Strandszezon, avagy telekháború a Lövérekben

A soproni baloldali városvezetés alig több mint 22 millió forintért eladott a Lövérekben lévő városi strand területéből 1143 négyzetmétert. A tranzakcióval jelentősen megnehezedett a fürdő valamikori bővítése, ám a bolttal ha Sopron nem is, de egy SZDSZ-es képviselő jól járt – állítja az ellenzék. A képviselő szerint politikai támadásról van szó, az illetékes alpolgármester nem nyilatkozik, az ellenzék pedig a közigazgatási hivatal állásfoglalására vár.

Szarka Ágota
2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lövérekben lévő strand értékes telekrészére még tavaly februárban tett vételi ajánlatot három vállalkozás, ám az előző, fideszes városvezetés napirendre sem vette az ötletet. Az újak azonban fantáziát láttak az ügyletben: az áprilisi közgyűlésen az ellenzék tiltakozása mellett – név szerinti szavazással – a balliberális többség áldását adta rá, hogy a telekrészt végül alig több mint 22 millió forintért megvásárolja a három vállalkozás. Az egyik cég, az Informert Kft. vezetője Vámosi Tibor SZDSZ-es önkormányzati képviselő – vázolta az előzményeket Abdai Géza, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség frakciójának vezetője. Vámosi Tibor viszont egészen másként emlékezik. Szerinte az előző polgármester és az alpolgármester egyaránt támogatta a telek eladásának ötletét, ezt bizonyítja, hogy értékbecslés is készült. Az új polgármester több más, a választások miatt félbehagyott ügy mellett csak pontot tett a Lövér-strandbeli ingatlaneladás ügyére. Ágota Gábor, az előző vezetés gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere Vámosi állítását cáfolva leszögezte: szó sem volt eladásról, kizárólag a terület bérbeadásáról.
Abdai Géza frakcióvezető, aki az előző ciklusban is ezt a posztot töltötte be a közgyűlésben, hozzátette: egyetlen bizottság sem tárgyalt a telek eladásáról, a közgyűlés nem vette napirendre Vámosiék vételi ajánlatát, az értékbecslést ettől függetlenül elkészíttethette valamelyik iroda vagy éppen a vásárló is.
Vámosi Tibor azt hangsúlyozta: a vételi szándék beadásakor még nem volt képviselő, és megválasztása után nem tárgyalt sem a városvezetéssel, sem az ellenzékkel az ügyletről, a döntés előkészítésében, megszavazásában nem vett részt. Mint mondta, szerinte áron felül jutottak hozzá a telekhez, amiről ő szíve szerint le is mondott volna, de üzlettársaira való tekintettel nem tehette meg. Viszont több tanú azt állítja: igaz, hogy Vámosi nem vett részt a szavazáson, ám a voksolás napján behozta a közgyűlésbe a tervezett épületkomplexum makettjét, és szabályosan korteskedett az eladás mellett.
Vámosi Tibor leszögezte: immár képviselőként sem lát semmi aggályosat a telekeladási ügyletben. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség frakciója más véleményen van.
Abdai Géza frakcióvezető, a jogi bizottság tagja elmondta: az augusztusi közgyűlésen felhívta a figyelmet arra, hogy a strand a korlátozottan forgalomképes vagyonelemek közé tartozik, úgyhogy a telekrészt el sem lehetett volna adni, csak a vagyonrendelet módosítása után – ez viszont nem történt meg. Ráadásul az adásvételi szerződésbe a városvezetés utólag – a jogi bizottság megkerülésével – egy olyan kiegészítő pontot iktatott be, amely a vevő számára lehetővé teszi az azonnali továbbértékesítést. Mindezt a vevő kérésére, „illetékfizetési előnyökkel” indokolva. Ez meg is történt: Vámosi Tibor tulajdonrészét egy másik, de szintén az ő érdekkörébe tartozó vállalkozásnak adta tovább. De ezt megelőzően már májusban ötvenmillió forintnyi jelzáloggal terhelték meg a vevők a frissen vásárolt ingatlant. Ez szinte lehetetlenné teszi, hogy a város valaha is visszakaphassa a telket – sorolta aggályait Abdai Géza.
A jogi bizottság szeptemberben napirendjére tűzte a felmerülő törvényességi kifogásokat, mivel Abdai észrevételeivel kapcsolatban nem alakult ki egységes álláspont a közgyűlésben. Az addigra beszerzett okiratokból az ülésen megállapították, hogy eltér egymástól a jogi bizottság által véleményezett és a később megkötött adásvételi szerződés – két ponton – a vételárban, illetve a továbbértékesítést lehetővé tevő paragrafus tekintetében. De további törvényességi aggályokra ad okot az is, hogy a tranzakciót nem telekhatár-rendezésként, hanem telekcsoport-újraosztásként engedélyezte az önkormányzat műszaki irodája – állítja Abdai Géza. Mint közölte, ennek ellenére a közgyűlés szeptemberben úgy foglalt állást: az adásvétel mindenben megfelelt a jogszabályoknak. Az ellenzék viszont törvényességi felülvizsgálati kérelmet nyújtott be az adásvétel ügyében az illetékes közigazgatási hivatalhoz.
