Kit tenne szabaddá a szoftverszabadalom?

Csak egy jó ügyvéd szükséges, s akkor akár egy bluesmotívum is szabadalmi védelem alá vonható. Így az első bluesdallam „kitalálója” levédethette volna a zenét, megtiltva mindenki másnak a bluessémájú dallamok komponálását és bemutatását, vagy pedig huszonöt évig jogdíjat követelhetett volna a bluest szerző és játszó zenészektől – vélekedett néhány hónapja egy külhoni szakértő a számítógépes programokra vonatkozó európai direktívatervezet szellemiségéről. Az orwelli jövőképpel fenyegető elképzelésről ma már múlt időben beszélhetünk, köszönhetően a nemzetközi tiltakozásnak.

Dévényi István
2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szoftverszabadalmakra vonatkozó európai direktívatervezet megjelenése a szakmai körök óriási felháborodását hozta. Sokan a magyar szoftverfejlesztés megszűnéséről beszéltek, s a szabad felhasználású programok történetének végét emlegették. Hallhattunk olyan véleményeket is, hogy ebben a szellemben akár a kereket is le lehetne védeni, majd minden termék után, amelyben valamilyen kerék működik, jogdíjat szedni. Az egyszerű számítógép-használó azonban nem igazán érti, hogy mi az oka a heves tiltakozásnak. Miért baj, ha a számítógépes programokat, más szellemi termékekhez hasonlóan, szabadalmi oltalom védi? A helyzet azonban nem ilyen egyszerű.
– A szoftverszabadalom röviden a szoftverekre vonatkozó szabadalom. A szabadalom azt jelenti, hogy egy ötlet megvalósítására a szabadalom birtokosának évekig tartó monopóliuma van. Ráadásul ez a monopólium a szabadalom birtokosának jár, aki vagy amely cég gyakran nem azonos az ötlet kitalálójával – magyarázza Magosányi Árpád, a Linux-felhasználók Magyarországi Egyesületének elnökségi tagja. – A szerzői jogi oltalom nem az ötletet, hanem magát a műalkotást védi. Ez esetünkben a szoftver, amelynek önmagával való azonossága a forráskód alapján dől el.
A kérdés az, hogy honnan származik és miért káros a számítógépes programok szabadalommal történő védelmének ötlete? Néhány hónapja az Európai Unió bizottsága állt elő az olasz BSA – a számítógépes programok legalitását vizsgáló szervezet – által írt direktívatervezettel. A direktíva olyan „EU-törvény”, amely kötelező érvényű a tagországokra, méghozzá oly módon, hogy azt adott időn belül be kell építeniük saját jogrendjükbe. Ezzel a tagországoknak van valamennyi mozgásterük a direktíva által megszabott határokon belül. A bizottság indoklása szerint erre az európai joggyakorlat harmonizálása, a szabályok nyilvánvalóvá tétele és a nemzetközi – értsd amerikai – gyakorlathoz való közelítés miatt volt szükség. Azt tudni kell, hogy a szabadalmakkal – így a szoftverekre vonatkozó szabadalmakkal – kapcsolatosan az európai szabadalmi konvenció, más néven a müncheni egyezmény minden lényeges kérdést szabályoz – fogalmaz Magosányi Árpád. Így az egyezmény szerint az algoritmusok, üzleti modellek nem szabadalmaztathatók.
A szabadalmi lobbi azonban vélhetően attól tart, mi történik akkor, amikor a korábban hibásan bejegyzett szabadalmakról majd sorra kiderül, hogy nem lehet őket érvényesíteni, és a szabadalmak birtokosai visszakérik az egyébként igen súlyos bejegyzési díjakat az illetékes hivataltól. A direktívatervezet megszületésének másik oka az lehetett, hogy bizonyos jogi irodák az USA-ban óriási bevételeket szereznek különféle szoftverszabadalmakból, és ezt az üzletet megpróbálták a mi kontinensünkön is beindítani. Kevés olyan szoftverfejlesztő cég van, amelyik szoftverszabadalmakból egyáltalán remélhet bevételt. Ehhez vagy akkora szabadalmi portfólióval kell rendelkezni, mint amilyennel az IBM vagy a Microsoft bír, vagy minden szoftverfejlesztési tevékenységet fel kell függeszteni. Tegyük fel, ha az A szoftverfejlesztő csak néhány szabadalommal rendelkezik, és megpróbál díjat szedni a több szabadalommal rendelkező B szoftverfejlesztőtől, akkor hamarosan kap egy hosszú listát és számlát arról, hogy a B cég melyik szabadalmát sértette meg.
Mindebből nyilvánvaló, hogy az Amerikai Egyesült Államokban létezik ez a rendszer, ám működésével a szakemberek sem maradéktalanul elégedettek. Az USA-ban léteznek olyan tanulmányok is, amelyek kimutatják, hogy ezek a szabadalmak milyen mértékben fogták vissza a szoftverek fejlődési ütemét – fogalmaz Magosányi Árpád. Emiatt van az, hogy a Federal Trade Comission, az amerikai versenyhivatal egyik biztosa, Mozelle Thompson szerint az USA-ban nemsokára felülvizsgálják a szoftverszabadalmakra vonatkozó szabályozást. Az amerikaiak is rádöbbentek, hogy csak azokon a területeken lehet értelme a szabadalmaknak, ahol az annak alapját képező ötlet, eljárás kidolgozása sok pénzbe és munkába kerül, valamint ott, ahol a fejlődést egy-egy ilyen ötlet monopolizálása nem akasztja meg. A szoftvereknél azonban más a helyzet, mert a szoftverszabadalmak nagy része olyan ötletekre vonatkozik, amilyeneket egy átlagos programozó egy fejlesztés során tízesével talál ki és szintén tízesével használ fel más programokból. Tehát a szoftverek szabadalmaztathatósága esetén lelassulna a szoftverek fejlődése, egyes területeken monopóliumok alakulnának ki. Ez negatívan hatna a szoftverek minőségére és árára, tehát végső soron az egész gazdaságra. Ehhez képest csak mellékkörülmény, hogy teljesen eltűnnének a szabad szoftverek.
A szabad szoftverek egyre több felhasználónak jelentenek működő alternatívát a drágán beszerezhető „gyári” szoftverekkel szemben. A Linux-felhasználók Magyarországi Egyesületének elnökségi tagja szerint azonban ennél lényegesen többről van szó.
– Sokunk számára a szoftver, különösen a szabad szoftver az önkifejezés egyik eszköze. Ha valaki azt mondaná nekem, hogy szüntessem meg valamelyik általam írt program interneten történő publikálását, nagyon hamar a bíróságon találná magát a szólásszabadságom megsértésére tett kísérlet miatt. Ezzel nagyon sokan vagyunk így; Philip Zimmerman ezért a véleményéért még a börtönt is vállalta, és végül komoly mozgalom hatására szabadult ki onnan. A müncheni egyezmény a fentiek miatt vonja ki a szabadalmaztathatóság alól az algoritmusokat és az üzleti módszereket. A szoftverszabadalmak pedig pontosan az algoritmusok és az üzleti módszerek szabadalmaztatásáról szólnak.
Egyrészt a szabadalmi bejegyzés bonyolult és drága, csak a megfelelő hozzáértéssel és anyagi erőforrással bíró cégek engedhetik meg maguknak. Egy EU-szabadalom ma több millió forintba kerül, és megfogalmazásához, értelmezéséhez még a szabadalmi jogászoknak is csak egy kicsiny kasztja ért.
Ha a szabadalmak bevezetésével nem az eredeti ötletgazda jár jól, akkor kinél jelentkezik a haszon? Magosányi Árpád úgy véli, ha eredeti formájában valósulna meg a direktívatervezet, akkor a monopóliumok azért járnának jól, mert tovább építhetnék a monopóliumukat a többi szoftverfejlesztő, a gazdaság és a demokrácia ellenében bizonyos kulcsterületek szabadalommal való lefedésével. Például a Microsoftnak van az Európai Szabadalmi Hivatalnál olyan bejegyzett szabadalma, amely mindenféle interneten történő szavazás implementálásának a jogát fenntartja. Ha végiggondoljuk, hogy mi történne akkor, ha ezt a szabadalmat képes lenne érvényesíteni, meglehetősen orwelli kép tárulna elénk. És jól járnának a szabadalmi jogi irodák is: mivel nem állítanak elő semmilyen értéket (szoftvert), védettek az úgynevezett portfólióeffektustól, így képesek a szoftverfejlesztőkön élősködni.
Szerencsére a direktíva mai formájában nagyrészt megerősíti a müncheni egyezményt, így bárkinek, akit érdekel a technikai haladás, a gazdaság stabilitása, vagy érzékeny az emberi jogok iránt, hasznos annak elfogadása – állítja Magosányi Árpád. Fontos azonban tudni, hogy az EU törvényalkotási folyamatának megfelelően a jelenlegi még nem a direktíva végleges változata, így fontos, hogy továbbra is kövessük annak életét. Magyarországon az eredeti elképzelés elleni tiltakozásban már eddig is rengetegen vettek részt.
A tiltakozók a magyar képviselőket is folyamatosan tájékoztatták a fejleményekről, és kérték őket a közös érdekek képviseletére. Ennek ellenére nem volt zökkenőmentes az együttműködés.
– Noha minden parlamenti párt szakpolitikusai egyetértettek velünk, sőt több párt EU-delegációjának tagjai segítettek is, gyakran kaptunk olyan választ képviselőinktől, hogy kevés ráhatásuk van az EU törvényalkotási folyamatára. Talán ennek tudható be, hogy annak a két EU-pártcsoportosulásnak a tagjai, amelyben a magyar delegáció tagjai is részt vesznek, szavaztak a „legrosszabb” módon – mondja Magosányi Árpád, aki szerint azonban biztató, hogy az Európai Tanács következő kormányközi konferenciáján a magyar képviselők közvetlenül is elmondhatják érveiket az immáron pozitív hatásúvá átalakult direktíva mellett, hiszen az EU törvényalkotási mechanizmusa szerint a következő szót a tanács mondja ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.