Lengyel híd keletre

Lengyelország októbertől vízumkötelezettséget vezetett be három, az Európai Unióhoz nem csatlakozó szomszédjával szemben. Budapestről nézve elgondolkoztató, hogy mindez korántsem kavar olyan viharokat, mint az a hasonló magyar intézkedések bevezetését követően történt, illetve történik. Varsó ugyanis az érezhető történelmi teher, a fel-felbukkanó problémák ellenére következetes, ha kell, gesztusokkal is alátámasztott keleti politikát folytatva igyekszik érvényesíteni érdekeit a régióban.

2003. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varsó nem sietett a vízumkényszer bevezetésével, s az EU-hoz csatlakozó országok közül utolsóként teljesíti a schengeni határok szigorúbb őrzésének Brüszszel által megkövetelt eme feltételét. A lengyel diplomácia keleti szomszédainak és az uniónak egyaránt a tudomására hozta, hogy kényes geopolitikai helyzetéből következően nem érdeke a személyek szabad mozgásának ilyetén korlátozását siettetni, s törekvése mindkét oldalon meghallgatásra talált. Egyrészről mentességet kért és kapott idén július 1-jéig az alól, hogy a többi érintett tagjelölthöz hasonlóan 2001-től érvénybe léptesse a vízumkényszert, ráadásul a nyári hónapok forgalmára tekintettel három hónappal meg is fejelte ezt a haladékot. Mindezt értékelték Moszkvában, Kijevben és Minszkben, a kialkudott feltételek az adott körülmények között maximálisan kényelmesek az érintett országok polgárai számára. Ezzel szemben a vízumkényszer bevezetése miatt Oroszország máig orrol Magyarországra, amely tényt az Andrássy úton naponta sorban állók a saját bőrükön is érezhetik. De hazánk esetében szembetűnően nehézkesen alakul a vízum november 1-jétől esedékes bevezetése Ukrajnával szemben is.
Varsónak a legkedvezőbb megoldást Kijevvel sikerült elérnie, hiszen a lengyel állampolgárok vízummentesen utazhatnak Ukrajnába, cserébe a keleti szomszédból érkezők ingyen kapják a vízumot. A megállapodás értékét növeli az a tény, hogy Ukrajnában, Fehéroroszországhoz hasonlóan több százezres lengyel kisebbség él. Az utazások korlátozását az EU összes államában eltörölni kívánó, s valójában csak ezt elfogadó Oroszország és a hozzá igazodó Fehéroroszország esetében ingyenességről nem lehetett szó, a vártnál azonban jóval kedvezőbb feltételekben sikerült megegyezni. Az egyszeri beutazásra jogosító vízumért 10, a többszöriért 50 eurót kell fizetni a lengyeleknek, s kölcsönösségi alapon ugyanekkora a tarifa az oroszok számára, szemben a magyar viszonylatban megszabott 40, illetve 180 dolláros díjszabással. Ráadásul Moszkva elérte azt, amit Magyarország esetében hiába szorgalmaz egy ideje, hogy mentesüljenek a vízumkötelezettség alól a 16 éven aluliak és a 70 évnél idősebbek. Külön gesztus, hogy a Lengyelország és Litvánia közé ékelődött orosz exklávéba, Kalinyingrádba igyekvők és az onnan érkezők esetében ingyenes a vízum. Még kedvezőtlenebbül jön ki az összehasonlításból Budapest a fehérorosz vízum esetében, amelyért a lengyelek – szintén kölcsönösségi alapon – egyszeri beutazás esetén például 12 dollárt fizetnek a magyar 40 dolláros tarifával szemben.
A lengyel diplomácia erőfeszítéseinek imént vázolt eredményei jól átgondolt keleti politikába illeszkednek, amelynek lényege, hogy Varsó már csak a határon túli kisebbségeken keresztüli érintettségéből és kényes geopolitikai helyzetéből adódóan is igyekszik egyrészről jó viszonyt ápolni eme szomszédaival, másrészt mindebből erényt kovácsolva Ukrajna és Fehéroroszország esetében a fiatal demokráciák ügyvédjeként lép fel Brüsszelben. Ebben a szellemben nemcsak szavakban lép fel e régió újabb elszigetelése ellen, hanem gesztust gyakorol az erre igenis rászorulók felé, míg az uniónak egyfajta modellt teremt a biztonság, a határvédelem e térség szerencsétlenebb sorsú polgárai számára anyagi terhet nem jelentő szavatolására. Ezzel egyszerre emeli presztízsét a gesztust nagyon is értékelő Kijevben, Minszkben és Moszkvában, valamint e régió problémáival nehezen megbirkózni képes Brüsszelben. Eközben Budapest még a problémamentes Ukrajna esetében is kisstílű, néhány dolláros alkudozással rontja hitelét, majd jut el rossz szájízt maga után hagyva a lengyel modellig. Ha lehet, ennél is nagyobb probléma azonban, hogy a magyar diplomácia a ránk „kiosztott” délkelet-európai térségben is hasonló otrombán, fantáziátlanul mozog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.