Kész az új törvénytervezet

Hamarosan az Országgyűlés elé kerülhet az elektronikus hírközlésről szóló törvény tervezete, ami elviekben lehetővé teszi, hogy megszűnjenek a versenyt korlátozó körülmények, és nagyobb számban jelenjenek meg az új piaci szereplők. Ugyanakkor egyes területeken, például az internetezésben jelentős hatósági szabályozásra kerül sor.

Munkatársainktól
2003. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több olyan döntési lehetőséget kap a fogyasztó a törvénytervezet szerint, amivel a hírközlési szolgáltatások feltételeit és az árakat a maga igényei szerint optimalizálhatja. Így például eldöntheti, hogy melyik szolgáltatóval köt szerződést helyi, távolsági, nemzetközi vagy internet célú hívásra. Megtarthatja hívószámát, amennyiben szolgáltatót változtat – erre egyelőre csak a vonalas telefóniában lesz lehetőség –, az internetszolgáltatás díjának pedig olyan mértékű csökkenésére lesz lehetőség a törvény hatálybalépését követően, hogy hosszú távon állami támogatásra sem lesz szükség. A jelenleg érvényben lévő állami dotációk megszűnnek, amennyiben a piaci önszabályozás elegendőnek bizonyul az árak alacsonyan tartásához. A törvény – a kormány előtt levő tervezet szerint – biztosítja majd a megfelelő árképzést, a hatóság nagyobb figyelmet fordít majd a szolgáltatói túlkapásokra.
Jelentősen átalakítják az egyetemes szolgáltatások körét, amelyek leginkább rászorultság alapján vehetők majd igénybe. Így például az egyetemes szolgáltató által biztosítandó, hallás-, illetve mozgáskorlátozottak számára nyilvános telefonfülkék kiépítésére csak ott kerül sor, ahol erre szükség lesz. A törvény értelmében a központi költségvetés egyetemes szolgáltatás céljából csak azoknak a fogyasztóknak biztosít támogatást, akik alacsony jövedelműek, illetve szociális körülményeik ezt lehetővé teszik.
Az előfizetők havonta egy alkalommal ingyenesen olyan számlát kérhetnek a szolgáltatótól, amely alapján ellenőrizhetik a fizetendő összegeket.
A törvénytervezet legfontosabb célkitűzése a piaci liberalizáció elősegítése, amely Magyarországon a gyakorlatban még nem teljes. Újraszabályozzák a szolgáltatók közötti együttműködést, ami elsősorban a piaci belépőknek kedvezne. A hazai távközlésben jelenleg az a legnagyobb probléma, hogy a monopolhelyzetben levő szolgáltatók ragaszkodnak a piacaikhoz, ami elsősorban az európai uniós átlagot jócskán meghaladó összekapcsolási díjakban nyilvánul meg. Az új belépők számára egy sor rendelkezést fogalmaztak meg a törvénytervezetben. Így például az új belépők csak azt a szolgáltatást kötelesek megvásárolni a piacon jelen levő cégektől, amire szükségük van, és a helyi hálózaton belül is ott csatlakozhatnak, ahol ezt jónak tartják.
Jelentős változások várhatók a törvény hatálybalépését követően az internetezés területén. A monopolhelyzetben levő szolgáltatók kötelesek lesznek speciális áron – percalapon és átalánydíjas konstrukcióban is – internetcélú híváskezdeményezést ajánlani. Ennek megfelelően az alternatív szolgáltatók szabályozott áron jutnak hozzá a hívásokhoz, így a fogyasztók számára is olcsóbbá válhat az internetezés. A törvény előírja a szélessávú internet nagykereskedelmi árajánlatainál a teljes diszkriminációmentességet, továbbá azt, hogy megfizethető áron bárki igénybe vehesse a világhálót. A jogalkotó ezzel a rendelkezéssel vélhetően az egyetemes szolgáltatások körébe próbálta bevonni az internetet, az elérhető árról azonban a törvény hatálybalépését követően még sok vita várható.
Változnak a hatósági jogkörök is. A törvénytervezet megfogalmazása szerint szükséges olyan hatóság létrehozása, amely jogosult és képes a piaci beavatkozásra, a szabályozás rugalmas szigorítására, illetve enyhítésére a piaci helyzetnek megfelelően. Ez egyben azt jelenti, hogy a törvényre hivatkozva sor kerül a Hírközlési Felügyelet (HÍF) átalakítására. A HÍF utódjaként létrejövő Nemzeti Hírközlési Hivatal szélesebb jogköröket kapna, több lehetősége lesz, hogy a szolgáltatókkal betartassa a szabályokat. Köztudott ugyanakkor, hogy a HÍF a szolgáltatók befizetéseiből gazdálkodik, az átalakuló hatóságnak csak akkor lesz lehetősége a szigorításra, amennyiben a finanszírozási rendszer is változik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.