Irán beengedi az ellenőröket

Valódi diplomáciai sikert könyvelhet el a német, a brit és a francia külügyminiszter. A Teheránban tárgyaló Joschka Fischer, Jack Straw és Dominique de Villepin ugyanis elérte, hogy Irán aláírja az atomsorompó-szerződés kiegészítő jegyzőkönyvét.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán a jegyzőkönyv aláírásával arra kötelezte magát, hogy lehetővé teszi a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrei számára bármely atomlétesítményének előzetes bejelentés nélküli megszemlélését. A teheráni vezetés ezenkívül beleegyezett vitatott urándúsító programjának felfüggesztésébe is. Irán vezetői a teheráni látogatáson tartózkodó Joschka Fischer német, Jack Straw brit és Dominique de Villepin francia külügyminiszterrel kötöttek ilyen megállapodást. A felek közös nyilatkozatban hozták nyilvánosságra az egyezséget. A külügyminiszterek műszaki támogatást ígértek cserébe Irán békés atomprogramjához. Helyszíni beszámolók szerint az európai politikusok nem is próbálták titkolni elégedettségüket: a francia külügyminiszter például „nagyon fontos napnak” nevezte a tegnapit.
A három európai politikus egyébként a tárgyalásokon figyelmeztette Iránt: nagyon súlyos következményekkel járhat, ha Teherán nem biztosítja atomprogramjának teljes átláthatóságát, nem bizonyítja annak kizárólag békés rendeltetését. A teheráni egyeztetés jelentőségét emeli az a tény, hogy néhány nap múlva lejár a határidő, amelyet a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szabott Teheránnak. Addig az időpontig – egészen pontosan október 31-ig – Iránnak teljesen fel kell tárnia a világ előtt atomprogramjának minden vonatkozását, és bizonyítania kell, hogy nem törekszik titokban atomfegyverek előállítására. Az európai külügyminiszterek első tárgyalópartnere, Kamal Harazi, az iráni diplomácia vezetője hangsúlyozta: hazája nem folytat semmilyen illegális tevékenységet atomprogramjában, és nem is törekszik ilyenre. Szavai szerint az iráni atomprogram átlátható volt a múltban is, s Teherán kész a jövőben is biztosítani atomprogramjának teljes átláthatóságát. Ahhoz viszont ragaszkodik, hogy más államok tiszteletben tartsák nemzetbiztonsági érdekeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.