Az Egyesült Királyság Palesztina elismerésére készül

Az Egyesült Királyság külügyminisztere, David Lammy a héten bejelentette, hogy a brit kormány tárgyalásokat folytat Franciaországgal és Szaúd-Arábiával arról, hogy még az év vége előtt elismerjék Palesztinát önálló államként. A lépést a kétállami megoldás életben tartásával indokolta. Palesztina, avagy a Palesztin Állam területét Ciszjordánia és Gáza alkotja, azonban államiságát sok ország nem ismeri el.

2025. 05. 04. 19:09
David Lammy brit külügyminiszter és Keir Starmer miniszterelnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lammy a Lordok Házának külügyi bizottsága előtt közölte, hogy az elismerést valószínűleg egy júniusban, New Yorkban rendezendő nemzetközi konferencián jelenthetik be, amelyet francia és szaúdi részvétellel tartanak. Palesztina kérdése mind Izrael, mind az arab államok számára kényes téma, ezért az Egyesült Királyság döntésével egyértelműen oldalt választ.

Palesztina államiságának elismerésére készülnek a britek
Palesztina államiságának elismerésére készülnek a britek. Fotó:  AFP

Palesztina elismerésére készülnek a britek és franciák

A Guardian beszámolója szerint Lammy azt mondta:

Senki sem vétózhatja meg, hogy az Egyesült Királyság mikor ismeri el a palesztin államot.

Kiemelte, hogy a brit döntés nem pusztán szimbolikus gesztus lesz, hanem olyan eszköz, amely aktívan hozzájárulhat egy palesztin állam létrejöttéhez. 

Elfogadhatatlan, hogy egy népcsoport hosszabb ideje éljen államiság nélkül, mint ahány éve én élek

– mondta. A külügyminiszter úgy vélekedett: 

Az egyetlen lehetőség a kétállami megoldás, és továbbra is együtt fogunk működni partnereinkkel… különösen Franciaországgal és a szaúdiakkal, miközben közeledünk a New York-i konferenciához… hogy életben tartsuk a kétállami megoldás lehetőségét.

Lammy azt is hozzátette, hogy más európai országok – például Spanyolország, Norvégia és Írország – már elismerték Palesztinát, ám ez nem eredményezett kézzelfogható változást a térségben. A Financial Times szerint így fogalmazott: 

Vannak országok Európában, amelyek nemrég megtették ezt a lépést… Változtatott ez bármit is a helyzeten? A szomorú válasz az, hogy nem, és ezért mi mindig is úgy tartottuk, hogy az elismerés önmagában nem cél, a kétállami megoldás a cél.

Kijelentette, hogy szerinte a rendezés része kell legyen egy demilitarizációs folyamat, és az is, hogy a Hamász ne lehessen a palesztin kormány része.

A brit baloldal a muszlimok kegyeit keresi

A Munkáspárt tavalyi választási győzelme óta látványos fordulat tapasztalható az Egyesült Királyság Izrael-politikájában. 

Bár Izrael korábban fontos külpiaca volt a brit fegyveriparnak, a baloldali kormány felfüggesztette az oda irányuló exportengedélyeket. 

A politikai döntések mögött egyre erősebben érzékelhető a palesztinpárti választói csoportok nyomása.

A Gáza-párti független jelöltek már több választókerületben is szorongatják a Munkáspárt politikusait, sőt egyes prominens képviselőket is kiszorítottak. Emellett az Izraelnek fegyvereket szállító brit vállalatokat több alkalommal is fizikai támadások érték.

Borítókép: David Lammy brit külügyminiszter és Keir Starmer miniszterelnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.