Klaust megkérdezték a Benes-dekrétumokról

Munkatársainktól
2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap újabb találkozókkal folytatódott Václav Klaus cseh elnök magyarországi programja. A magas rangú vendég először az európai uniós csatlakozásról és az unió alkotmánytervezetének alakításáról cserélt eszmét a parlamenti frakciók képviselőivel. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője kérdésünkre elmondta, a megbeszélésen jelezte, hogy a két ország között egyetlen kérdésben van jelentős nézetkülönbség, ez pedig a Benes-dekrétumok ügye. Emlékeztetett arra, hogy az utóbbi időben több olyan cseh kormányzati nyilatkozat is napvilágot látott, amely szerint Prága elfogadhatatlannak tartja a II. világháború utáni kitelepítéseket.
Herényi szerint Klaus azzal kommentálta a felvetést, hogy mindez már történelem, márpedig azt nem lehet megváltoztatni. Az MDF-es politikus nyilatkozatában megjegyezte, pártja számára rendkívül fontos, hogy az egykori felvidéki kitelepítettek sorsa rendeződjön.
A frakcióvezetők után Václav Klaus Medgyessy Péter miniszterelnökkel találkozott. Megvitatták a kereskedelmi egyensúly, illetve az egymás országaiban megvalósuló beruházások témáját. Véleményt cseréltek olyan makrogazdasági gondokról, mint például a növekedési ráta és az infláció alakulása.
„Az Európai Unióba nem belesimulni kell, az nem arra való, hogy feladjuk saját nemzeti érdekeinket, hanem arra, hogy még jobban érvényesítsük azokat – hangoztatta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, miután találkozott a cseh köztársasági elnökkel. Elmondta, Václav Klausszal az európai jövőről, a parlamenti választásokról beszéltek. Hozzátette, bízik abban, hogy Csehországban is a néppárti erők nyerik meg az európai parlamenti választásokat.
***
látogatás a házelnöknél.
Az uniós csatlakozás után új időszámítás kezdődik Csehország és Magyarország kapcsolataiban – jelentette ki Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a Václav Klausszal folytatott megbeszélése után. „Megegyeztünk abban is, hogy az unió, az egyesült Európa akkor lehet erős, ha minden nemzet a saját identitását és szuverenitását meg tudja őrizni, és a nemzeti parlamentek szerepét erősíteni tudja” – tette hozzá a házelnök. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.