Közel-Kelet: szélesedik a konfliktus?

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnapra virradóra elnapolta ülését, amelyen Szíria kérésére Izraelt elítélő határozat tervezetéről folytatott vitát a vasárnap végrehajtott légitámadás kapcsán. Izrael ENSZ-nagykövete jogosnak érzi a határokon túlra nyúló fegyveres csapást, Washington pedig – szemben a világ közvéleményével – szintén kizárólag Damaszkuszt hibáztatja a történtekért.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő napokban folytatódik a vita – közölte John Negroponte amerikai ENSZ-nagykövet, aki jelenleg a Biztonsági Tanács elnöki tisztét tölti be. Az ügy előzménye, hogy Szíria ENSZ-nagykövete vasárnap arra kérte a világszervezet Biztonsági Tanácsát, hogy határozatban ítélje el a szuverenitása ellen elkövetett izraeli katonai agressziót.

Izrael azzal indokolta a BT rendkívüli ülésén a palesztin kiképzőtáborra mért légicsapást, hogy Szíria terroristáknak biztosít hátországot és anyagi támogatást. Az izraeli ENSZ-nagykövet, Dan Gillerman ironikusnak nevezte, hogy olyan ország kezdeményezze a BT összehívását, amely terroristákat fogad be. Fejszal Mekdad szíriai ENSZ-nagykövet szerint ugyanakkor Izrael olyan mértékben űz csúfot az ENSZ alapokmányából, hogy világszerte sokan érzik úgy, Izrael fölötte áll a törvénynek, a nemzetközi jognak, a Biztonsági Tanács határozatainak.

Faruk as-Saraa szíriai külügyminiszter azt kezdeményezte, hogy a zárt ajtók mögötti tanácskozás után tartsanak nyílt ülést is, hogy olyan államok is kinyilváníthassák véleményüket, amelyek nem tagjai a BT-nek. A nyilvános vitában több állam – köztük Németország, Franciaország, Oroszország és Kína – elítélte mind az izraeli eljárást, mind pedig a legutóbbi, húsz halálos áldozatot követelő palesztin öngyilkos merényletet.

Negroponte nem ítélte el az izraeli légitámadást, szavai szerint „Szíria a rossz oldalon áll a terrorizmussal vívott harcban, s fel kellene hagynia az olyan csoportok támogatásával, amelyek a haifaihoz hasonló terrorcselekményeket követnek el”. Végül kijelentette: az Egyesült Államok nem tartja szükségesnek egy újabb ENSZ-határozat elfogadását a közel-keleti helyzettel kapcsolatban. Emyr Jones Parry brit ENSZ-nagykövet szerint Izrael nem engedheti meg magának, hogy jogos felháborodása olyan cselekedetekre ragadtassa, amelyek nemcsak a békefolyamatot ássák alá, de Izrael érdekeinek is ártanak. A BT-ülés előtt Kofi Annan ENSZ-főtitkár közleményben ítélte el az izraeli légitámadást, amely – álláspontja szerint – kiszélesítheti a jelenlegi konfliktust a térségben.

A Hamász palesztin szervezet katonai szárnya kilátásba helyezte, hogy megtorolja a szíriai palesztin célpontok ellen végrehajtott akciót. A szervezet szerint a visszavágás elrettentő erejű lesz. A nyilatkozat leszögezte: bármely arab országot is ér támadás, az a palesztin nép elleni agresszióval egyenértékű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.