Átlagosan nyolc-tíz százalékkal drágulhatnak a lakásárak, ha elfogadják azt a törvényjavaslatot, amely szerint az építési telkek általános forgalmi adója a jelenlegi adómentesség helyett huszonöt százalék lesz – mondta Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége alelnöke. Szakszövetségek által készített tanulmány szerint az áfateher halmozottan 16-18 százalékos drágulást okozhat. Hozzátette: a módosítás tízezer személyt – és így családot érinthet –, akik már ez évben megkötötték új lakásukra az adásvételi szerződést, ám a beruházás csak jövőre fejeződik be. Futó Péter rámutatott: szükség lenne egy átmeneti időszakra, mert ennek hiányában a banki szerződések miatt peres ügyek ezrei indulhatnak el. Oszkó Péter nemzetközi adószakértő szerint az is elképzelhető, hogy azok az építési cégek, melyek bruttó összegen kötötték meg ügyfeleikkel a szerződést – s így a tehernövekedést nem tudják áthárítani vevőikre –, akár el is állnak majd a szerződéstől. Az adószakember ismertette, hogy számos európai uniós tagállamban az építési telkek áfakötelezettsége tárgyi adómentesség alá esik. Az alelnök úgy véli, ha már mindenképpen be akarják vezetni az áfát, akkor arra legkorábban csak 2004. május 1-jén kerüljön sor, szemben a tervezett januári elképzeléssel. Hozzátette, hogy a bevételt szociálpolitikai támogatásként vissza kellene forgatni.
Pfander Katalin, a Magyar Ingatlanszövetség elnökségi tagja rámutatott: az adóterhek jelentős növekedése miatt az emberek inkább az önerős építést fogják választani, s a kereslet pedig elmozdul a használt ingatlanok irányába. A szervezett lakásépítések esetében tízezer otthon létrehozásával az állam 17 milliárd forintos bevételre tesz szert. Pfander Katalin szerint a módosítások miatt csökkenni fognak a megrendelések s így az állami bevételek is.
Az igazi vesztesek az önkormányzatok?
A telkek után fizetendő áfa igazi vesztesei a helyi önkormányzatok lehetnek – állítják a lapunknak nyilatkozó szakértők. A csökkenő forrásokat csak az építési telkek eladásából tudják pótolni az érintettek, így két rossz megoldás közül kell választaniuk: vagy emelik az eladandó telkek árait – és ezáltal az új építésű ingatlanok ára is nő –, vagy versenyezni próbálnak, és lenyelik az áfa bevezetéséből eredő veszteségeket. A szakemberek szerint azok a budapesti kerületek, illetve nagyvárosi önkormányzatok járnak legrosszabbul a változással, amelyek lakóparkok, társasházak építéséhez eladott telkek árából igyekeznek pótolni szűkös forrásaikat. (B. M. T.)

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”