Mindössze 2,4 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék a második negyedévben – közölte tegnap a KSH. Az első fél évben a GDP egy év alatt 2,5 százalékkal bővült: ez 0,1 százalékponttal rosszabb a korábban közölt adatnál. Az MTI-nek nyilatkozó elemzőket nem lepte meg a tegnap közölt adat, ám rossz jel, hogy csökkenő tendenciát mutatnak a jövő évre vonatkozó prognózisok is. Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. elemzője szerint a növekedés szerkezetében a második negyedévben még nem következett be változás, összességében az első fél évben még mindig a lakossági fogyasztás és a belföldi felhasználás hajtotta a növekedést. Az elemző kiemelte, hogy a második negyedévben jelentős mértékben megnőtt az export és az import növekedési üteme közötti rés: míg a behozatal 9,6 százalékkal bővült, addig a kivitel mindössze 1,7 százalékkal emelkedett. Nyeste Orsolya 2,8-2,9 százalékos növekedést valószínűsít az idén, 2004-re pedig 3,0–3,5 százalék közé várja a bővülés ütemét.
Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzési központjának igazgatója szerint annak ellenére, hogy az export-import olló soha nem látott mértékben szétnyílt, 2004-ben már elképzelhető lesz, hogy az export növekedése meghaladja az importét. Vojnits az idén 2,7 százalékos, 2004-re 2,6 százalékos GDP-növekedést vár. Ralph Sueppel, a Merrill Lynch befektetési bank londoni irodájának térségi elemzője az MTI-nek azt mondta, hogy „nagyon kedvezőtlen” az új GDP-jelentés, amely szerinte a magyar gazdaság versenyképességének meredek romlását jelzi. Az elemző az idei éves ütemet 2,2 százalékra, a jövő évit 2,0–2,5 százalék közöttire jósolta.
A Pénzügykutató Rt. munkatársai úgy látják, hogy jövőre talán már elindulhat az export, illetve a beruházásvezérelt növekedés. A kutatócég mindezek alapján idén 2,8 százalékos GDP-növekedést vár, míg jövőre ugyanezt három százalékra becsüli.

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett