Negyvenkétmilliárd forintra növekedett az OBA 2002. évi mérlegének főösszege az előző évihez képest, ami 17 százalékos növekedést jelent – közölte lapunkkal az OBA munkatársa.
A tájékoztatásból kiderül, hogy a forrásoldal szinte teljes összege saját tőke, és az OBA eszközeinek 87 százaléka likvid eszköz. A 2002. évi mérleg szerinti eredmény hatmilliárd forintot tett ki, amely egymilliárddal nagyobb az előző évi eredménynél.
Az OBA tagsága – 231 betétgyűjtési engedéllyel rendelkező hitelintézet – a díjbevallások alapján 7891 milliárd forint megtakarítással rendelkezett, amely 13 százalékkal haladja meg az előző év végi 6966 milliárdot.
A teljes hitelintézeti megtakarításállomány 90 százaléka a banki, tíz százaléka pedig a szövetkezeti szektorban képződött.
Az OBA tájékoztatása szerint a beérkezett díjbevallások alapján megállapítható, hogy 2002 végén a hitelintézeteknél elhelyezett betét, illetve értékpapírszerű megtakarítások teljes állományának 81 százaléka tartozott a betétbiztosításhoz, négy százaléka az állami garanciához. A fennmaradó 15 százalékot nem védte betétbiztosítás vagy állami garancia.
Tavaly december 31-én az OBA elméleti kártalanítási kötelezettsége 2263 milliárd forint volt, az akkori egymillió forintos betétbiztosítási értékhatár alapján. (A hazai hitelintézetek egy időben történő bukása esetén ekkora lett volna a kifizetendő összes kártalanítás.) A 2003. január 1-jén hatályba lépett hárommillió forintos értékhatár miatt ez az állomány 41 százalékkal, 3186 milliárd forintra nőtt. Így a fentiek eredményeképpen a hitelintézeti megtakarításállományon belül az OBA elméleti kártalanítási kötelezettségének aránya 28 százalékról 40 százalékra nőtt. Az egyre kisebb súlyú állami garanciával együtt így a hitelintézeteknél elhelyezett megtakarítások 44 százaléka vált védetté valamilyen formában.
Az OBA rendelkezésére álló vagyon, amelyet a betétesek kártalanítására használhat fel, alapvetően két bevételi forrásból származik: egyrészt a tagintézetek által a tárgyévben befizetett betétbiztosítási díjból, másrészt a korábban befizetett díj állampapírba fektetésének hozamából. Hozzájárult a vagyon gyarapodásához az is, hogy az elmúlt két évben nem volt kártalanítási kifizetéssel járó hitelintézeti csőd. A 2001. év végéhez képest a kártalanítási vagyon 20 százalékkal, 37,4 milliárd forintra növekedett.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok