Medgyessy-médiabányák

Csontos János
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyettes kormányszóvivő (a takarékos államot hirdető Medgyessy-kabinetben ilyen is van), Gulyás Erika vehemensen cáfolja, hogy részt vett volna azon az informális összejövetelen, ahol a miniszterelnök kifejezte mélységes elégedetlenségét a Magyar Televízió hírműsoraival kapcsolatban. Gál J. Zoltán nem helyettes szóvivő nem cáfolja – igaz, nem is kérdezték. Az országos és tévés vezetők közötti konspiratív találkozóról a Népszabadság adott hírt, amiből józan ésszel arra kellene következtetnünk, hogy épp az ellenkezője igaz (talán akad valami a tarsolyban Teller Edétől); ám túl nagy átszervezések kezdődtek ahhoz a Szabadság téren, hogy az exkluzív értesülésnek ne volna alapja. Repült például Merényi főszerkesztő a Híradó éléről (noha kipróbált káder hírében állt), s kineveztek egy sereg új igazgatót – nyilván a szigorú takarékosság, a nadrágszíjhúzás jegyében.
Ne a tükröt szidjad, ha a képed ferde – léphetnénk túl a nyúlós eseten a közmondások szintjén, de nem tehetjük. A találkozó léte és a kormányfői dorgálás híre ugyanis azt bizonyítja: Medgyessy Péter kézi vezérléssel irányítja a Magyar Televíziót, holott a médiatörvényben az áll, hogy a közmédiumokhoz a mindenkori kormánynak semmi köze. Nem a kormány adja a pénzt, hanem a többpárti parlament – ennek megfelelően a parlamenti pártok ejtőernyőzhetik be embereiket a papíron független kuratóriumi elnökségekbe. E papíron független testületek némelyik tagja (például az aczélos iskolázottságú Agárdi Péter a rádiókuratóriumból) már eddig is előszeretettel bírált konkrét műsorokat és műsorkészítőket, jóllehet ez a mindenkori médiumelnök kompetenciája. Most viszont a miniszterelnök vetemedett ilyesmire, ami azért mégiscsak a törvénytelenség magasiskolája. Nem mintha ne ordítana a köztévéről így is, hogy kormányzati propagandaeszköz – eddig azonban legalább a látszatot őrizték a hatalomgyakorlók, hogy nem avatkoznak be egy elfogulatlanságra és kiegyensúlyozottságra hivatott média-közintézmény közvetlen működésébe.

