Veszélyeztetheti a magyar pénzügyi rendszer stabilitását a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) indokolatlan átszervezése – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleményéből. A jegybank arra a kormányzati indítványra reagált, amely a PSZÁF-ről szóló törvény módosítására vonatkozik. Az MNB véleménye szerint a jelenlegi helyzetben nincs szükség a felügyelet átalakítására, inkább hatáskörét kellene növelni és eszközeit megerősíteni. A PSZÁF a rendelkezésére álló eszközökkel eddig is megfelelően látta el a törvényben előírt feladatát, ezzel alapvetően hozzájárult a hazai bank-, biztosító- és tőkepiaci rendszer szilárd és stabil működéséhez – áll a közleményben.
*
A Magyar Nemzet értesülése szerint a Pénzügyminisztérium (PM) ma délután ismerteti álláspontját a magyarországi pénztárakkal, biztosítókkal, bankokkal és egyéb pénzintézetekkel a PSZÁF-ról szóló törvény megváltozatásáról. Információink szerint az egyeztetésnek az a célja, hogy a kormány az elsősorban Szász Károly menesztését célzó jogszabály módosításához megszerezze e szervezetek támogatását.
A felügyelet tegnapi közleménye szerint megtévesztő és több vonatkozásban is félrevezető volt Gál J. Zoltán tájékoztatása. A kormányszóvivő állításával ellentétben a PSZÁF mindenkor maximálisan együttműködött a PM-mel és más intézményekkel is – olvasható a közleményben. A szervezet szerint nem értelmezhető a kötelező gondosság elmulasztásáról szóló vád sem, hiszen az intézménynél végzett vizsgálatok egyike sem igazolta vissza ezt „a hamis, a felügyeletet és az egész ellenőrzési rendszerét súlyosan sértő koncepciót”.
A szervezet számtalanszor nyilvánosan megcáfolta a Magyar Fejlesztési Bank és a K&H Equities Rt. kapcsán ellene felhozott rágalmakat – figyelmeztet az irat. A brókercégnél elkövetett szabálytalanságokat, bűncselekményeket a felügyelet tárta fel, megakadályozva a további visszaéléseket.
A felügyelet sajnálatosnak tartja, hogy a PSZÁF 2001. évi jelentését egyáltalán nem tárgyalta, a 2002. évit is jelentős késéssel, és ez utóbbit pedig nem fogadta el a kabinet. Annak ellenére, hogy – a szervezet szerint – mindezek a felügyeleti ellenőrzés terén elért jelentős eredményekről számoltak be. Súlyos probléma, hogy a felügyelet struktúráját alapjaiban megváltoztató elképzelésekről nemhogy az elnök véleményét nem kérték ki, de jelenlétében említést sem tettek róla, amikor Szász Károly is részt vett a kormányülésen.
A PSZÁF szervezeti átalakítására vonatkozó elképzelés rombolja a pénzügyi szervezetek ellenőrzésének rendszerét és a nemzetközileg nagyon fontosnak tartott felügyeleti függetlenséget – közölte álláspontját a felügyelet.
Emlékezetes: szerdán a kormány nem fogadta el a PSZÁF tevékenységéről szóló beszámolót a kötelező gondosság elmulasztása, az együttműködési készség hiánya és a gazdálkodási hiányosságok miatt. A kabinet arról is döntött, hogy benyújtja a parlamentnek a hitelintézeti, a tőkepiaci és a PSZÁF-ról szóló törvény módosítására vonatkozó javaslatát.
Gál J. válasza
A pénzintézeti törvények tervezett módosítása megfelel a PSZÁF és az MNB által megfogalmazott igényeknek, és megfelel hatmillió magyar bankbetét-tulajdonos érdekének. Megerősíti a pénzügyi stabilitást Magyarországon, és bezárja a visszaélésekre lehetőséget teremtő jogszabályi kiskapukat – jelentette ki a kormányszóvivő tegnap az MTI-nek. Gál J. Zoltán elmondta, hogy a jövőben felálló felügyelet főigazgatói posztját várhatóan nyilvános pályázat útján töltik be. Ezen a pályázaton természetesen Szász Károly is indulhat – tette hozzá.

Itt a bizonyíték: döbbenetes hasonlóságok vannak Gyurcsány és a Tisza Párt őszödi beszéde közt