Miből fizetik a gázt?

Vagyoneladásból, hitelfelvételből és a tervezett fejlesztések elodázásával teremthetik elő az önkormányzatok, a közintézmények a negyven százalékkal magasabb gázszámla forrását. A történelmi egyházak közösen kívánnak fellépni a kormánynál ártámogatásért.

Munkatársainktól
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorra postázzák a gázszolgáltatók a közintézményekre vonatkozó áremelési értesítőket a településeknek – tudta meg a Magyar Nemzet. Az önkormányzatok még nem tudják, hogy miből teremtik elő az október 15-étől életbe lépő, több mint negyvenszázalékos gázáremelkedés fedezetét. Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke, Kaposvár polgármestere szerint hitelfelvételből, vagyoneladásból vagy a fejlesztések elhalasztásából tudnak forrást elvonni gázszámlára a falvak és a városok.

A kormány ugyan megnyitott egy hárommilliárd forintos kompenzációs alapot a települések számára, ám mint azt lapunk tegnap megtudta, ez az alap csak ebben az évben él, s nem automatikus költségkiegészítést biztosít, hanem pályázat útján juthatnak belőle némi ártámogatáshoz a falvak és a városok.
*
Ez azért okoz majd gondot, mert az önkormányzatok idei költségvetésük megalkotásakor egyáltalán nem számítottak gázáremelésre, arra viszont igen, hogy a kormány biztosítja számukra a köztisztviselők és a pedagógusok béremelésének fedezetét. Ám ez utóbbi tétel sem érkezett meg az önkormányzatokhoz; az Állami Számvevőszék is megállapította, hogy csak a pedagógusbérek emelése miatt 77 milliárd forinttal adósa a kormány a településeknek. A közalkalmazotti béremelések fedezetének kormányzati visszavonása további 123 milliárdot vont el az önkormányzatoktól. Balla György, a Fidesz országgyűlési képviselője szerint a mostani gázáremeléssel csaknem újabb nyolcvanmilliárd forintot von el a kormány a falvaktól és a városoktól. Az óvodák, iskolák, szociális intézmények, könyvtárak nem maradhatnak fűtés nélkül – mondta a Magyar Nemzetnek Mezőfi Zoltán, Rétság város független polgármestere, aki azt is közölte: az önkormányzatok 2004-es normatív támogatásáról még csak sejtések vannak, így még nem tudják, miből fedezik majd a gázár emeléséből adódó közintézményi többletköltségeket.
A gáz árának emelése a jelentős intézményi hálózatot működtető történelmi egyházakat is nehéz helyzetbe hozza. Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar titkára lapunk kérdésére elmondta, hogy nem készültek fel erre az áremelkedésre. Kijelentette: intézményeik eddig is az anyagi tűrőképességük határán mozogtak, hiszen a működtetési költségeket az állami normatívából csak szűkösen tudják kigazdálkodni. Felújításra vagy esetleg bővítésre ebből az összegből már nem futja – mondta. A püspök csak remélni tudja, hogy a gáz árának emelkedése miatt a katolikus egyház intézményei által működtetett ezer épületből egyet sem kell bezárni. Hasonló véleményen volt Szabó István püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának alelnöke is, aki szerint a református közintézmények szinte fillérre pontosan kiszámított költségvetésből gazdálkodnak, amely azonban az áremelkedés miatt felborulhat. Megtudtuk: most mérik fel, hogy a református egyháznak mindez milyen fenntartói pluszterhet jelent. Szabó püspök szerint kettős „csapdába” kerültek, hiszen a rendszerváltozás óta visszakapott, korábbi egyházi épületek fűtésrendszerének korszerűsítésére sincs megfelelő forrásuk, s ezt a helyzetet csak tovább rontja a gáz árának emelkedése. Szebik Imre, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke is hasonló helyzetről számolt be. Felvetette: a történelmi egyházaknak még a téli hidegek beállta előtt közösen kellene a kormányzattól kompenzációt kérni. Az ötlettel Szabó István református püspök is egyetértett.

– Egyelőre még nem tudjuk pontosan megmondani, hogy a gázáremelés összegszerűen mit jelent a kórház költségvetésében – nyilatkozta lapunknak Egeresi András, a békéscsabai Réthy Pál Kórház gazdasági vezetője. Azt azonban biztosra vette, hogy a többletkiadás óriási gondokat eredményezhet majd a gazdálkodásban. Kifogásolta, hogy nem igényelhető semmiféle kompenzáció a megnövekedett kiadások ellentételezésére, miközben az a finanszírozási összeg – amelyből a „rezsiköltséget” is fedezik – nem emelkedik. Tehát „belülről” kell kigazdálkodni, például a karbantartási munkákra vagy az anyagköltségre szánt keretből.

Nem tudott konkrét összeget mondani a várható többletterhekre vonatkozóan Molnár Lajos, a Fővárosi Szent István Kórház főigazgatója sem, de ő is komoly problémának tartja az intézkedést. Megjegyezte, hogy egyelőre hivatalos információjuk sincs az áremelés mértékéről.

A kormánynak kompenzálnia kell az önkormányzatokat érintő megszorításokat. A gázáremelés nem lehet hivatkozási alap az intézmények összevonására, megszüntetésére és az elbocsátásokra vonatkozóan – jelentette ki lapunknak Kerpen Gábor. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint a kormánynak olyan normatív támogatást kell nyújtania, amelyből az önkormányzatok fedezni tudják a közoktatási intézményekben dolgozók reálbér-emelkedését. – A bérfelzárkóztatásra Medgyessy Péter tett ígéretet, ezt a kormányprogram is rögzíti – hangsúlyozta Kerpen Gábor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.