Ellenzéki képviselők többször is félbeszakították George Bush amerikai elnök beszédét az ausztrál parlamentben. A törvényhozás két házának együttes ülésén Bush vehemensen védelmezte az amerikai vezetésű szövetségesek iraki háborúját, azt hangoztatva: az Egyesült Államok, Ausztrália és más országok cselekedtek Irakban egy növekvő veszély elhárítása érdekében, ahelyett, hogy a tragédia közeledtét várták volna. Egyúttal köszönetet mondott az általa kivételes bátorságú vezetőként jellemzett John Howard ausztrál kormányfőnek azért, hogy a 200 ezres háborúellenes ausztráliai tüntetések dacára kitartott Washington mellett, és Canberra kétezer ausztrál katonát vezényelt a Perzsa-öbölbe.
Bush kitért arra is, hogy az Egyesült Államok és Ausztrália különleges felelősséget visel a béke fenntartásáért a Csendes-óceán térségében. Az amerikai elnök a közelmúltban a terrorizmus elleni harcban vállalt szerepe miatt egyenesen regionális seriffnek titulálta Ausztráliát. Erre reagálva John Howard a múlt héten inkább baráti segítségnyújtásnak nevezte országa regionális biztonsági szerepvállalását.
Bush beszédét az iraki háború védelmezésén és Ausztrália seriffként való említésén felháborodó honatyák bekiabálásokkal kétszer is félbeszakították, amire az amerikai elnök úgy reagált, hogy szereti a szólásszabadságot. Bob Brown, a baloldali irányultságú ausztrál zöldek képviselője viszont azt hangoztatta, hogy országa nem seriff. A képviselőt és egy párttársát a házelnök távozásra szólította fel, a honatyák azonban nem engedelmeskedtek. Az ülés idején a parlament előtt több ezer ember tüntetett háborúellenes jelszavakat skandálva.
Bush hat országot felölelő ázsiai–csendes-óceáni körútjának utolsó állomásaként szerdán érkezett Ausztráliába, ahonnan már haza is utazott az Egyesült Államokba. Az elnök előzőleg a Fülöp-szigeteken, Thaiföldön, Szingapúrban és Indonéziában járt.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?