Romológiai képzés rendőröknek

Hamarosan romológiai képzés indul a Rendőrtiszti Főiskolán. A szakemberek Nógrád és Borsod megye kistérségei illetékes szerveinek és szervezeteinek együttműködésével nemrég kezdtek dolgozni egy olyan komplex oktatócsomag létrehozásán, amely elsajátításával mindazok számára könnyebbé válhat a romákkal kapcsolatos problémák és konfliktusok kezelése, akik napi munkájuk során kapcsolatba kerülnek velük. A program remélt sikere esetén országosan megszervezik a képzést.

Simits Timea
2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég kezdték meg a szakemberek annak a komplex programnak a kidolgozását, amelynek segítségével jövő tavasszal romológiai képzés indul a Rendőrtiszti Főiskola Rendészeti Vezetőképző, Továbbképző és Kutatóintézetének irányításával. Az intézmény a program megvalósítására Romológia és rendvédelem az oktatásban és a kistérségek működésében címmel nyert 26,5 millió forintot nyert a PHARE és az Oktatási Minisztérium közös pályázatán.
Dános Valér, az intézet igazgatója, a program egyik irányítója lapunk érdeklődésére elmondta: a program általános célja a romológiai tanulmányok és képzések bevezetése a hazai felsőoktatásban és mindazon foglalkozásúak számára, akik napi munkájuk során kapcsolatba kerülnek romákkal. A tananyag elsajátításával így nemcsak a rendőrök és más rendvédelmi szervek alkalmazottai, hanem az önkormányzatok dolgozói, orvosok vagy tanárok számára is könnyebbé válhat a romákkal való kapcsolattartás, s az ennek során felmerülő problémák, konfliktushelyzetek kezelése.
Mindennek elérése érdekében a szakemberek először Szabolcs és Nógrád megye két kistérségében – ahol a rendőrség már korábban is megpróbált hasonló lépéseket tenni a mindennapos problémák megoldására – próbálják működővé tenni a kidolgozott képzést. Egy-egy megye, illetve kistérség kiválasztására azért van szükség – magyarázza az igazgató –, hogy a program modellezhetővé váljon, és eredményességétől függően később Magyarország többi megyéjében is kiépíthető legyen.
Ennek megfelelően a programban a főiskola mellett a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság, a megyei önkormányzat, és a megyei cigány kisebbségi képviselők, Bátonyterenye városi és cigány kisebbségi önkormányzatai, valamint Putnok térség hasonló összetételű társulása vesz részt.
A képzés két nagy részre osztható. Elsősorban magukat az oktatókat kell felkészíteni, majd azokat a megyei koordinátorokat, akik a tanult információkat továbbviszik a városokba, községekbe, ahol a helyi sajátosságoknak megfelelően kialakítható egy önálló stratégia.
A programmal együttműködő intézmények és szervezetek roma és nem roma származású résztvevői kéthetes tanfolyamon elméleti és gyakorlati képzést kapnak. Tanulnak általános romológiai ismereteket a cigányság történetéről, kultúrájáról, gyakorlati útmutatót kapnak konfliktuskezelésre, együttműködési, önismereti és csoportépítési tréningeken vesznek részt a meglévő előítéletek feltárására és feldolgozására, valamint képet kapnak a témát érintő hazai és uniós jogszabályozásról. A leendő területi trénerek ezenkívül oktatási módszertant és a saját lakóhelyükre, területükre megfelelően alakítható stratégia tervezését is elsajátíthatják. A tervek szerint térségenként tíz-húsz trénert képeznek ki.
A tavaszi tanfolyamok tapasztalatai és eredményei alapján a jövő ősszel kezdődő tanévre a szakemberek kidolgoznak egy módszertani útmutatót, valamint írott és video-oktatócsomagot, amelynek segítségével megkezdődik a képzés második része. Ennek keretében a már kiképzett trénerek adják át tudásukat a térségenként kiválasztottaknak, akik foglalkozásuk révén napi kapcsolatban vannak romákkal. Végső cél minden térségben területspecifikussá alakítani a helyi cigány kisebbségek és a velük kapcsolatban álló intézmények közötti kommunikációt, együttműködést, valamint a felmerülő problémák megoldási módjait.
Ha a program beválik és országos szintűvé fejlődik, az intézet módszertani központként kíván részt venni a többi megyei és kistérségi tantervek, programok kialakításában és megvalósításában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.