Tisztelem Hiller Istvánt, mert képes volt bocsánatot kérni, de az áldozatoknak többet jelentett volna, ha Kovács László pártelnök követi meg őket – fogalmazott Balás Piri László egykori ’56-os elítélt.
Emlékezetes, hogy Hiller István, a nemzeti kulturális örökség minisztere a Nemzeti Színház október 23-i díszelőadásán bocsánatot kért az 1956-os forradalmat követő megtorlás áldozataitól. Szavai szerint a baloldal új nemzedékének tagjaként, főhajtással megköveti mindazokat, akik életüket és szabadságukat áldozták a forradalom és a megtorlás idején.
Balás Piri szerint értékelhető gesztus a miniszteri bocsánatkérés, de erre csak magánemberként adhat feloldozást. Úgy véli, a megbocsátásról azokat is meg kell kérdezni, akik forradalmi szerepvállalásuk miatt esetenként 15 évet ültek a Kádár-rezsim börtöneiben, valamint a 301-es parcellában nyugvó áldozatok hozzátartozóit is.
Wittner Mária ’56-os halálraítélt kijelentette, hogy a bocsánatkérés nem jó helyről jött, ezért súlytalan. Szerinte más megítélés alá esne a megkövetés, ha azt Horn Gyula vagy Kovács László mondta volna ki, mert Hillernek semmi köze a forradalomhoz – tette hozzá. Hangsúlyozta: 14 évvel a rendszerváltás után a megkövetés már szavatosságát vesztette, a miniszter szavait pedig az teszi értéktelenné, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök az adófizetők pénzéből fenntartott kormányőrséggel juttatta el koszorúját a 301-es parcellába.
*
Pontosítás. Tegnapi számunkban tévesen jelent meg A forradalom hőse kitüntetést adományozó szervezet neve. Az elismeréseket október 23-án a Szent István-bazilika altemplomában az ’56-os Rabparlament adta át. A kitüntetettek között van mások mellett Kondor Katalin, a Magyar Rádió elnöke, Szabó Géza kanonok, valamint lapunk két munkatársa, Stefka István és Ugró Miklós. Az érintettektől ezúton is elnézést kérünk.

Több száz tacskó döntött rekordot Budapesten