Dunaferr: visszalépést jelentő megállapodás

Érdekegyeztető tárgyalásokat folytatott tegnap Dunaújvárosban Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. elnöke a Dunaferr Vasas Szakszervezet és Ifjúsági Szervezet képviselőivel. Dorkota Lajos országgyűlési képviselő szerint a megszületett megállapodás nem más, mint visszalépés.

Bákonyi Ádám
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a Dunaferr Rt. privatizációs pályázatának kiírása előtt kezdeményezett egyeztető tárgyalásokat a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetség az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-vel a vasmű privatizációjának további folyamatáról.

Tegnap az ÁPV Rt. elfogadta, hogy az érdekképviseletek tanácskozási jogosultsággal saját szakértőt delegáljanak a privatizációs pályázat értékelőbizottságába, valamint vállalta, hogy megszervezi a szakszervezetek és az egyes befektető jelöltek találkozóit – tájékoztatta lapunkat az ÁPV Rt. Megegyeztek abban is, hogy létrehoznak egy, a tranzakció lezárásáig működő egyeztető fórumot. Ezen az ÁPV Rt. megbízottjai kéthetente rendszeresen beszámolnak a tranzakció aktuális eseményeiről. Egyetértettek abban, hogy a Dunaferr privatizációja kapcsán a legfontosabb közös célok: a foglalkoztatás hosszú távú biztosítása, a munkakörülmények javítása, a technológia működtetése és fejlesztése. Ugyanakkor a szakszervezetek újból rögzítették, hogy célszerűbbnek látják érvényességi feltételként rögzíteni az integrált acélgyártási technológia tízéves fenntartását. Az ÁPV Rt. vállalta azt is, hogy a tárgyalásokon tájékoztatja a befektetőket a szakszervezet azon követeléséről, hogy a kollektív szerződést ne lehessen öt éven belül egyoldalúan felbontani. – Bár az ÁPV Rt. vezetése továbbra sem tudott garanciát vállalni követeléseink teljesítésére, ígéretet kaptunk arra, hogy a privatizációs tárgyalásokon a vagyonkezelő képviselni fogja azokat – mondta lapunknak Bálint Mihály. A helyi vasasszakszervezet elnöke hozzátette: a tegnap lezajlott munkásgyűlésen a dolgozók „ökölbe szorított” kézzel jelezték, hogy készek a szakszervezeti követelések kikényszerítésére.
Dorkota Lajos, Dunaújváros fideszes képviselője a megállapodásról elmondta: a szocializmus fénykorára emlékeztető megállapodás született.

– Ez visszalépés, nyilvánvaló volt számomra, hogy a szakszervezet ismét meghátrál – fogalmazott –, hiszen az MSZOSZ még a választások előtt együttműködési megállapodást kötött az MSZP-vel. A szakszervezetek ma már nem a privatizáció megállítását követelik, ami a legalapvetőbb érdekvédelmi feladatuk volna, hanem alkukat kötnek. Emlékeztetett: bár a közelmúltban 14 pontban megfogalmazták kívánalmaikat, azok mégsem kerültek be a privatizációs tenderbe. Tehát – húzta alá Dorkota –, ebből az következik, hogy kizárólag az új tulajdonos jóindulatán múlik, hogy mit tart majd be a szakszervezet követeléseiből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.