Jogerősen elutasította tegnap elévülés miatt a Fővárosi Bíróság az 1986-os csernobili katasztrófa következményei következtében elhunyt kamionsofőr hozzátartozóinak kártérítési keresetét. Az özvegy Kosáry János egykori munkáltatóját, a Hungarocamion Rt.-t perelte, mert a reaktorbaleset idején Kijevbe küldték a férjét, aki hét évre rá sugárfertőzésben meghalt. Az özvegy 5,520 millió forint kártérítést, havi 20 ezer schilling járadékot és egymillió forint nem vagyoni kártérítést kért, a sofőr fia 850 ezer schilling kártérítésre, illetve szintén egymillió forint nem vagyoni kártérítésre tartott igényt a munkaügyi perben. A felperes hozzátartozók álláspontja szerint azért nem lehet – az alperes véleményével szemben – elévülésről beszélni, mert csak 2001-ben ismerték meg a kórházi dokumentumokat, amelyek alátámasztották a sofőr halálának okát. Korábban az elsőfokú bíróság az egy-egy millió forint nem vagyoni kártérítést megítélte – elutasítva a többit – azzal, hogy a kórházi dokumentumok megismerése traumatikus hatású lehetett, és az ebből fakadó igény sem évült el.
A másodfokú döntés nem vitatta, hogy az 1993-ban elhunyt Kosáry János halála és a csernobili katasztrófa között bizonyítottan okozati összefüggés van, ám erről a hozzátartozók – a bíróság szerint – legkésőbb 1994-ben hivatalosan is értesülhettek. A rendőrség rendkívüli haláleseteket vizsgáló osztályának a boncolási jegyzőkönyv alapján elkészített határozata leszögezte: sugárfertőzés okozta Kosáry János halálát. Ezért elutasították a hozzátartozók összes kártérítési igényét.
Az özvegy és fiának jogi képviselője elmondta: lát esélyt a felülvizsgálati kérelem sikerére. Szerinte a Legfelsőbb Bíróság korábbi, más ügyben született határozatából kiderült: egy haláleset miatt a kártérítési igény nem évül el mindaddig, amíg a halál tényleges okára vonatkozó bizonyítékok ismeretlenek a jogosultak előtt.

Orbán Viktor kemény szavakkal illette a volt vezérkari főnököt