Megegyezés az afganisztáni misszióról

Támogatta tegnap a parlament az afganisztáni katonai misszióról szóló országgyűlési határozati javaslat módosítását. Kovács László a miniszterelnök Európa tanácsi szerepléséről folyó vita közben bekiabálásokra reagálva rendreutasította Deutsch Tamást.

Czirják Imre
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter (Fidesz) az azonnali kérdések órájában elmondta: a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány Kuratóriuma 1997-ben áron alul értékesített két hajdúszoboszlói állami ingatlant Pántya Györgynek, Medgyessy Péter miniszterelnök, akkori pénzügyminiszter barátjának. Pántya cége 78 millió forintért vette meg az üdülőket, miközben azokra három állami banktól 700 millió forintost hitelt vett fel. Szijjártó hozzátette: Pántya másik cégének, a Grátisz ’92 Biztosítási Bróker Rt.-nek 1998 és 2000 között felügyelőbizottsági tagja volt Medgyessy Péter, Kiss Elemér volt kancelláriaminiszter és Sándor László, az MSZOSZ akkori elnöke. Kiss Péter kancelláriaminiszter nem értette, miért őt kérdezik, azt javasolta Szijjártónak, tegyen bejelentést a megfelelő fórumon, és állja szavainak jogi következményeit.

Támogatta tegnap a parlament az afganisztáni katonai misszióról szóló országgyűlési határozati javaslat módosítását. A döntéshez kétharmados többségre volt szükség, végül négypárti egyetértéssel, gyakorlatilag konszenzussal szavazta meg a parlament. Simicskó István (Fidesz) kiemelte: ha a kormány figyelembe veszi az ellenzék érveit, és nem hatalmi arroganciával reagál, akkor lehet vele beszélni. A módosítás értelmében az afganisztáni NATO-szerepvállalás végéig egy időben maximum ötven magyar katona tartózkodhat Afganisztánban.

Példa nélküli, hogy ellenzéki képviselők a saját országuk miniszterelnökének látogatását bojkottálják – jelentette ki Eörsi Mátyás (SZDSZ) utalva arra, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlésén, ahol Medgyessy Péter miniszterelnök is részt vett, a Fidesz egyetlen képviselője sem jelent meg. Kovács László külügyminiszter szánalmasnak nevezte azt a magyarázatot, amelyet – állítása szerint – egy fideszes politikustól hallott: „Ő nem fizetett tapsonc, hogy jelen legyen a magyar miniszterelnök előadásán.” A miniszteri reagálás közben a parlamentben hallható bekiabálásokra reagálva Kovács László Deutsch Tamásnak (Fidesz) címezve azt mondta: „Fogja magát vissza, mert nem kocsmában van, hanem a Magyar Köztársaság Parlamentjében”. A külügyminiszter az ellenzékhez intézve szavait hozzátette: „Ne rontsák tovább az önökről alkotott képet.” A politikus végül felrótta az ellenzéknek, hogy sorozatosan bojkottálja a nemzeti ünnepi megemlékezéseket. Itt említette, hogy „nem hajlandók részt venni a parlament ünnepi ülésén”. Ismert: Szili Katalin szocialista házelnök a múlt héten jelentette be, hogy október 23-án nem lesz ünnepi ülés a parlamentben.

A Ház este nagy többséggel hagyta jóvá az Országos Rádió és Televízió Testület 2002. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot, valamint a testület 2002. évi tevékenységéről szóló beszámolót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.