Össztűz a székelyföldi igényekre

Wagner T. István
2003. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai párbeszédet javasol a már működő Székely Nemzeti Tanács képviselői és az egy hónapon belül megalakuló Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Kezdeményező Testületének tagjai, illetve egyrészt a román kormány, másrészt az RMDSZ vezető reprezentánsai között Tőkés László. A királyhágó-melléki református püspök a nagy nemzetféltő román politikai kardcsörgetés közepette azt szeretné ezzel megelőzni, hogy az autonómiavita végzetes módon elfajuljon. Mint lapunknak elmondta, Nicolae Vacaroiu felsőházi elnök közbenjárásából a belügyminisztériumnál és a kormánypárt vonatkozó állásfoglalásából kitűnt, hogy itt akár büntetőjogi számonkérésre is sor kerülhet. Antonie Iorgovan szociáldemokrata képviselő valósággal bilincsekről, a román titkosszolgálatról beszélt, egy esetleges erdélyi Koszovóval fenyegetett, tehát a legdurvább irányban fajult el az autonómiavita, amely Tőkés szerint az RMDSZ-t is álláspontja felülvizsgálatára kellene hogy késztesse. A püspök aláhúzta: most kell megállítani azt az egyre inkább eldurvuló politikai diskurzust, illetve megelőzni annak esetleges következményeit, amelyek egyelőre csak fenyegetések formájában hangzanak el. Kérdés – tette mindehhez hozzá Tőkés László –, hogy egy ilyen párbeszédjavaslatra mit válaszol majd a bukaresti kabinet, illetve az RMDSZ vezérkara.
Elemzők a viharos bukaresti reagálások kapcsán megjegyzik, hogy Romániában a többségi nemzet politikai elitjei 1989 óta soha nem volt hajlandók tárgyalni az erdélyi magyar kisebbség bármilyen jellegű autonómiaigényéről, s igen kevesen vannak olyan apolitikus román értelmiségiek is, akik ezt a kérdéskört elvi szinten készek megvitatni. A képhez hozzátartozik, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség programjában mindmáig szerepel az autonómia mint célkitűzés, de ilyen jellegű törvénytervezetet a szervezet nem tett le a román parlament asztalára. A szövetségen belül többek között emiatt is kezdtek már évekkel ezelőtt mélyülni a belső szakadékok, odáig, hogy a vasárnap megalakult Székely Nemzeti Tanácsot az RMDSZ vezetői is az autonómiaeszme „lejáratásával”, illetve a magyar közösség megosztásával vádolják.
Az ilyen jellegű felvetések román részről történő zsigeri elutasítására most rátevődik a jövő évi választások már zajló kampányának hangulata is. Amint arra számítani lehetett, az SZNT megalakulása után először a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt kezdett mindenféle hatósági-bírósági fellépést sürgetni a testület ellen, az RMDSZ-szel parlamenti szinten együttműködő, kormányon lévő Szociáldemokrata Párt pedig egy kicsit kivárt; talán azért, mert a formáció elnöke, Adrian Nastase kormányfő és fő korifeusa, Ion Iliescu államfő külföldön tartózkodtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.