A következő napokban folytatódik a vita – közölte John Negroponte amerikai ENSZ-nagykövet, aki jelenleg a Biztonsági Tanács elnöki tisztét tölti be. Az ügy előzménye, hogy Szíria ENSZ-nagykövete vasárnap arra kérte a világszervezet Biztonsági Tanácsát, hogy határozatban ítélje el a szuverenitása ellen elkövetett izraeli katonai agressziót.
Izrael azzal indokolta a BT rendkívüli ülésén a palesztin kiképzőtáborra mért légicsapást, hogy Szíria terroristáknak biztosít hátországot és anyagi támogatást. Az izraeli ENSZ-nagykövet, Dan Gillerman ironikusnak nevezte, hogy olyan ország kezdeményezze a BT összehívását, amely terroristákat fogad be. Fejszal Mekdad szíriai ENSZ-nagykövet szerint ugyanakkor Izrael olyan mértékben űz csúfot az ENSZ alapokmányából, hogy világszerte sokan érzik úgy, Izrael fölötte áll a törvénynek, a nemzetközi jognak, a Biztonsági Tanács határozatainak.
Faruk as-Saraa szíriai külügyminiszter azt kezdeményezte, hogy a zárt ajtók mögötti tanácskozás után tartsanak nyílt ülést is, hogy olyan államok is kinyilváníthassák véleményüket, amelyek nem tagjai a BT-nek. A nyilvános vitában több állam – köztük Németország, Franciaország, Oroszország és Kína – elítélte mind az izraeli eljárást, mind pedig a legutóbbi, húsz halálos áldozatot követelő palesztin öngyilkos merényletet.
Negroponte nem ítélte el az izraeli légitámadást, szavai szerint „Szíria a rossz oldalon áll a terrorizmussal vívott harcban, s fel kellene hagynia az olyan csoportok támogatásával, amelyek a haifaihoz hasonló terrorcselekményeket követnek el”. Végül kijelentette: az Egyesült Államok nem tartja szükségesnek egy újabb ENSZ-határozat elfogadását a közel-keleti helyzettel kapcsolatban. Emyr Jones Parry brit ENSZ-nagykövet szerint Izrael nem engedheti meg magának, hogy jogos felháborodása olyan cselekedetekre ragadtassa, amelyek nemcsak a békefolyamatot ássák alá, de Izrael érdekeinek is ártanak. A BT-ülés előtt Kofi Annan ENSZ-főtitkár közleményben ítélte el az izraeli légitámadást, amely – álláspontja szerint – kiszélesítheti a jelenlegi konfliktust a térségben.
A Hamász palesztin szervezet katonai szárnya kilátásba helyezte, hogy megtorolja a szíriai palesztin célpontok ellen végrehajtott akciót. A szervezet szerint a visszavágás elrettentő erejű lesz. A nyilatkozat leszögezte: bármely arab országot is ér támadás, az a palesztin nép elleni agresszióval egyenértékű.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére