Ukrán–orosz vita a Kercsi-öbölben

Ami egyszer összenőtt, az össze is tartozik, döbbentek rá az igazságra a krasznojarszki országrész vezetői, és a felismerést nyomban követték a tettek is. Utasítást adtak a Kercsi-öbölbe beékelődő Tamany-félsziget és a tőle mintegy négy kilométerre levő Tuzla-sziget összekapcsolására, ügyet sem vetve arra, hogy utóbbi már ukrán fennhatóság alá tartozik.

Székely Gergely
2003. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel száz hatalmas erőgép vonult ki még szeptember utolsó napjaiban a helyszínre és látott hozzá a 30 méter széles földgát megépítéséhez, ami természetesen óriási hullámokat vert és indulatokat gerjesztett a Dnyeper partján. Első lépésként Kijev újabb egységekkel erősítette meg a tuzlai határőrséget és ezzel együtt tankcsapdák felállításába kezdett azon a partszakaszon, amelyen a töltés – megépülése esetén – csatlakozik majd a szigethez.
A történtekre reagálva Leonyid Kucsma ukrán államfő megdöbbenésének adott hangot, ám ezzel együtt óvott attól, hogy bárki is „politikai szándékosságot” keressen a dolgok mögött. Szerinte csupán félreértésről lehet szó, és a kialakult helyzet hamar megoldódik. Ugyanakkor kétségbe vonta, hogy mindaz, ami a Kercsi-öbölben történik, kizárólag a krasznojarszki önkormányzat kezdeményezése lenne, hiszen motiválja akármi is a gátépítést, „a nemzetközi joggyakorlat szerint az ilyen dolgokat merőben másképpen szokták csinálni”. Ezzel együtt Kucsma határozottan elvetette annak a lehetőségét, hogy a kialakult helyzet esetleg határincidens kirobbanásához vezethet a térségben, ellenben azonnal Moszkvába küldte külügyminiszterét, Kosztyantin Hriscsenkót, aki Mihajlo Kaszjanov kormányfővel és orosz kollégájával, Igor Ivanovval vitatta meg a kialakult helyzetet. A moszkvai megbeszélések azonban eleddig mit sem változtattak a helyzeten. A tárgyaló felek ugyanis annak konstatálásánál, hogy Kijev és Moszkva kapcsolatában sok még a megoldatlan kérdés, ám azokat a két ország közötti barátság és a kölcsönös érdekek tiszteletben tartása, valamint a kétoldalú megállapodások szellemében meg lehet és meg is kell oldani, nem jutottak tovább. A konfliktus megoldása ugyanis mindmáig várat magára, a krasznojarszkiak pedig változatlan gőzerővel – naponta mintegy 100 métert haladva előre – építik tovább a töltést, amelynek hossza ma már eléri a 3 kilométert.
A múlt század elején még földnyelvként ismert Tuzla 1925-ben vált önálló szigetté, miután egy hatalmas erejű tengeri vihar elmosta azt a mintegy 4 kilométernyi földnyelvet, amely az Oroszországhoz tartozó Tamany-félszigettel összekötötte. A szigetet közigazgatásilag – elsősorban gazdasági megfontolásból – 1940-ben vonták ki a Krasznojarszki országrész fennhatósága alól és csatolták az akkor még szintén Oroszországhoz tartozó Krim-félszigethez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.