Ragályként terjed a nagyvárosi graffitimánia

2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ma született műfaj a falfirka. Évtizedekkel ezelőtt is előfordult, hogy a szomszéd ház falán egyik napról a másikra megjelent krétával felírva valaki véleménye, hogy „Pisti hülye”, avagy „Kati és Zoli szerelmes”. Az egyhangú repertoárt megunva, a gyerekes csíny kategóriából ugyancsak kilépve, jó egy évtizede önálló műfajként éledt újjá a falfirka és az amerikai megapoliszok utcagyerekeitől átvett stílust művelői graffitinek kezdték nevezni.
A fura, rikító színű ábrák, feliratok az utóbbi néhány évben bántóan ellepték a hazai nagyvárosok, de főként Budapest utcáit. A bizarr műfaj lényege, hogy hívei egymást túllicitálva, már-már megszállottan igyekeznek az épületek, hidak legmegközelíthetetlenebb, legszembetűnőbb pontjain elhelyezni „névjegyeiket”. Vannak közöttük, akik ezt szinte hivatásszerűen űzik. Ami a legmeglepőbb, hogy létezik egy szubkultúra, amely méltányolja, sőt propagálja is tevékenységüket. Tekinthetjük-e a graffitit a kortárs képzőművészet egy új, feltörekvő ágának, avagy művelőit minősítsük egyszerűen rongálóknak?
Nagy Gábor Tamás budavári polgármester szerint a graffiti semmiképpen sem nevezhető művészetnek, hiszen a művészet lényege éppen az, hogy az embernek örömöt szerezzen és valamilyen módon olyan gondolatokat, kifejezéseket vagy tartalmat jelenítsen meg, ami az alkotónak és rajta kívül másoknak is fontos. Ehhez képest a graffiti nem rendelkezik ilyen kritériumokkal, és a legsúlyosabb gond: a tulajdonosok hozzájárulása nélkül, akaratuk ellenére az általuk birtokolt házakat, közterületeket, műemlékeket, parkokat, szobrokat csúfítják el, úgy, hogy ezzel tényleges kárt okoznak – véli.
Aki pedig nem akarja nézni a rikító színű firkákat vagy feliratokat, kénytelen anyagi áldozatot vállalni az eltakarításért. A polgármester szerint a graffitivel kapcsolatos művészeti koncepció már ott sántít: fel sem vetődik a falfirkát művészetnek tekintőkben, esetleg magukban a firkálókban, hogy a dekorálást a saját gépkocsijukon kezdjék, azután a saját házuk falán, kapualjukon folytassák.
Sokáig a társadalmat is egyfajta tolerancia jellemezte a firkákkal kapcsolatban. Nagy Gábor Tamás állítja: ugyanolyan károkozás, ha szobrot, köztárgyat vagy drága gépkocsikat, igényes magánházakat firkálnak össze. Tapasztalatai azt mutatják, hogy amióta a jelenség egyre jobban terjed, úgy tűnik, az emberek megelégelték és devianciának tartják a firkadivatot. A firkálók által okozott kár az I. kerületben is tetemes: az elmúlt tíz év felújítási költségeihez hozzáadva a még hátralévő javítások becsült értékét, megközelíti a százmilliós nagyságrendet. Szomorú látványt nyújtanak az Attila út felújított házain éktelenkedő pingálmányok. A graffitizés ragályszerűen terjed egy-egy helyen: ha valaki elkezd egy ilyen falfirkát, a nyomában megjelennek a többiek. A polgármester tudomása szerint a kerületben több olyan ház is van, amelynek lakói a felújítás után szisztematikusan berendezkedtek a graffiti elleni küzdelemre: festéket tettek félre, és a munkák óta eltelt másfél év során havonta lefestették a falfirkákat.
Európa számos nagyvárosa hasonló gondokkal küzd. Párizsban, Prágában, Bécsben vagy Stockholmban, Berlinben meg tudták oldani a graffiti visszaszorítását. Persze, ehhez nagy állami akciót indítottak, amelynek része volt a megelőzés, az eltávolítás és a nálunk kiszabható szabálysértési értékhatárnál – a nevetséges tízezer forintos összegnél – lényegesen magasabb összegű büntetés is. A fő problémát éppen ez utóbbiban látja Nagy Gábor Tamás. A szankciók itthon ugyanis nem igazán viszszatartó erejűek: mindössze rongálásnak, vagyis csupán szabálysértésnek minősítik a cselekményt. Az I. kerület kiemelkedő adottságai miatt különösen szeretne olyan politikát kialakítani, amely ha képtelen is kiirtani a jelenséget, de legalább megpróbálja graffitimentessé tenni a műemléki körzetet.
Ha csupán egy ember, vagy akár egy lakóház próbálja meg fölvenni a harcot a rongálók ellen, akkor végeláthatatlan a küzdelem, ha azonban az egész kerület összefog és ehhez nemcsak az egyszeri tisztítást végzik el, hanem hajlandók az úgynevezett utómunkára is – amivel impregnálni lehet a falfelületeket, és szükség esetén olcsón és hatékonyan, gyorsan eltávolítani a felszórt festéket –, akkor talán a rongálók számára is világossá válna: itt nem érdemes alkotni, mert az örökkévalóság számukra nem az I. kerületben adatik meg.
A kerület szakemberei augusztus végén több vegyszert is sikerrel teszteltek, amelyek többsége hosszú távú megoldást ígér. Az I. kerületi önkormányzat a napokban hirdette meg a pályázatot, amelyre az egyes társasházak pályázhatnak az önkormányzat költségvetésében kimondottan a graffitik elleni küzdelemre elkülönített összegre. Az önkormányzat tehát biztosítja a szükséges javítások anyagi fedezetét, eszközt, gépet, de a munka javát az ott lakóknak kell elvégezniük. A polgármester reméli, hogy a Várhegyen kiírt pályázat kedvező fogadtatásra talál, az előzetes érdeklődés legalábbis azt jelzi, hogy emberek, társasházak fognak majd össze egymással. A kerület vezetése egyébként meg kívánja keresni a nagy cégeket – Elműt, Matávot –, hiszen ha egy területet teljesen graffitimentessé akarnak tenni, akkor célszerű, hogy a házfal mellett a vele szemben álló postaláda, telefonfülke, elektromos kandeláber is megtisztuljon.
Az utómunkák támogatása mellett az önkormányzat a jogi hátteret is módosítani kívánja: ha nem rongálásnak minősülne a falfirkálás, akár harmincezer forintra emelkedhetne a büntetés összege. Ha a szabálysértési törvény elkövetési alakzatai közé is felkerülhetne, akkor ez a százezer forintot is elérhetné, bűncselekményi kategóriában pedig akár felfüggesztett börtönbüntetéssel is járhatna – visszaesés esetén végrehajtható szabadságvesztéssel.
A polgármester országgyűlési képviselőként a szabálysértési törvénnyel és a büntető törvénykönyvvel kapcsolatban szeretne benyújtani önálló indítványt, amely az egész törvényt módosítaná. Elárulta: az előkészítés egyeztetése folyamatban van és remélhető a konszenzus ellenzék és kormánypártok között, hiszen nincs olyan ok, ami miatt ez ne működne pártpolitikától függetlenül. Mint mondta: „A célokkal egyetértünk, legfeljebb az eszközök, vagy a technika kérdésében gondolkodunk másként.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.