Válságban a baromfiágazat

Ismét tárgyalásokat kezdeményezett a kormányzattal a baromfiszektor stabilizálására az ágazat érdekvédelmi szervezete. A Baromfi Terméktanács szerint az ágazati válságot fel kell számolni, így az uniós piacokon és azokon kívül is megerősítheti pozícióit a termékpálya. A gondok mellett némi vigaszt jelent a hazai tojástermelőknek, hogy egész Európa tojáshiánnyal küzd. A termelést jelentősen befolyásolja a takarmányárak növekedése, ami a termelési költséget tojásonként tizenöt százalékkal emeli.

Nagy Ottó
2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Válságosra fordult a baromfiágazat helyzete Magyarországon, ezért az Európai Unióban is kedvelt, jó minőségű termékeket előállító ágazat helyzetének javítása azonnali beavatkozást kíván – közölte a Baromfi Terméktanács. Az ágazati érdekképviselet szerint a krízis túlélésére és a csatlakozással megteremtődő lehetőségek kihasználásához átfogó kormányzati stratégiára és versenyképességet jelentő ágazati struktúraváltásra van szükség. Az ágazatot az utóbbi években folyamatosan mélyülő problémák jellemezték, ám az idei a mindenkori legrosszabb évnek tekinthető – fogalmazta meg a terméktanács. Közleményük szerint a baromfitermelő ágazat húszmilliárd forintos veszteséggel számol az idén, tartalékai teljesen kimerültek. A forint árfolyamának növekedése rontotta a kivitel esélyeit, ezáltal nagyobb készletek maradtak vissza, ami túlkínálatot idézett elő. Az ágazat helyzetét nem javította az sem, hogy a külföldi vetélytársak 10–30 százalékos exporttámogatásával szemben itthon nem folyósítottak ilyen arányú összegeket. Ugyanakkor a baromfitermelés költségei – elsősorban az energia drágulása miatt – növekedtek, a felvásárlási ár viszont csökkent, és egyidejűleg emelkedett a sertés- és marhahústermékek iránti kereslet a vöröshús-botrányok lecsengésével. Mindehhez hozzájárult, hogy az EU-fogyasztók a kevésbé biztonságos piacokról érkező baromfitermékeket is elfogadták, itthon pedig elburjánzott a hazai össztermelés 20–40 százalékát kitevő fekete- és szürkegazdaság. Belföldön – mutat rá a terméktanács – a nagy áruházláncok kartellizációja mellett a kereskedelem koncentrációja is tapasztalható, ami az idén oda vezetett, hogy a baromfiipar csak az 1997-es áron értékesíthette termékeit.
Ezért a válság – ha nem történik előrelépés – felmérhetetlen károkat okozhat a magyar gazdaságnak, hiszen a baromfiágazat nemzetgazdasági súlya évről évre nő. Az ágazatban foglalkoztatottak száma 70-80 ezer, a háttérgazdasággal együtt 120-130 ezer fő, ami azt jelenti, hogy a baromfiágazat 300-400 ezer ember megélhetésével függ össze – mutatott rá közleményében a testület.
Az ágazat megmentése ezenkívül azért is fontos, mert az EU-bizottság előrejelzése szerint a csatlakozó országok közül egyedül Magyarországon lehet érdemben olyan termelésnövekedésre számítani, amit az EU baromfiágazata exportjánál figyelembe kell majd venni. A magyar baromfitermékek exportjából több mint 75 százalékkal részesedik az unió, ami 300 millió dollár évente. A válság megoldása azért fontos, hogy a magyar baromfiágazat megerősödhessék, és stabilizálhassa piacait az unióban, valamint a közösségen kívüli országokban is.
***
Folyamatos hiány. Az Európai Unió Tojásforgalmazóinak és Tojásfeldolgozóinak Szövetsége szerint egész Európában folyamatossá váltak a gondok a tojásellátásban, mind a közvetlen fogyasztók, mind a feldolgozók hiányt szenvednek. A hiány a madárinfluenza kitörésével vette kezdetét a németalföldi országokban, súlyosan csökkentve a termelést. A legnagyobb európai tojástermelő országban, Hollandiában a tojóállomány hatvan százalékra csökkent. Ehhez társult a nyári rekordhőség, amely miatt kevesebb a tojás. A tojásfeldolgozók most kezdenek felkészülni többletkészlettel a karácsonyi megnövekedő keresletre, azonban a szűkös kínálat miatt a feldolgozóknak jelentősen magasabb árat kell fizetniük a tojásokért. A tojás újra népszerűvé vált, ezért a fogyasztók is többet vásárolnak, ami további erőteljes piaci hatást jelent. Jelentősen befolyásolja a termelést a szerény gabonatermésből adódó takarmányár-növekedés, ami a termelési költséget tojásonként tizenöt százalékkal emeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.