Egy másik Latinovics öngyilkossága

–
2003. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben a patinás Vasárnapi Újság régi számainak lapozgatása közben érdekes gyászhírre akadtam. Az éppen 129 évvel ezelőtt, 1874. november 1-jén megjelent cikk a következőképpen szólt: „Egy honvéd alezredes öngyilkossága. Latinovics György földbirtokos és volt honvéd alezredes m. hó 26-án fölment Budapestről Bécsbe, s ott a »magyar királyhoz« czímzett szállodában lakást fogadva, egész új öltözetet vásárolt, s aztán eltávozott. Alig néhány perczczel éjfél után nyílt utczán, a Spitalgasseban agyonlőtte magát hatcsövű revolverrel. Két lövést intézett fejére, s midőn a lövésre többen oda mentek, az utcza kövezetén már halva találták. Mi kényszerité e kétségbeesett tettre, még nem tudni. Zsebében a közkórházhoz intézett levél volt ily tartalommal: »Életuntságból főbe lőttem magam. Latinovics.« Találtak még nála 60 frt pénzküldeményről vevényt és 20 frtot levélben temetésre; 10 frtot oly táviratok költségére, melyekben Budapesten lakó rokonait kíméletesen tudassák halála felöl. Volt még egy távirati fogalmazvány a Pester Lloyd szerkesztőségéhez, mely így szólt: »Latinovics alezredes ma agyonlőtte magát.« S a táviratot el is küldte s a nevezett lap meg is kapta. A szállodában hagyott holmijáról írásban rendelkezett.” Érdekes egybeesés! Egy másik Latinovics, aki önkezével vetett véget az életének. Vajon a fent említett honvédtiszt és a színészfejedelem rokonságban álltak egymással? És tulajdonképpen ki is volt ez a Latinovics György? Kérdések, amelyekre szerencsére tudjuk a választ.
Rokonok voltak. Igen távoli, de mégiscsak vérrokonok. Latinovics István és Dániel – a Magyarországra költözött Latanovicz Tádé fiai – a család idősebb és ifjabb ágának voltak a megalapítói. 1719. szeptember 23-án ők szerezték meg a magyar nemesi rangot és a címert a família számára. István egyik dédunokája volt Latinovics György, míg Dániel egyik dédunokája – tehát negyedfokú unokatestvére – Latinovics Illés (1821–1886), Bács vármegyei földbirtokos. Az ő dédunokája volt Latinovits Oszkár (1905-1954), a színészfejedelem édesapja. Amennyiben tehát pontosan, genealógiai szaknyelven akarunk fogalmazni, akkor Latinovics György honvéd alezredes Latinovits Zoltán ükapjának volt a negyedfokú unokatestvére.
Latinovics György életéről, katonai pályafutásáról a jeles hadtörténész, Bona Gábor kutatásai alapján rendelkezünk némi információval. Ezek szerint a későbbi honvédtiszt 1821. március 16-án látta meg a napvilágot a Bács vármegyei Borsodon, Latinovics Gedeon földbirtokos és Gábory Klára fiaként. Középiskolái elvégzése után jogot tanult, majd mint ügyvéd tevékenykedett. 1848. május 10-én a Bács vármegyei törvényszék bírájává nevezték ki. Később nemzetőr százados lett, majd 1848. október 12-től a Zomborban szerveződő 34. honvéd zászlóaljhoz helyezték át. Alakulatával részt vett a délvidéki harcokban is. 1849 januárjától a felső-tiszai hadtestnél szolgált, majd segédtiszt lett Görgey Artúr tábornok mellett. Április 12-én kitüntették a katonai érdemjel 3. osztályával. Április 30-án áthelyezték a Hadügyminisztériumba. Május 25-én őrnaggyá léptették elő, és Klapka György tábornok egyik segédtisztje lett Pesten, majd Komáromban. Szeptember hónap folyamán pedig alezredes lett. Ő maga is a vár őrségével tette le a fegyvert, és így mint komáromi kapituláns mentesült az osztrákok büntetése alól. 1867-ben a Pest városi Honvédegylet tagja lett, majd 1874. október 26-án öngyilkosságot követett el Bécsben.

Merényi-Metzger Gábor
történész, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.