Kétnapos referendum a román alkotmányról

Kétnapos referendum kezdődik ma Romániában, amelynek során az állampolgárok arról szavazhatnak igennel vagy nemmel, hogy elfogadják-e a parlament által az alaptörvény módosításáról hozott törvényt. A változtatásokkal egyrészt általános értelemben is „európaibbá” teszik az alkotmányt, másrészt ezen a legfelsőbb törvényi szinten is leszögeznek olyan kisebbségi jogokat, mint például az anyanyelvhasználat az igazságszolgáltatásban és a közigazgatásban.

Wagner T. István
2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A módosító csomag tartalma megosztotta mind a román politikai osztályt, mind az erdélyi magyar kisebbséget. Többségi oldalon a szélsőséges nacionalista Nagy-Románia Párt ellenzi hevesen a változtatásokat – elsősorban a kisebbségi jogok jelzett értelmű alkotmányos rögzítése miatt. A hatalmon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve maga a kormány ugyanakkor soha nem látott méretű kampányt folytatott a minél nagyobb részvétel és az igennel való szavazás érdekében, mivel úgy érzi, politikailag óriási veszteség érné, ha nem gyűlne össze az érvényességhez szükséges számú voks (a szavazásra jogosult állampolgárok számának ötven százaléka plusz egy).
Az erdélyi magyarság politikai szervezete, a PSD-vel egyre nehezebben, de még együttműködő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szintén minden erejével a részvételre és az igen voksok leadására buzdít, ezt azzal indokolva, hogy a parlamentben nehéz csaták árán sikerült több kisebbségvédelmi jellegű módosítást átvinnie. Nem változik viszont az 1991-ben elfogadott alkotmány első cikkelye, amely Romániát többek között nemzetállamként definiálja; ez volt az oka annak, hogy tizenkét évvel ezelőtt az erdélyi magyarság egyöntetű nemmel szavazott az akkori referendumon. Ugyanebből az okból kifolyólag szólította fel a közösség tagjait a nemmel szavazásra Tőkés László királyhágó-melléki református püspök, az RMDSZ volt tiszteletbeli elnöke, illetve az ő neve által fémjelzett Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács kezdeményező testülete is.
A katolikus egyházi elöljárók az igennel való szavazásra buzdítottak, a protestáns egyházfők mindenki lelkiismeretére bízták, hogy a két kocka közül melyikbe pecsételnek, a királyhágó-melléki református püspök pedig a nemet javasolta.
***
Magyarországi voksok. Október 18-án és 19-én a romániai alkotmánymódosító népszavazás alkalmából a román állampolgársággal (is) rendelkező személyek Magyarország területén Budapesten, a román nagykövetség épületében (Thököly út 72.) és Románia kulturális központjában (Izsó utca 5.), Szegeden, a román főkonzulátuson (Kelemen utca 5.), valamint Debrecenben, a Piac utcai középiskola épületében szavazhatnak. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.