Markó Béla, a Romániai Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, az aradi Szabadság-szobor ügyében a tudatosan gerjesztett feszültség és magyarellenesség mindent lerombolhat, amit eddig a román–magyar viszonyban felépítettünk. Az RMDSZ-elnök újságírói kérdésre válaszolva megállapította: a magyar–román viszony megrontásáért egyaránt felelősség terheli a román kormánypárton kívüli erőket, a kormányzó Szociáldemokrata Párt egy részét, sőt magát Adrian Nastase miniszterelnököt is, hiszen beavatkoztak az aradi önkormányzat döntésébe (miszerint a szobrot vissza kell állítani), s ezzel veszélybe sodorták a megbékélést is.
Bár e pillanatban Románia és Magyarország stratégiai céljai egybeesnek, egy szobor miatt emelkedik a két ország közötti párbeszéd hőfoka — állapítja meg a Ziua keddi számában megjelent cikkében Adrian Severin volt román külügyminiszter, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet parlamenti közgyűlésének tiszteletbeli elnöke. A szerző arra emlékeztet, hogy a korábban etnikai alapon létrejött nemzetállamok az idők során „polgári államokká” alakultak át. Magyarország és Románia ma már nem a magyarok, illetve a románok államát jelenti, hanem az adott országok állampolgárainak az államát, függetlenül etnikai hovatartozásuktól. Adrian Severin szerint ezt a szellemet tükrözi a román alkotmányban szereplő „nemzetállam” fogalma is. Az adott államok határain belül élő nemzeti kisebbségek ugyanazokkal a jogokkal rendelkeznek, mint a többség tagjai — véli a politikus, aki szerint emiatt nem lehet sem megparancsolni, sem megtiltani, hogy a kisebbség és a többség mely hőseit ünnepelje.
*
Kedvezőtlen fordulat.
Ion Iliescu román elnök magyarországi látogatása során tett kijelentéseivel indította el a román– magyar viszonyban beállt kedvezőtlen fordulatot, amelynek következtében nyomás alá kerültek a kétoldalú kapcsolatok – állította egy szerdán megjelent elemzésében Gabriel Andreescu román politológus. (MTI)

Orbán Viktor kemény szavakkal illette a volt vezérkari főnököt