Az eladásról szóló előterjesztésből, amelyet Hruby József alpolgármester szignált, kiderül az is: a városvezetés a strand üzemeltetőjének aggályait is könnyedén lesöpörte. A Sopron és Környéke Víz- és Csatornamű vezérigazgatója ugyanis februári levelében arra hívta fel a figyelmet: a jelenlegi veszteségeik finanszírozásához a strand területeinek egyre jobb kihasználására lenne szükség, a terület csökkentése társaságuknak „további veszteségeket okozhat”. Kéri, hogy a döntés meghozatalakor legyen erre figyelemmel a tulajdonos. A tulajdonos azonban – mint a dokumentumból kiderül – úgy látta, az üzemeltetőnek semmi szüksége az eredetileg parkolóként szolgáló területre, hiszen azt jelenleg senki nem bérli tőle. Az eladásból származó, húszmillió forintot meghaladó bevétel viszont „nagyban hozzájárulna a költségvetés vonatkozó előirányzatának teljesítéséhez” – áll a 17 milliárdos költségvetésű és milliárdos hiánnyal küszködő város közgyűlésének meggyőzésére szolgáló előterjesztésben.
Az eladott telekrész közvetlen szomszédságában egyébként egy 26 lakásos apartmanhotel építését kezdték meg februárban a vevők. Vámosi elismerte, hogy továbbadta az ingatlanban megszerzett tulajdonrészét egy másik vállalkozásának, mivel a banki elvárások miatt másként nem tudták volna felvenni a beruházási hitelt, ám állítja: a tényleges építési munkákat nem kezdték meg az adásvétel megtörténtéig, mivel addig nem is készülhettek el a végleges tervek – magyarázta.
Abdai Géza ennek kapcsán elmondta: az eredeti engedélyek szerint egy harminc férőhelyes mélygarázst is meg kellett volna építeni a lakásokhoz, és ez százötvenmillió forintos nagyságrendű beruházás. Miután az önkormányzat eladta a vállalkozócsoportnak a strandhoz tartozó telekrészt, módosítani lehet a terveket is, hiszen már van hely szabadtéri parkoló kialakítására is a saját területükön. Így a vevők alig több mint húszmillió forintnyi befektetéssel – Abdai szerint – csaknem százötvenmillió forintnyi haszonra tehetnek szert, míg a városnak jelentősen megnehezedett a strand valamikori bővítése. Vámosi kifejtette: igaz, hogy a megvásárolt területen mindig is parkoló volt, de ők továbbra is akarnak mélygarázsokat építeni. A megszerzett telekrészen pedig egyebek mellett teniszpályát hoznának létre.
Abdai Géza szerint tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy az adásvételről szóló áprilisi szavazáson voksolt egy olyan szabad demokrata is, aki a vásárlók építkezésén műszaki vezető, tehát érintett a telekeladásban. Kóczán Zoltán frakcióvezetőről van szó, aki ezt nem mondta el a közgyűlésen. Abdai állítja: ha érintettségére időben fény derül, ki lehet zárni a voksolásból, és így már nem lett volna meg a szükséges többség az adásvétel jóváhagyásához.
Vámosi Tibor viszont úgy látja: mivel a szavazáskor a tényleges munkálatok még el sem kezdődtek – hiszen a végleges terveket az adásvétel sikere befolyásolta –, ezért szóba sem jöhet Kóczán érintettsége… Abdai Géza viszont arra hívta fel a figyelmet: az előkészítő munkálatokat a beruházók már februárban bejelentették, a műszaki osztályhoz februárban benyújtott dokumentációban Kóczán Zoltán az építkezés felelős műszaki vezetőjeként szerepel.
Vámosi Tibor viszont úgy véli: egy egyszerű adásvételből akarnak politikai ügyet kreálni „egyesek”, akiknek az előző ciklusban valóban voltak kétes ügyeik. Hruby József, az ügyben illetékes alpolgármester többszöri megkeresésünket követően sajtóreferense útján azt közölte: nem kíván válaszolni a telekeladással kapcsolatos, írásban is eljuttatott kérdéseinkre. Az ellenzék pedig a közigazgatási hivatal állásfoglalására vár, remélve, hogy – Abdai Géza szavai szerint – a törvénysértések miatt a város alapvető érdekeit sértő, még a korrupció gyanúját is felvető adásvétel megsemmisíthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.