Immáron a látszat is oda. A felháborodott liberális véleményformálók reflexszerű aláírásgyűjtő happeningjei viszont valahogy késnek. Talán úgy gondolják: ha ők és kormányzó barátaik szállnak meg egy közpénzből működtetett nemzeti médiumot, az magától értetődő – ha a mai ellenzék halovány esélykiegyenlítő próbálkozásairól van szó, akkor a szólásszabadság kerül halálos veszélybe. Hasztalan kutatom a lapokban Vásárhelyi Mária médiaszociológus elmélyült elemzését is arról, hányszor tíz milliárdot herdált el a Magyar Televízió megújult vezetése röpke egy esztendő alatt – a neves szakértő nyilván más, fontosabb kérdésekkel van elfoglalva. Kukamód hallgatnak a habzó szájjal orbánbányázó publicista kollégák is, beleértve azokat, akik annak idején kéretlen jó tanácsokkal látták el Orbán Viktort: hogyan kellene megkérnie édesapját (még egy kiadós atyai pofon esélyét is kockáztatva), hogy ugyan már, hagyja a kőbányászást másra. Ugyanők most miért nem szólítják fel Medgyessy Pétert: beszéljen már a nevelt lánya fejével, hogy nyergeljen át valamelyik kereskedelmi televízióhoz (jobban is állna neki, mint ez a macerás közszolgálat), s ne blamálja fogadott atyját folyamatosan köztévés produkcióival? Bizonyára csőlátásom van már, de úgy érzem: sorra veszélybe kerülnek értelmes műsorok (határon túli magyarokról, vallásról, miegymásról), miközben Tornóczky Anitának valamiféle veleszületett talpraesettséggel újabb habkönnyű műsorötleteket sikerül elfogadtatnia a szőrös szívű tévévezetéssel. Orbán-bánya egy volt – de annak éves haszna messze nem érte el a nevelt leány mostani bevételét. Miért nem szúrnak szemet a kettős mércét olyannyira megvető véleményformáló hölgyeknek és uraknak a Medgyessy-bányák?
Ha már a miniszterelnök a tévévezetés és a híradókészítés fáradságos feladatát is önként a nyakába vette, tisztább eljárás volna a jól bevált közép-ázsiai modell átvétele: neveztesse ki a családtagját tévéelnöknek, és kész. Később, ha rátermettnek bizonyul, akár még az országot is örökölheti. Igaz, ennek még vannak némi bürokratikus akadályai: kétharmados törvények, alkotmány, ilyesmi. Egy híradó-főszerkesztő sorsa persze nem érhet fel az országos érdekekhez – igaz, egy lojális tévéelnököt nem kell utasítani sem: ért ő a puszta kritikából is. Az meg nyilván az én életidegen akadékoskodásom, hogy nem kifejezetten elegáns médiaelnökök előszobáiba szelíd nyomásgyakorlással komisszárokat, jelentőembereket, netán valahai ortodox PB-tagok egyenes leszármazottait telepíteni. Az efféle idejétmúlt polgári finnyásság nem ütközik a médiatörvény betűjébe, viszont újfent felveti az MDF felelősségét, amely négy elnökségi kurátora révén asszisztál a Magyar Televízió kormányzati kézi vezérléséhez. Igazán nem célom (s mivel a látogatottság növeléséért nem kapok jutalékot, nem is érdekem), hogy időről időre a demokrata fórum internetes honlapjának vezető anyagává váljak, ahol talányos okokból együtt emlegetnek Angela Davisszel, de nem mondhatok mást: Dávid Ibolyáék elvtelenül kollaborálnak egy kommunisztikus eljárással. Úgy igyekeznek elfogadtatni önmagukkal is az elfogadhatatlant, hogy saját emberüket (az előző tévéelnök kabinetfőnökét) benyomják igazgatónak: hátha tehet majd egyet-mást azért, hogy a párt népszerűségét elnök asszonyának tetszetős mutatóihoz közelítse.

Van tisztességes út is: otthagyni a boltot, bármilyen talmi előnyökkel kecsegtessen is az. A Magyar Televízió javíthatatlan pénznyelő automata: nem kár érte. Hol hatmilliárdot kér pluszban, hol nyolcat, aztán se normális közszolgálat, se a gazda nem elégedett vele. Semmi katasztrófa nem történik, ha bedől: mindenkit ki kell fizetni, aztán csinálni a romokon egy takarékos köztévét évi tizenötmilliárd adóforintból úgy, hogy saját vagyonával feleljen minden vezető, aki akár egy fillérrel is túllépi a keretet. (Van támpont, hogy két csatornára ez reális költség: a Duna Televízió évi bruttó hat és fél milliárdból sugároz huszonnégy órás adást öt kontinensre.) Ez persze azt is jelenti, hogy sutba kell vetni az alibi médiatörvény-tervezetet, amelyet kereskedelmi, sport- és humortévések tákolnak kormánymegrendelésre, kirekesztve belőle az ellenzéket, s valamiféle kinevezett bölcsek tanácsát vizionálnak a közszolgálat tetejébe, a képviseleti demokrácia nagyobb dicsőségére. A tizenötmilliárdos köztévé, amelynek működését a parlament akár műsorcsoportonként való maximalizált költségvetéssel is szabályozhatná, akár néhány hónap alatt felállhatna – igaz, ez esetben a Medgyessy-bányákat (is) be kellene zárni mint a közszolgálatiságtól idegen műhelyeket. A Gyárfás-féle műsoridő-betakarítógép sem működhetne akadályok nélkül: reggeli és délutáni blokkok után így nem volna Szuper riporter kerestetik sem – megelégednénk egyszerű, de szakmájukat értő riporterekkel is. Akinek a közszolgálatiság krédóját nem a korrekt tájékoztatás, az elfogulatlan háttérműsorok, a nemzeti öntudat szempontjából fontos színpadi és sportközvetítések jelentik, az kereshetne magának elfoglaltságot a kereskedelmi adóknál. Felelős adófizető állampolgárként csak annyit lehet mondani: elég volt, egy fillér többletet se a Magyar Televíziónak!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.