Nem orvosolták a jogsértést

Az Inter-Európa Bank (IEB) Rt.-nek, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) is az az álláspontja, hogy a pénzintézet és annak igazgatósága (it) mindvégig megfelelt a hatályos jogszabályoknak. A gazdasági társaságokról szóló törvény alapján jogi szakértők azonban úgy nyilatkoznak: a bank megsértette alapszabályát, és ez törvénysértő.

2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzintézetnek és igazgatóságának működése mindvégig megfelelt a hatályos jogszabályoknak – reagált röviden a lapunkban megjelentekre az IEB Rt., tartalmi válaszokba azonban nem bocsátkozott. Mint megírtuk, a pénzintézet törvényellenesen működött, miután Medgyessy Péter 2001. szeptember 29-én távozott a bank igazgatósági tagsági elnöki posztjáról, és nem gondoskodott az igazgatóságban megüresedett helyének betöltéséről. A pénzintézet fél éven keresztül – az intenzív pénzmosás ideje alatt – az alapszabályában rögzített igazgatóság nélkül működött, mivel csupán négyen maradtak a vezetőtestületben. Így nem tudni, hogy ebben az időszakban ki és milyen módon gyakorolta azon jog- és hatásköröket, amelyeket az it-nek kellett volna, s azt sem, vajon hogyan tarthatott ülést az it kéthavonta, hogy számolhatott be törvényi kötelezettségének megfelelően háromhavonta a bank felügyelőbizottsága (fb) felé, ha az it nem is létezett.
Az igazgatóság a parlamenti választások után, 2002. április 29-én hívta össze évi rendes közgyűlését – az alapszabály szerint ezt csak az it elnöke vagy az fb tehette volna meg –, amelyet Sebők Sándor vezérigazgató-helyettes vezetett le, szintén az alapszabályban rögzítettekkel szemben. A szabálytalanul összehívott közgyűlés ekkor választott új it-tagot.
Lapunknak nyilatkozó jogászok úgy vélik, hogy a bank fél éven keresztül törvénytelenül működött, bár a gazdasági társaságokról szóló törvény hiányosságai miatt ez a mulasztás nem szankcionálható. A jogszabály ugyanis előírja, hogy a gazdasági társaságnak az alapszabálynak megfelelően kell működnie, arról azonban nem szól a törvény, hogy ellenkező esetben mi a teendő. Jogi szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek: a részvényesek, az fb tagjai, a PSZÁF és a cégbíróság megtámadhatta volna a szabálytalanul összehívott közgyűlés határozatait.
Gulácsi Ferenc, a PSZÁF szóvivője szerint az IEB az utóbbi években az igazgatóságra vonatkozóan nem sértette meg a hitelintézeti törvény előírásait. – Attól, hogy az igazgatóság csonka, még létezik ügyvezetés, és a törvényes feltételek adottak a működéshez – nyilatkozta lapunknak. Azon állításunkra, hogy a felügyeletnek észlelnie kellett volna a szabálytalanságokat, Gulácsi elmondta: a PSZÁF – mint minden hitelintézet esetében – az áprilisi közgyűlés után kapta meg a 2001. évre vonatkozó jelentést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.