Sáros vára

Móser Zoltán
2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fentről minden szebb, mint Eperjes és a főút felől, ahonnan olyan szomorúnak és elhagyatottnak látszik a valaha büszke sárosi vár. Erről bárki meggyőződhet, ha felgyalogol a vár romjaihoz. (Akár Petőfi nyomában is, de Mikszáthot követve is el lehet ide jönni, ám vigyázni kell, mert Mikszáthnál a Sáros megyei jelző egyenlő volt a nagyotmondóval. „Valahol véletlenül megtudtam, hogy Sáros megyében született. Hopp, ez nagyon terhelő körülmény” – mondja Mikszáth Katánghy Menyhértről.)
„A várdomb tetején már az Árpádok megjelenése előtt is állott egy kis földvár, az első királyok azonban – az észak felől várható támadások ellensúlyozására – tekintélyes kővárat emeltek a hegytetőn, lakótoronnyal, négyzet alakú várfalrendszerrel” – írja ismertetésében Szombathy Viktor. Évszázadokig Sáros vára volt a megyeszékhely, és fészke egyúttal a királyi várispánnak is. (A várispánból lett később a főispán.) II. (Vak) Béla, aki 1131–1141 között uralkodott, kedvelte ezt a vidéket. A tatárokkal vívott szerencsétlen végű muhi csata után, 1241-ben IV. Béla király is e várban lelt menedéket néhány napra. Sáros vára a magyar királyok birtokában maradt 1436-ig, ekkor örök adományként a Perényiek kapták. 1441-ben a huszita Jan Jiskra foglalta el, s mint várúr néhány évig Sáros vármegye főispánja is volt. 1461-ben Mátyás király ostrommal visszafoglalta tőle a várat. Ekkor ismét a Perényi-család kapta meg, de a család István nevű tagja hűtlenségbe esett, s a király 1490-ben Sárost fiának, Corvin Jánosnak, Liptó hercegének adományozta. 1528-ban aztán Szapolyai János király újra visszaadta a Perényieknek. Ebben az időben bővítették a várat: elővárat, új falakat, új bástyákat kapott, ezáltal ismét megszépült. 1542-ben Ferdinánd, a bécsi király serege foglalta el, majd 1560-ban Thurzó Elek szerezte meg.
A Thurzók kezéből 1642-ben vásárlás útján I. Rákóczi György tulajdonába került Sáros, aki reneszánsz stílusban építette tovább. „1660-ban a puskaporos torony véletlenül felrobbant, ledöntötte az öreg tornyot. 1687-ben pedig az utolsó várkapitány, Székely Márton felgyújtatta a maradékot, hogy ne kerüljön német kézre. A várat ebben az időben a Rákócziak már nem lakták, mert 1617-ben új, szép barokk kastélyt építettek a vár alatt, a faluban.” Ott fogták el II. Rákóczi Ferencet 1701. április 18-án, de hívei megszöktették, Lengyelországba menekült, onnan tért vissza később, hogy a felkelés élére álljon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.