Sajnálkozik a büntetőbíróság
Brüsszel. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) saját munkájával fogja meggyőzni a ma még húzódozó államokat, hogy ismerjék el a szervezet joghatóságát – szögezte le a bíróság elnöke, Philip Kirsch, az Egyesült Államokra célozva. (MTI)
Cseh elzárkózás
Prága. Václav Klaus cseh elnök nem ért egyet német és lengyel kollégája, Johannes Rau és Aleksander Kwasniewski kezdeményezésével, akik szerdán közös nyilatkozatban szálltak síkra Európa újkori történelme és a kiűzetések, a kitelepítések új értelmezése mellett. Vladimir Spidla kormányfő úgy véli, a lengyel és a német államfőnek konzultálnia kellett volna az érintettekkel. (MTI)
Lengyel fenyegetés
Lisszabon. Lengyelország azzal fenyegetőzik, hogy nem ratifikálja az európai alkotmányos szerződést, ha abban csökkentik a nizzai szerződésben 2000-ben Varsónak biztosított szavazati arányt. Leszek Miller lengyel kormányfő erről csütörtökön, Portugáliai látogatásán beszélt. (MTI)
Andreottit felmentették
Róma. Felmentette a gyilkosságra való felbujtás vádja alól az olasz semmítőszék büntetőügyi tanácsa Giulio Andreotti volt olasz miniszterelnököt, s jogerősen eltörölte a másodfokon reá kiszabott 24 éves börtönbüntetést. (MTI)
Furcsa javaslat
Róma. Az iszlámra is utalhatna Otto Schily német belügyminiszter szerint az Európai Unió jövőbeli alkotmánya. Az alkotmányba fel lehetne venni az iszlám hagyományoknak az európai civilizációra gyakorolt befolyását is – mondta Schily egy EU-konferencián. (MTI)
Mahathir búcsúzik
Kuala Lumpur. A „demokratikus megszállottság” anarchiához vezethet – figyelmeztetett csütörtökön Mahathir Mohamad, Malajzia visszavonuló kormányfője utolsó parlamenti felszólalásában. A miniszterelnök, aki 22 évi kormányzás után hivatalosan pénteken vonul vissza, a törvényhozás előtt mondott beszédében úgy vélekedett: tévhit az, hogy minden rendben megy, ha létrejön a demokrácia, különösen akkor, ha egyik napról a másikra akarják megvalósítani. (MTI)

Hiába Magyar Péter trükközése Ukrajnával, ezúttal Manfred Weber buktatta le