Ősz elején a költségvetés általános tartalékából 8,6 milliárd forint állt a kormány rendelkezésére, ám ebből négymilliárdot az utolsó három hónap rendkívüli kiadásaira különítettek el. Így augusztusban már csak 4,6 milliárd forint felhasználásáról készíthetett előterjesztést a pénzügyi tárca: gondot okozott azonban, hogy a minisztériumok és költségvetési intézmények összesen 53,8 milliárd forint átcsoportosítását igényelték.
A legkeményebb ajánlattal az agrártárca állt elő: összesen 9,123 milliárd forintot igényelt, amiből egyedül agrárpiaci gondok kezelése címen ötmilliárdot kértek. A gazdasági és közlekedési tárca valamivel szerényebb előterjesztéssel élt: 8,65 milliárd forintot kért a tartalékból. A legnagyobb tételt a téli időjárás okozta útkárok helyreállítása jelenti a GKM esetében: erre a tételre 5,5 milliárdot igényeltek. A Honvédelmi Minisztérium a békefenntartók Irakba küldését is az általános tartalékból kívánta megoldani: ennek megfelelően 6,79 milliárdot igényelt, amelynek döntő részét ez az egy tétel jelentette.
*
A miniszterelnökség 4,2 milliárdos többletet igényelt, igaz, viszonylag sok feladatra: jutott volna az összegből alapítványok támogatására, a terrorizmus elleni harcra és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal többletfeladataira is. Az Oktatási Minisztérium 4,7 milliárdjából 3,7 milliárd forint a hallgatói létszám képzési többletére jutott volna, a maradék egymilliárdot pedig két egyetem működéséhez kérték. A munkaügyi tárca négymilliárdot kért kereken, amit teljes egészében közmunkaprogramra óhajtott fordítani. A környezetvédelmi és vízügyi tárca 3,5 milliárdot kért, a Belügyminisztérium pedig 2,6 milliárdból oldotta volna meg aktuális többletfeladatait. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 2,095 milliárd, az ifjúsági tárca pedig 3,77 milliárd forint költségű listát terjesztett elő. Néhány szervezet azért, úgy tűnik, tisztában volt a realitásokkal: a Pénzügyminisztérium, a külügyi tárca és az Állami Számvevőszék csak néhány száz milliós plusztámogatást igényelt.
A pénzügyi tárca javaslata azonban nincs összhangban az előterjesztésekkel: a tervezet egész pontosan 4,729 milliárdos összeg felosztásáról rendelkezik. A legnagyobb, 2,388 milliárdos tétel az ifjúsági és sporttárcát illeti meg, amelyből 2,3 milliárd a Budapest Sportaréna többletkiadásaira jut. A vízügyi tárca 1,2 milliárdot kapott, amelyből a vízkár-elhárítási többletköltségeket fedezik, illetve átsorolják köztisztviselővé a vízügyi igazgatóságok dolgozóit. A miniszterelnökség ötszázmilliójának négyötödét elviszik az esélyegyenlőségi tárca nélküli miniszter feladatai. A többi tárcának csak morzsák jutottak ebben a körben: a Pénzügyminisztérium 286 milliót kapott, a szociális tárca 200 milliót, az igazságügyi tárcának pedig 75 millióval kell beérnie. A Belügyminisztérium 60 millió forint többletből gazdálkodhat, a gazdasági tárca pedig ezúttal csak 20 millió forintot kapott az általános tartalékból.

Hoppá, XIV. Leó pápa már járt Magyarországon