Idő előtti választást sürgetnek Szlovákiában

A szlovákiai Szakszervezeti Szövetségek Konföderációjának közgyűlése úgy döntött, nem folytatja a szeptemberben megkezdett tiltakozó tüntetések és sztrájkok sorát, amellyel a kormány gazdasági és szociális politikája ellen emeltek szót, hanem petíciós aláírásgyűjtésbe kezd a kormány megbízatási idejének lerövidítése és választások kiírása érdekében.

Neszméri Sándor
2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ivan Saktor, a konföderáció elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, a szakszervezetek úgy érzik, „nincs mozgásterük, megmozdulásaik ellenére a kormány nem szolgál, nem kormányoz, hanem diktál”. A szakszervezetek elsősorban a minimálbér emeléséért és a nyugdíjak értékőrző módosításáért szálltak síkra, de arra is figyelmeztettek, hogy a „Dzurinda-kabinet csak a szociális párbeszéd látszatát kelti, partnerei észrevételeit nem veszi figyelembe döntéshozatalakor”, de azt sem veszi figyelembe, hogy egyre nő az ország lakossága körében az elégedetlenség. A szakszervezetek mint Szlovákia legnagyobb civil szervezetei Saktor szerint nem állnak egyik politikai párt oldalára sem, hiszen maguk a tagok is különböző pártállásúak, ellenben mint a munkavállalók érdekvédelmi szervezetei lehetőséget kínálnak a petíciós akcióval Szlovákia polgárainak arra, hogy „szabadon mondjanak véleményt a kormány politizálásáról, s amennyiben elégedetlenek tevékenységével, aláírásukkal járulhassanak hozzá megbízatási idejének lerövidítéséhez”. A kormány a szakszervezetek kezdeményezését „elhibázottnak” tartja.
Közben újabb vita alakult ki a kormánykoalíción belül, ezúttal a Magyar Koalíció Pártja (MKP) orrolt meg Mikulás Dzurinda kormányfőre. A kormány koalíciós tanácsának ülése után a kormányfő arról tájékoztatta a sajtót, hogy megállapodás született a mezőgazdaság támogatásáról, amely az uniós átlag ötven százalékát teszi majd ki. Bugár Béla szerint a kormányfő egyoldalúan tájékoztatott az ülésről, mert „az MKP ragaszkodik a csatlakozási tárgyalásokon kialkudott 55 százalékos támogatási szinthez”, Csáky Pál miniszterelnök-helyettes pedig még azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben javaslatukkal nem járnak sikerrel, „a kormány négy magyar tagja meggondolja, milyen álláspontra helyezkedjen a jövő évi költségvetésről szóló szavazáskor”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.