Bassár el-Aszad egy tegnap megjelent nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy Izrael az egész térséget háborúba akarja sodorni. „Ariel Saron izraeli miniszterelnök kormányát a háború élteti, és nincs olyan ember a világon, aki elhinné, hogy lehetséges békét kötni egy ilyen izraeli kormánnyal” – vélte a szíriai államfő. Bassár el-Aszad azt is kijelentette, hogy az izraeli csapást követően Szíria szerepe fel fog értékelődni a közel-keleti térségben, ahelyett, hogy – mint Izrael szeretné – csökkenne.
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettes tegnapi rádiónyilatkozatában figyelmeztette Szíriát, hogy további támadások érhetik, ha nem szereli le a Damaszkuszban működő szélsőséges csoportokat. Mint elmondta, az izraeli biztonsági kabinet már augusztus 19-én, a Hamász által elkövetett, 23 halálos áldozattal járó robbantásos merénylet után határozott arról, hogy csapást mér az Iszlám Dzsihád Damaszkusz közelében lévő kiképzőbázisára. A légicsapást akkor hadműveleti okokból elhalasztották. Izrael számára nincsenek korlátok a célpontokat illetően, amennyiben azok a terrorizmushoz kötődnek – idézte Olmert szavait az AP amerikai hírügynökség.
Letette az esküt a Jasszer Arafat palesztin elnök által kinevezett palesztin kormány. Ahmed Korei miniszterelnök megerősítette, hogy elsődleges célja a tűzszünet megkötése Izraellel, Ariel Saron izraeli kormányfő ugyanakkor újabb csapásokat helyezett kilátásba.
Igor Ivanov orosz külügyminiszter a válság megoldásáért nemzetközi értekezletet szorgalmazott.
Libanonban kilőtt rakétagránátok csapódtak be mindeközben izraeli területre, de nem sebesítettek meg senkit. Libanoni biztonsági források viszont azt jelentették, hogy egy rakéta az izraeli–libanoni határ mentén egy házra hullott, és egy kisfiú életét vesztette. Előző nap a libanoni határ mentén lelőttek egy izraeli katonát is.
***
Amerikai pénz a Hamásznak.
Az amerikai nyomozó hatóság a kilencvenes években pénzt juttatott egy szélsőséges palesztin szervezetnek, hogy bizonyságot szerezzen arról: a csoport e pénzeszközöket terrorakciókra használja fel. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) phoenixi hivatalából titkos csatornákon keresztül a Hamásznak küldött több ezer dollárról tudomása volt az izraeli hírszerzésnek, amely közreműködött a pénz eljuttatásában. Az ügyleteket 1998-ban és 1999-ben hajtották végre, az FBI ügynökei szerint egy-egy alkalommal néhány ezer dollárról volt szó, ami túl kevés egy jelentősebb merénylet pénzeléséhez. (MTI)

Hoppá, XIV. Leó pápa már járt Magyarországon