A körülbelül kétszáz küldött Szentgyörgyön egy tizenöt tagú, elsősorban döntés-előkészítési feladatokat ellátó elnökséget, s ezen belül természetesen elnököt választ. Mint ismeretes, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) megalakításának ötlete alapján jön létre, és a mai ülésen határozatot hoz arról is, hogy miképpen viszonyul majd a tervek szerint a novemberben „megszülető” EMNT-hez, illetve adott esetben hogyan tagozódik majd be abba.
A magyar nemzeti tanács(ok) fő célja az erdélyi magyar nemzeti közösség számára megfelelő autonómiaformák azonosítása, az autonómiastatútumok kidolgozása, közvitára bocsátása, illetve benyújtása a román parlamenthez. A folyamat a Tőkés László Királyhágó-melléki református püspök nevével fémjelzett fórummozgalomból nőtt ki, és erős ellenérzéseket keltett mind a többségi román politikumban, mind pedig a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetőségében is. Utóbbi grémium reprezentánsai a közösséget megosztani akaró kezdeményezést látnak a megalakítandó tanácsokban. Az SZNT-küldöttek között különben jelentős számban szerepelnek RMDSZ-színekben megválasztott önkormányzati tisztségviselők is; olyanok, akik az elmúlt időszakban nem értettek egyet a szövetségi irányvonallal. A „nemzeti tanácsosok” úgy ítélik meg, hogy az RMDSZ nem képviseli eléggé az autonómiagondolatot, tehát ők ezekben a szervezeti formákban tulajdonképpen csak a szövetség programjában szereplő célkitűzésért lépnek fel.
***
Emberjogi bírálat. Az APADOR-Helsinki Bizottság nevű román emberjogi szervezet határozottan elítélte az egyes erdélyi magyar politikusokat ért hatósági zaklatásokat, rámutatva arra, hogy az akciók a gyülekezési és a véleménynyilvánítási szabadság durva korlátozását jelentették, etnikai diszkriminációval párosulva. Mint ismeretes, a székely helyi tanácsok október 12-i megalakítása előtt rendőrségi és ügyészségi túlkapások történtek Marosvásárhelyen, Szovátán és Erdőszentgyörgyön, amelyeknek egyértelműen megfélemlítő célzatuk volt azokkal szemben. (W. T. I.)

Nemrég még Pressman tesztelte az ellenzék élére, most Brüsszelben kapott vezető állást Gyöngyösi Márton