mezőgépgyár Kft.-től a szeptemberi munkabérünket. A tárgyalások megszakadtak a német tulajdonossal – nyilatkozta lapunknak Ódor Dénes, a nyolcfős munkavállalói tárgyalódelegáció vezetője.
A magyar munkaügyi jogszabályok szerint a felmondás előtt kötelező lett volna egyeztetéseket folytatni, a csoportos létszámleépítést pedig a helyi munkaügyi kirendeltségnél kellett volna a tulajdonosnak írásban bejelenteni. Erre a törvény 52 napot biztosít, s csak ezután küldhetők ki a felmondólevelek. Ódor szerint az, hogy a tulajdonos kámforrá vált, nem a véletlen műve, így a munkáltató törvényes eljárásával már nem is számolnak. Jelen esetben 143 ember és család sorsa vált bizonytalanná. A település hétszázalékos munkanélküliségi mutatója pedig tíz százalék fölé ugorhat. Az alkalmazottak felmondásukat a majdani felszámolóbiztosnak címezhetik, pénzt talán a garanciaalapból látnak.
Ismeretes, hogy amíg a gyár dolgozói a nyári leállás idején szabadságukat töltötték, a német tulajdonos leszereltette a gépeket, s így a szabadságukról visszatérő alkalmazottakat a csaknem teljesen kiürült gyártócsarnok fogadta. A berendezéseket Lettországba szállították. Szeptember 30-án lejárt az a határidő, ameddig a tulajdonosnak a bérelt üzemcsarnokot ki kellett ürítenie és át kellett adnia, bár az önkormányzat közbenjárásával nyílt volna lehetőség a termelés folytatására. A polgármester ugyanis felajánlotta a társaság vezetőinek, hogy a munkahelyek megtartása érdekében az önkormányzat ingyenesen biztosít számukra területet, sőt egy cég megépítené az új csarnokot, amelyet később bérelhetnének. Ennek ellenére mégis inkább a termelés áttelepítéséről döntöttek.
A cég körül számos szabálytalanságra derült fény: a munkaügyi felügyelőség munkatársa egy ellenőrzés lefolytatásához a rendőrség és a határőrség segítségét is kérte. Az akció nem vezetett eredményre, mert mire a rendőrség a helyszínre ért, a leszerelést végző német munkások kivágták a szentgotthárdi ipari park területén működő gyár kerítését, s elmenekültek. Úgy tudjuk, hogy a munkaügyi felügyelőség korábban már megbírságolta a céget, mivel a német szakembereknek nem volt magyarországi munkavállalási engedélyük.
A nem európai módszerrel kapcsolatban a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamaránál elmondták: mivel a cég nem volt tagja a kamarának, így ellene eljárni nem tudnak. Mivel azonban a német vállalkozások által kialakított jó imázst az ilyen magatartás jelentősen lerombolhatja, ezért a problémát – lapunk megkeresését követően – jelezték a németországi gazdasági minisztériumnak, valamint a lettországi német–lett ipari és kereskedelmi kamarának is.

Nemrég még Pressman tesztelte az ellenzék élére, most Brüsszelben kapott vezető állást Gyöngyösi Márton