Elindul a világűrbe október 15-én az első kínai űrhajós – jelentette be tegnap a kínai kormány rakétafejlesztési bizottsága az ország legnagyobb internetes honlapján (www.sina.com), valamint az állami televízióban. Nem szívesen adták közre a hírt az illetékesek, mert a misszió indításának időpontját szerették volna titokban tartani, ám Hongkonban, az egykori brit gyarmaton több találgatás is megjelent a neves napról a lapokban, ezért a pártvezetők úgy döntöttek: elejét veszik a szóbeszédnek, és közlik a történelmi dátumot.
A hír napvilágra kerülése az első rés az űrprogramot övező titkolózáson – összegezte tapasztalatait Louisa Lim, a BBC tudósítója. A szakemberek továbbra sem közlékenyek, ezért azt már nem lehet pontosan tudni, hogy a kommunista párt kongresszusának zárása utáni napon hány kínai űrhajós léphet Föld körüli pályára. Az MTI úgy tudja, hogy ezúttal valószínűleg csak egy embert indítanak az űrbe. Korábban szakemberek nem tartották kizártnak, hogy szemben az első szovjet, illetve amerikai űrutazással, nem csupán egy tajkonauta, hanem kettő, esetleg három vág neki a világűrnek a nyolctonnás kínai űrjárművön, a Shenzhoun (Isteni Hajó), a gép ugyanis háromszemélyes. A kínaiak a tajkonauta szót azért alkották meg, hogy már a névben is megkülönböztessék űrhajósaikat az orosz kozmonautáktól és az amerikai asztronautáktól.
Ha minden a tervek szerint halad, akkor Kína a hajdani Szovjetunió és az Egyesült Államok után a harmadik nemzet lesz, amely embert küld a világűrbe.
A tajkonautát szállító Shenzhou október 15-én viszonylag rövid utat tesz meg: kilencvenperces missziója alatt egyszer kerüli meg a Földet.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról