Korszakforduló előtt áll a világszervezet

Az iraki háború alaposan átformálta a nemzetközi szervezetek szerepét, működési elveit. Az Egyesült Nemzetek Szervezete számára a tavaszi hadjárat valódi korszakfordulónak bizonyult – immáron semmi sem olyan, mint akár néhány hónappal ezelőtt. Ma már nem az a kérdés, hogy a világszervezet megőrzi-e tekintélyét, sokkal inkább az elavult működési elvekről, az évtizedek óta elodázott reformokról folyik a vita az ENSZ berkeiben.

Szentesi Zöldi László
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen meglehet, hogy beigazolódik Jeremy Seabrook figyelmeztetése. A kiváló brit újságíró néhány évvel ezelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi közösség és az ENSZ kifejezések jó ideje nem fedik át egymást. Seabrook szerint az első Öböl-háború óta nemzetközi közösségnek nevezzük az uralkodó hatalmakat szolgáló eszme hordozóit, akik voltaképpen aláássák az ENSZ-t megalkotó világnézetet, a nemzetek önrendelkezésének és sokféleségének gondolatát. Ezzel egy időben – véli Seabrook – az ENSZ alapelvei elavultak, a világszervezet nem tudja érvényesíteni akaratát, és emberiességi szerepét, feladatait sem képes többé betölteni.

Ha manapság megvonjuk a mérleget, több tekintetben is igazat kell adnunk a brit újságírónak. Az ENSZ iraki szerepvállalásával kapcsolatos kérdések voltaképpen az amerikai magatartás változásait mutatják. A hadműveletek megindulása előtt Washington lemondott a világszervezet határozatai által megtestesülő nemzetközi legitimizációról, s a Biztonsági Tanács (BT) felettébb kétséges kimenetelű végszavazása helyett az önálló cselekvés mezejére lépett. Fél év elteltével világosan látszik, hogy az amerikaiaknak égető szükségük van az ENSZ-re, ha valamiképpen a törvényesség és a közös fellépés látszatát akarják kelteni. A vég nélküli viták hátterében azonban szervezeti kérdések is állnak, ezek sorában kétségkívül a BT reformja a legfontosabb, hiszen a testület összetétele sorsdöntő lehet bármilyen határozat meghozatalánál.

A vita korántsem mai keletű. Az ENSZ 185 tagállama 1993 és 1998 között hosszasan tárgyalt – lényegében eredménytelenül – a Biztonsági Tanács összetételének és a tagok jogkörének átalakításáról. A változtatásra azért volt szükség, mert a BT munkája elnehezült, és sok tekintetben a második világháború utáni esztendők erőviszonyait tükrözte. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának mindmáig öt állandó (Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia és Oroszország) és tíz nem állandó tagállama van. Vétójoggal csak az állandó tagok rendelkeznek. A térségi alapon kiválasztott nem állandó tagállamok mandátuma két évre szól. A BT kibővítésével kapcsolatban napjainkban konkrét országok is szóba kerültek. Az 1998-as vitában az Egyesült Államok lándzsát tört Japán és Németország állandó BT-tagsága mellett, és azt irányozta elő, hogy a testület létszáma legfeljebb 20-ra vagy 21-re emelkedjen. Ezt az elképzelését az ENSZ-tagok többsége nem fogadta el. A javaslatot – legalábbis részben – két héttel ezelőtt Jaques Chirac francia elnök is megismételte az ENSZ-közgyűlésben, amikor újabb állandó tagnak javasolta Németországot és Japánt, név nélkül pedig utalt Ázsia, Afrika és Latin-Amerika országaira.

A testület kibővítésére mindeddig nyilvánvalóan azért nem került sor, mert az érintett országok képtelenek megegyezni az új BT létszámáról és a felvétel szempontrendszeréről. Ha Japán valaha is állandó BT-tag lesz, joggal vetődhet fel, hogy az egymilliárdos népességű India miért nincs ott a világ legfontosabb döntéshozói sorában. Nincs közmegegyezés Németország tagságáról sem, de az biztos, hogy amennyiben erre sor kerül, a Jaltában és Potsdamban megalkotott világrend végérvényesen elmerül az idő örvényében.

Azt az ENSZ bírálói sem tagadják, hogy az 1997-ben főtitkárrá megválasztott ghánai Kofi Annan rugalmasan és pártatlanul végzi munkáját, és az elmúlt években különösen sokat tett a világszervezet reformjaiért. Agressziót elítélő megszólalásai, Washingtonnak címzett burkolt bírálatai különösen fontosak egy olyan korban, amelyet – ha legalábbis a hatalom monopóliumát tekintjük – joggal neveznek egypólusú világrendszernek. A főtitkár gondolkodásmódját jól példázza egy néhány nappal ezelőtti eset, amikor Annan kijelentette, hogy az Egyesült Államok által óhajtott feltételek mellett a világszervezet nem képes megfelelő politikai szerepet játszani Irakban. Ezzel rátapintott az ENSZ megújulását jelenleg leginkább gátló kettősségre. Az emberiség kétségkívül válaszút elé került: vagy a kommunizmus összeomlása óta helyét és feladatkörét kereső szervezet garantálja a törvényességet a világban, vagy az elmúlt hónapokban megtapasztalt erőpolitika határozza meg a nemzetközi kapcsolatokat. Nem kétséges, hogy az előttünk álló hetek, hónapok fejleményei, és különösen a világszervezet iraki szerepvállalásával kapcsolatos döntés akár évtizedekre is meghatározhatja az ENSZ jövőjét, feladatkörét.
Alighanem a megújítási kényszerrel függ össze az amerikaiak újbóli megjelenése az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szakosított szervezetében, az UNESCO-ban. Washington 1984-ben, Ronald Reagan elnöksége idején lépett ki a szervezetből, miután bírálta a szervezet végrehajtási mechanizmusát. Akkoriban az amerikaiak úgy érezték, hogy az UNESCO túlságosan is sokszínű, és ebből fakadóan kiváló fórumot teremt a Reagan-kormányzatot bíráló erőknek. Tizennyolc év után most az amerikaiak megújították tagságukat, sőt az UNESCO-programok finanszírozásában is jelentős részt vállalnak. A 2004–2005-ös költségvetéshez 134 millió dollárral járulnak hozzá, ráadásul még az idén 15 millió dollárt utalnak át az ENSZ-intézménynek. Az amerikaiak nem mindig voltak lelkes befizetői a világszervezetnek, és figyelmeztető jel, hogy éves tagdíjuk nem kevesebb, mint 530 millió dollár. Washingtonnak azonban – legalábbis a jelek szerint – minden pénzt megér, hogy katonai, politikai és ideológiai szövetségeseket találjon a világterrorizmus elleni hadjáratban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.