Csehszlovák haditervek 1956-ban

Somogyi Mátyás
2003. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a Szovjetuniónak a magyarok szabadságharca leverésében betöltött dicstelen szerepét ismeri az 1956-os magyar forradalommal kapcsolatosan a cseh közvélemény, ám arról, hogy az akkori csehszlovák kommunista vezetés lázas előkészületeket tett a diktatúra ellen fellázadt déli szomszédja katonai lerohanására, a csehek és a szlovákok vajmi keveset tudnak. A rendszerváltást követő években elvétve felszínre kerültek a magyar forradalommal rokonszenvező csehek üldözéséről szóló esetek, de az akkori csehszlovák magatartás átfogó taglalására még nemigen került sor. Ebből a szempontból ezért is figyelmet érdemel Jan Adamec cseh történésznek a Respekt című prágai hetilap legutóbbi számában megjelent „A cseh hősök Budapest ellen vonulnak” című tanulmánya.
Adamec munkájából kitűnik: a csehszlovák pártvezetés attól tartva, hogy az „ellenforradalmi puccs” kihatással lehetne a Csehszlovákiában is erősödő antikommunista kritikára, felajánlotta Moszkvának, hogy a magyar kommunisták úgymond megsegítésére önkéntes csapatokat szervezne. Az ötletet azonban Hruscsov elvetette. Mindazonáltal, írja Adamec, a csehszlovák biztonsági szervek megerősítették a szlovák–magyar határt, harci készültségbe helyezték a Szlovákiát magába foglaló második katonai körzetet, és már október 25-én 6750 főnyi katonai és belbiztonsági erő állomásozott a térségben. Az elkövetkező hat napban ezen erők létszáma megkétszereződött.
A kommunista párt propagandagépezete, kihasználva a szlovákok, de a csehek közt is lappangó magyarellenességet, felerősítette a „magyar ellenforradalom” rémtetteinek részleteiről folyó kampányát. De így is szép számmal akadtak csehek, akik nyíltan rokonszenveztek a magyar forradalommal. November 5-ig a cseh hatóságok 655 esetben indítottak eljárást a magyar forradalom kapcsán. Az államrendőrség különös éberséggel figyelte a dél-szlovákiai magyar kisebbség magatartását. Egyes feljegyzések szerint itt az emberek a kocsmákban és a templomokban „csak” a magyar himnuszt énekelték, szidták a cseheket, a szlovákokat és az oroszokat…
A magyar forradalom leverését célzó szovjet támadás idején Moszkva a csehszlovák–magyar határ szinte teljes lezárását és a Kádár-kormány hatékony támogatását kérte Prágától. A Kreml nem feledkezett meg a Novotny-rezsim lojalitásáról, és Csehszlovákiát mintaszövetségesnek tekintette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.