Miller elégedett a római eredménnyel

Leszek Miller szerint a kormányközi konferencia és egyben a lengyel tárgyalóküldöttség első sikereként lehet elkönyvelni azt a tényt, hogy a résztvevők határozottan elutasították az alkotmányos szerződéstervezet módosítások nélküli elfogadását.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelországot elégedettséggel tölti el a szombati döntés, mert Varsó régóta igazi tárgyalásokat követel, nem pedig teátrális rendezvényeket – jelentette ki a lengyel miniszterelnök szokásos hétfői rádiónyilatkozatában. Ugyanakkor hozzátette: voltak olyan javaslatok, sugallatok – főként a nagy országok részéről –, hogy nincs szükség hosszú vitákra, és a résztvevők változtatás nélkül fogadják el a konvent által kidolgozott tervezetet.

A lengyel kormányfő szót ejtett a lengyel politikai erők egy része és a lengyel közvélemény többsége által követelt népszavazásról is. Nem lesz szükség referendumra az EU alkotmányos szerződéséről abban az esetben – vélekedett –, ha a lengyel követelésekhez és a nizzai szerződéshez képest nem lesznek túl nagy változások az alkotmányos szerződésben. Ám ha ezek a változások mélyrehatók lesznek, alighanem meg kell kérdezni a lengyel szavazók véleményét.

A miniszterelnöki derűlátás ellenére a hét végi kormányközi konferencia Varsó számára nem telt feszültségmentesen. Spanyolország és Lengyelország ugyanis közölte: nem hajlandók elfogadni a konventnek a szavazási rendszer átalakítására tett javaslatát, és mindketten ragaszkodnak a tagállamokra jutó szavazati súlyoknak a nizzai szerződésben meghatározott formulájához. Németország és Franciaország válaszul értésre adta, hogy akkor ők a strukturális alapok majdani elosztásáról folytatandó tárgyalásokon fognak ennek megfelelő magatartást tanúsítani.

Az Európai Bizottság tegnap óvatos távolságtartással reagált a német–francia felvetésre. Michel Barnier, az intézményi reformokért is felelős biztos szóvivője közölte: az alkotmánnyal kapcsolatban vannak bizonyos vitatott kérdések, amelyekre a tagállamoknak és a jövőre csatlakozó tíz országnak konszenzussal kell megoldást találniuk.

Varsó és Párizs kapcsolatára az utóbbi napokban egyébként árnyékot vetett az a lengyel bejelentés is, miszerint lengyel katonák Dél-Irakban négy francia–német gyártmányú, Roland típusú légelhárító rakétára bukkantak, amelyeknek gyártási éve 2003. A hírügynökségi jelentést a francia külügyminisztérium, majd maga a francia államfő is cáfolta. A lengyel vezérkari főnök tegnap bejelentette, hogy hibáztak, a katonák tévesen értelmezték a rakétákon látható adatokat. – A 2003-as szám nem a gyártási évet jelentette, a szóban forgó rakétákat korábban gyártották – közölte Czeslaw Piatas tábornok.

Szkepticizmus
Noelle Lenoir francia Európa-ügyi miniszter a berlini Der Tagesspiegelnek nyilatkozva jelezte, hogy elképzelhetőnek tartja az EU majdani alkotmányának népszavazással való szentesítését Franciaországban – majd néhány órával a megjelenés előtt leállíttatta az interjú közlését. A kínos eset, amelyhez egyik fővárosban sem fűztek magyarázatot, beszédesen árulkodik arról a zavarról és elbizonytalanodásról, amely az EU egyelőre véglegesítésre váró új alkotmányos szerződésének sorsát illetően eluralta a párizsi illetékeseket az európai újraegyesülés és a jövő tavaszi európai parlamenti választások küszöbén. (MTI–Panoráma)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.