Becsapott munkavállalók

Nem kapták meg szeptemberi bérüket a szentgotthárdi GFP Mezőgépgyár Kft. dolgozói a cég német tulajdonosától, ezért rendkívüli felmondással élnek, s a garanciaalapból próbálnak meg érvényt szerezni jogos követelésüknek. A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara az ügyben eljárni nem tud, hiszen a cég nem volt kamarai tag. A problémát jelzik a németországi gazdasági minisztériumnak, valamint a cég új „célországában” működő német–lett kamarának is.

Csákó Attila
2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli felmondással élünk, mert nem sok esélyt látunk arra, hogy megkapjuk a szentgotthárdi GFP Mezőgépgyár Kft.-től a szeptemberi munkabérünket. A tárgyalások megszakadtak a német tulajdonossal – nyilatkozta lapunknak Ódor Dénes, a nyolcfős munkavállalói tárgyalódelegáció vezetője.
A magyar munkaügyi jogszabályok szerint a felmondás előtt kötelező lett volna egyeztetéseket folytatni, a csoportos létszámleépítést pedig a helyi munkaügyi kirendeltségnél kellett volna a tulajdonosnak írásban bejelenteni. Erre a törvény 52 napot biztosít, s csak ezután küldhetők ki a felmondólevelek. Ódor szerint az, hogy a tulajdonos kámforrá vált, nem a véletlen műve, így a munkáltató törvényes eljárásával már nem is számolnak. Jelen esetben 143 ember és család sorsa vált bizonytalanná. A település hétszázalékos munkanélküliségi mutatója pedig tíz százalék fölé ugorhat. Az alkalmazottak felmondásukat a majdani felszámolóbiztosnak címezhetik, pénzt talán a garanciaalapból látnak.
Ismeretes, hogy amíg a gyár dolgozói a nyári leállás idején szabadságukat töltötték, a német tulajdonos leszereltette a gépeket, s így a szabadságukról visszatérő alkalmazottakat a csaknem teljesen kiürült gyártócsarnok fogadta. A berendezéseket Lettországba szállították. Szeptember 30-án lejárt az a határidő, ameddig a tulajdonosnak a bérelt üzemcsarnokot ki kellett ürítenie és át kellett adnia, bár az önkormányzat közbenjárásával nyílt volna lehetőség a termelés folytatására. A polgármester ugyanis felajánlotta a társaság vezetőinek, hogy a munkahelyek megtartása érdekében az önkormányzat ingyenesen biztosít számukra területet, sőt egy cég megépítené az új csarnokot, amelyet később bérelhetnének. Ennek ellenére mégis inkább a termelés áttelepítéséről döntöttek.
A cég körül számos szabálytalanságra derült fény: a munkaügyi felügyelőség munkatársa egy ellenőrzés lefolytatásához a rendőrség és a határőrség segítségét is kérte. Az akció nem vezetett eredményre, mert mire a rendőrség a helyszínre ért, a leszerelést végző német munkások kivágták a szentgotthárdi ipari park területén működő gyár kerítését, s elmenekültek. Úgy tudjuk, hogy a munkaügyi felügyelőség korábban már megbírságolta a céget, mivel a német szakembereknek nem volt magyarországi munkavállalási engedélyük.
A nem európai módszerrel kapcsolatban a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamaránál elmondták: mivel a cég nem volt tagja a kamarának, így ellene eljárni nem tudnak. Mivel azonban a német vállalkozások által kialakított jó imázst az ilyen magatartás jelentősen lerombolhatja, ezért a problémát – lapunk megkeresését követően – jelezték a németországi gazdasági minisztériumnak, valamint a lettországi német–lett ipari és kereskedelmi kamarának is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.