Oda a régi, megszokott svájci varázsformula – legalábbis a Christoph Blocher vezette Svájci Néppárt (SVP) hét végi választási győzelme után kétséges, hogy marad az 1959 óta érvényben lévő kormányzati modell. Az évtizedek óta fennálló koalíciós rendszer – vagy ahogy Svájcban előszeretettel emlegetik: a „varázsformula” – lényege, hogy a négy nagy párt rendre felosztja egymás között a miniszteri posztokat. Így két-két tagot a szociáldemokraták, a kereszténydemokraták, illetve a liberális szabad demokraták adnak, a hetedik minisztert pedig a néppárt delegálhatja.
Egészen mostanáig, az SVP ugyanis már a választás éjszakáján bejelentette: igényt tart még egy miniszteri posztra. A kérés jogos – mutatnak rá a svájci kommentárok, hiszen az SVP a legerősebb pártként került ki a választásokból. A jobboldali populista Svájci Néppárt a voksok 27,5 százalékát söpörhette be, és ezzel a korábbi 44-ről 55-re növelte mandátumainak számát a parlamentben. Az SVP abból sem csinál titkot, hogy a második miniszteri posztra a párt szellemi vezetőjét, a kormányzati szerepvállalástól eleddig elzárkózó Christoph Blochert jelöli.
A bevándorlásellenes és erősen EU-ellenes kampányt folytató politikus egyébként meglehetősen érzékeny ponton ragadta meg a svájciakat. A korteshadjárat alatt a multimilliomos Blocher egész oldalas hirdetésekben hívta fel honfitársai figyelmét az esetleges uniós tagság „veszélyeire”, a gazdaság nehézségeiért pedig rendszerint a „szégyentelen menekülteket” okolta. Német kommentárok szerint az SVP választási sikerét annak is köszönheti, hogy az Európa-kérdésben egyedüli pártként foglalt világosan állást, miközben az EU-pártiak a választási küzdelemben csak vonakodva nyilvánítottak véleményt. „Svájc egyelőre ismét kijelentkezett Európából” – írta a Südkurier.
Egy bizonyos: a vasárnapi voksolást követően az SVP első ízben lett a svájci parlament legtöbb szavazattal bíró politikai ereje. A választások nagy vesztese a konzervatív polgári tábor: a Kereszténydemokrata Néppárt (CVP) a szavazatok 14 százalékát szerezte meg, és ezzel hét parlamenti helyről lesz kénytelen lemondani. Erősíteni tudtak viszont a szociáldemokraták, akik a szavazatok 23,3 százalékával plusz egy parlamenti mandátumot söpörhettek be. A nyertesek között vannak a Zöldek is, akik 7,8 százalékot értek el, és mandátumaik számát az eddigi kilencről tizenháromra növelték.
A hogyan továbbról egyelőre megoszlanak a vélemények. A tekintélyes Neue Zürcher Zeitung internetes kiadása tegnap több lehetséges forgatókönyvet is felvázolt. Ezek egyike, hogy a Svájci Néppárt akaratának megfelelően megkapja a második miniszteri posztot, amelyet a vasárnapi választás nagy vesztesétől, a Kereszténydemokrata Néppárttól csippentenek el. Nem kizárt azonban, hogy a pártok elutasítják a Svájci Néppárt követeléseit, ebben az esetben az SVP kivonul a kormányból, és – mint a néppárt vezetői fogalmaztak – még keményebb ellenzéki politikát folytat majd.

Hajmeresztő szökési terv Esztergomban