Az ünnepélyes lobogófelvonás előtt Mádl Ferenc államfő díszszemlét tartott. Az ünnepségen részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök, Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, valamint az Országgyűlés és a kormány több tagja. A legfőbb közjogi méltóságok ezután a Vértanúk terén, Nagy Imre szobránál főhajtással emlékeztek a forradalom hőseire és mártírjaira.
– A bátrak között is voltak bátrabbak, soha meg nem alkuvók, akiknek sorsa, kettétört életútja minden magyarázat nélkül hitelesíti a személyt és cselekedeteit, a sokat szenvedett ember olykor keserű megszólalását a megkövetés elmaradása miatt – mondta még szerdán Mádl Ferenc köztársasági elnök a forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából az ’56-os szervezetekkel közösen tartott megemlékezésen a budapesti Stefánia úti honvédségi szabadidőközponban. Kijelentette: a szabadságharc a mai kor emberét is gondolkodásra készteti. „Gondolkodásra a szeretetről, a szolidaritásról, a nemzeti eszmének határokon átnyúló megtartó erejéről, mindenfajta szélsőség elutasításáról és az oly régóta vágyott és az európaiságunkhoz nélkülözhetetlen egységünkről” – tette hozzá.
Budapesten, a Nagy Imre-érdemrendek átadásakor arról szólt az államfő: Nagy Imre szerepe és sorsa elválaszthatatlan az 1956-os forradalom és szabadságharc lényegétől. Ő és sok-sok mártírtársa adott erőt sokaknak a hosszú börtön, a kiközösítés és az emberi méltóság megalázásának elviseléséhez. Hozzátette: közös sorsuk a forradalom és szabadságharc példázata is, hiszen halálukban eggyé váltak az eltiport nemzettel, a mártíromságból sarjadt reménnyel.
A díjak átadásának alkalmából Medgyessy Péter miniszterelnök az egységet hangsúlyozta. Elmondta: 1956 Magyarországa a szabadságról szólt, a megosztottság nélküli Magyarország és Európa megteremtéséről. Úgy vélte: a modern európai Magyar Köztársaság 1956 politikai örököse. A kormányfő ugyanakkor írásos üzenetet is intézett a köztársaság polgáraihoz. Nincs nemzet, köztársaság, azonosságtudat közös emlékezet nélkül. A forradalom hagyománya nem a barikád, ami elválaszt, hanem híd, ami összeköt minket – fogalmazott Medgyessy. A hivatalos budapesti megemlékezések után tegnap este Medgyessy Péter miniszterelnök Párizsba utazott, ahol megkoszorúzta Nagy Imre emlékművét.
***
Kitüntetések a helytállásért.
Mádl Ferenc köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére Nagy Imre-érdemrenddel tüntette ki Kiss Tamást, a Pofosz társadalompolitikai alelnökét, Kosáry Domokos akadémikust, történészt, Lőcsei Pál szociológust, újságírót, Puchert János tábornokot és Sólyom Lászlót, az Alkotmánybíróság volt elnökét a Sándor-palotában. A kitüntetettek az érdemrendet a hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenységük elismeréseként kapták.

Hajmeresztő szökési terv Esztergomban