Mádl a soha meg nem alkuvókról

Katonai tiszteletadással, a Himnusz hangjaira vonták fel tegnap a nemzeti lobogót az Országház előtt. Mádl Ferenc és Medgyessy Péter egyaránt beszédet tartott a Nagy Imre-díjak átadása alkalmából, a köztársasági elnök ugyanakkor az ’56-os szervezetek rendezvényén is felszólalt. A kormányfő írásos „üzenetet” intézett a köztársaság polgáraihoz, azt hangoztatva: a forradalom hagyománya nem a barikád, ami elválaszt, hanem híd, ami összeköt minket.

Munkatársainktól
2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepélyes lobogófelvonás előtt Mádl Ferenc államfő díszszemlét tartott. Az ünnepségen részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök, Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, valamint az Országgyűlés és a kormány több tagja. A legfőbb közjogi méltóságok ezután a Vértanúk terén, Nagy Imre szobránál főhajtással emlékeztek a forradalom hőseire és mártírjaira.
– A bátrak között is voltak bátrabbak, soha meg nem alkuvók, akiknek sorsa, kettétört életútja minden magyarázat nélkül hitelesíti a személyt és cselekedeteit, a sokat szenvedett ember olykor keserű megszólalását a megkövetés elmaradása miatt – mondta még szerdán Mádl Ferenc köztársasági elnök a forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából az ’56-os szervezetekkel közösen tartott megemlékezésen a budapesti Stefánia úti honvédségi szabadidőközponban. Kijelentette: a szabadságharc a mai kor emberét is gondolkodásra készteti. „Gondolkodásra a szeretetről, a szolidaritásról, a nemzeti eszmének határokon átnyúló megtartó erejéről, mindenfajta szélsőség elutasításáról és az oly régóta vágyott és az európaiságunkhoz nélkülözhetetlen egységünkről” – tette hozzá.
Budapesten, a Nagy Imre-érdemrendek átadásakor arról szólt az államfő: Nagy Imre szerepe és sorsa elválaszthatatlan az 1956-os forradalom és szabadságharc lényegétől. Ő és sok-sok mártírtársa adott erőt sokaknak a hosszú börtön, a kiközösítés és az emberi méltóság megalázásának elviseléséhez. Hozzátette: közös sorsuk a forradalom és szabadságharc példázata is, hiszen halálukban eggyé váltak az eltiport nemzettel, a mártíromságból sarjadt reménnyel.
A díjak átadásának alkalmából Medgyessy Péter miniszterelnök az egységet hangsúlyozta. Elmondta: 1956 Magyarországa a szabadságról szólt, a megosztottság nélküli Magyarország és Európa megteremtéséről. Úgy vélte: a modern európai Magyar Köztársaság 1956 politikai örököse. A kormányfő ugyanakkor írásos üzenetet is intézett a köztársaság polgáraihoz. Nincs nemzet, köztársaság, azonosságtudat közös emlékezet nélkül. A forradalom hagyománya nem a barikád, ami elválaszt, hanem híd, ami összeköt minket – fogalmazott Medgyessy. A hivatalos budapesti megemlékezések után tegnap este Medgyessy Péter miniszterelnök Párizsba utazott, ahol megkoszorúzta Nagy Imre emlékművét.
***
Kitüntetések a helytállásért.
Mádl Ferenc köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére Nagy Imre-érdemrenddel tüntette ki Kiss Tamást, a Pofosz társadalompolitikai alelnökét, Kosáry Domokos akadémikust, történészt, Lőcsei Pál szociológust, újságírót, Puchert János tábornokot és Sólyom Lászlót, az Alkotmánybíróság volt elnökét a Sándor-palotában. A kitüntetettek az érdemrendet a hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenységük elismeréseként kapták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.