Varsó nem enged a nizzai feltételekből

A hazai közvélemény nyomása alatt a lengyel kormány következetesen kitart amellett, hogy az Európai Unió formálódó alkotmánya ne változtasson a nizzai szerződésben rögzített szavazati számokon. Varsó az uniós nagyok rosszallásával is dacolva attól sem tart nagyon, hogy kiállásával esetleg egyedül marad.

2003. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy alapvető követelést mindenképpen érvényesíttetni szeretne a lengyel küldöttség a kormányközi értekezleten. A nizzai szerződés változatlan érvényben tartása mellett ragaszkodik az „egy ország egy biztos” rendszerének teljes szavazati jog melletti fenntartásához, valamint, hogy a jövendő alkotmány preambulumában legyen utalás az európai keresztény örökségre. Határozottan kiáll mindezek mellett azért is, hogy az unión belül ne jöjjön létre semmiféle, a NATO-val rivalizáló katonai struktúra.
A legtöbb vitát a nizzai szavazati arányok megtartása melletti kiállás kavarja. Lengyelország e harcban szövetségesre lelt a kilátásba helyezett változtatásokban hozzá hasonlóan ellenérdekelt Spanyolországban. A római csúcs után azonban Madrid mintha óvatosabbá vált volna, így felvetődött annak a lehetősége is, hogy a kérdésben a „mindent vagy semmit” elvet valló elszánt Varsó egyedül marad.
Az Európai Konvent által előkészített alkotmánytervezet egyebek között előirányozza, hogy 2009-ben az EU Tanácsában eltérnek a minőségi többségi döntéshozatal 2000-ben Nizzában rögzített módjától. Ennek értelmében Lengyelország 27 vokssal rendelkezik, ugyanannyival, mint Spanyolország, és csak kettővel kevesebbel, mint Németország, Franciaország, Olaszország és Nagy-Britannia. Az új alkotmánytervezet ezzel szemben egy sokkal népességarányosabb szavazati rendszer megteremtésében gondolkodik, megoldásként ajánlva a konvent többsége által elfogadható „kettős többséget”. Ebben már nem súlyozott szavazatszámok alapján születne a döntés, hanem a voksolásban részt vevő országok száma és a mögöttük álló népességi súly aránya billentené valamelyik oldalra a mérleget.
Ez érthető módon nem tetszik Varsónak, mivel gyengíti a nizzai szerződésben rögzített befolyást. A Miller-kormány tehát természetes módon kiáll a lengyel érdekek védelme mellett, önbizalmát, bátorságát pedig csak növeli a csatlakozási tárgyalások tapasztalata. Már itt sem engedhették meg maguknak a nagyok, hogy keresztülnézzenek Lengyelországon, a bővítés kulcsfiguráján. A Varsó keménységében ellenérdekeltek most megpróbálják puhítani a lengyeleket. Egyrészt utalnak arra, hogy felkészültsége finoman szólva is kívánnivalót hagy maga után, meglebegtetik a támogatások kérdését, majd „barátian” figyelmeztetik Milleréket, hogy sarokba manőverezik magukat, másrészt az ellenállást igyekeznek negatív színben feltüntetni, mintha azt kizárólag belpolitikai okok motiválnák. Másokhoz hasonlóan természetesen a lengyel kormány sem hagyhatja figyelmen kívül a közvéleményt, amely éppúgy keménységre sarkallja, mint az ellenzék.
Miller mozgásterét behatárolja a kiélezett belpolitikai helyzet, az, hogy az év eleje óta kisebbségben kormányoz. Nem engedheti meg azt sem, hogy Brüsszellel szemben puhának mutatkozzon. A „Nizza vagy halál!” hangulat erősödése politikai szinten abban jelentkezik, hogy a jobbközép ellenzéki Jog és Igazságosság párt előterjesztést nyújtott be a szejmben, népszavazást javasolva az uniós alkotmányról. Mellesleg a CBOS közvélemény-kutató egy friss felmérése szerint a lengyelek többsége, 52 százaléka szeretné, ha az alkotmányt referendum szentesítené. A társadalmi nyomásra jellemző, hogy a nizzai szerződés tartalmát ugyan nem nagyon ismerik, annak feltételeiről azonban csupán öt százalék lenne hajlandó könnyen lemondani, míg 26 százalék az alkotmány elfogadásának megakadályozását is elfogadhatónak tartja Nizza védelmében. A többség, a megkérdezettek 46 százaléka azonban úgy vélekedik, hogy „állhatatosan, és ameddig csak lehet” követelni kell a nizzai rendelkezések fenntartását, viszont nem kellene azért megakadályozni az EU alkotmányának az elfogadását. Ezt a felmérést feltehetően a lengyel diplomácia is ismeri.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.