Ki finanszírozza Irak újjáépítését?

Világbanki számítás szerint csaknem 56 milliárd dollárba kerül Irak újjáépítése. Ekkora összeget kellene felajánlania annak a hetven országot és szervezetet tömörítő nemzetközi adományozó értekezletnek, amely tegnap ült össze Madridban. A háttérben súlyos nézeteltérések és viták húzódnak meg.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnyílt a háború utáni iraki újjáépítés pénzügyi támogatását célzó kétnapos nemzetközi adományozó értekezlet a spanyol fővárosban: a színfalak mögött egyelőre folytatódnak az egyeztetések, hogy előteremtsék a helyreállítási költségek fedezetét. Az ENSZ és a Világbank az iraki gazdaság tizennégy szegletét megvizsgálva úgy becsülte, hogy a következő négy évben 36 milliárd dollárra lenne szükség az újjáépítéshez. Az amerikai vezetésű ideiglenes kormányzat úgy vélte, hogy további 19,4 milliárd dollárt igényelne a világbanki jelentésben nem említett gazdasági ágak helyreállítása. Az adományozó országok eddig két-három milliárd dollár folyósítására tettek ígéretet a mellett a húszmilliárd dollár mellett, amelyet az Egyesült Államok a következő másfél évben az iraki újjáépítésre kíván fordítani.
Nagy-Britannia 495 millió, az Európai Unió 235 millió dollárnak megfelelő összeget jelzett, Németország százmillió eurónál nagyobb támogatást, Japán másfél milliárd dollárnyi segélyt, Spanyolország pedig – 2007-ig – összesen háromszázmillió dollárnyi gazdasági segítséget ígért. Svédország kilátásba helyezett segélyeinek összege megközelíti a 45 millió dollárt, míg a Világbank egyetértésre jutott három–öt milliárd dollár közötti kölcsönről. Kanada 220 millió dollárt ajánlott fel 2003 és 2008 között. Kofi Annan ENSZ-főtitkár arra kérte az adományozókat, hogy legyenek bőkezűek.
Az amerikai részről már felajánlott összeg feléről közben újult erővel dúl a vita Washingtonban. A Bush-kormányzat törvényjavaslatát ugyanis a szenátus csak úgy fogadta el, ha a szóban forgó tízmilliárd dollár nem adomány, hanem hitel lesz. Az ellenzéki demokratákhoz számos republikánus felsőházi honatya is csatlakozott, arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok nem pénzautomata. A Fehér Ház ezért kilátásba helyezte, hogy megvétózza saját törvénytervezetét, ha a kongresszus átminősíti az összeg egy részét kölcsönné az iraki újjáépítésre kért, húszmilliárd dolláros térítésmentes segélyből. A jelenlegi változat szerint Bush a kölcsönt visszaminősítheti segélynek, ha Irak többi hitelezői elengedik legalább a kilencven százalékát annak az adósságnak, amelyet még Szaddám Huszein exelnök halmozott fel országlása évtizedeiben.
Az adományozás céljáról és üzenetéről is megoszlanak a vélemények. Egyesek – az iraki háború ellenzői – úgy érzik, hogy az adományozás az amerikai megszállás elismerése. Mások szerint függetlenül attól, milyen események vezettek idáig, Irakot stabilizálni kell, visszailleszteni a nemzetközi közösségbe és kereskedelembe.
***
Morális kötelesség?
A La Libre Belgique csütörtöki számában az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős tagja, Chris Patten azt írta: a nemzetközi közösségnek morális kötelessége, hogy hozzájáruljon Irak újjáépítéséhez. Emellett két másik érvet is felhozott a segítségnyújtás mellett. Egyrészt a támogatás hozzá fog járulni ahhoz, hogy Irakban felgyorsuljon a demokratikus és független rendszer megteremtése, másrészt a Közel-Kelet stabilitásának előmozdítása is közös érdek. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.